Upotreba reči rodbini u književnim delima


Crnjanski, Miloš - Seobe 2

Tercini je kriv za lakomislenost s kojom se ponašao, ali, u ovom garnizonu, sam feldmaršal‑lajtnant dozvoljava rodbini tih slavonskih vojnika da svoje rođake isprate, i daruju hranom, i novcem, i kad se premeštaju iz garnizona, i kad

Ignjatović, Jakov - VEČITI MLADOŽENJA

— Nema vremena promišljavanju. Ako ima što biti, mora biti brzo, jer će otac poslati Lujzu daleko, svojoj rodbini, i posle će dockan biti. — Pa kako bi bilo, da do nekoliko dana dođem amo s koli, da se s njom sastanem, pa onda . . .

Ispovedi mu sve. Klekne pred oca pa moli. Otac joj kaže da ustane. Oprašta joj, ali sutra odmah mora rodbini na daleko putovati. — No to je gavalir!

Sutradan odmah spreme Lujzu, pa sa mladim Polačekom rodbini otputuje. Šamikin kočijaš dođe kući, pa javi Šamiki da je predao pismo.

Maksimović, Desanka - TRAŽIM POMILOVANJE

bilo koji drugi, dođe s vojske kući, poruka mu od cara tri nedelje da se odmara, da ga dvore svi odreda u rodbini, da mu s planine vodu nose, da mu pevaju pesme stare, da mu soko krilom hlad čini; ako ima bratučeda, da mu oni konja

Danojlić, Milovan - NAIVNA PESMA

Ljubav prema bliskoj rodbini, kao zaštiti i osloncu detinjstva, prelazi kadikad u rodoljublje, koje je samo viši oblik idealizacije porodičnog gnezda,

Stanković, Borisav - IZ STAROG JEVANĐELJA I STARI DANI

Sedeo je kod kuće, nadgledao rad i išao ponekad sa ženom i materom po rodbini i saborima... I svi se tome zaradovaše. Ali evo, opet, otkad nastade leto — ko zna šta mu bi?

Popović, Jovan Sterija - IZABRANE KOMEDIJE

STANIJA: E, moja kjerko, stariji su pametniji, pa znadu šta je za devojku; a ona je mlada, luda. LjUBA: Ali ako se rodbini momak dopadne, a njojzi ne?

Milošević-Đorđević, Nada - LIRSKE NARODNE PESME

onakove trave Kojano će mene omiliti Mome dragom, da mu budem ljuba, I gospođi, mojoj svekrvici, I ostaloj u kući rodbini.“ 98. Žetvu žela lepota devojka Zlatnom rukom i srebrnim srpom.

Nušić, Branislav - NARODNI POSLANIK

Palanačka soba iz osamdesetih godina, u čiji se stil uneo i ukus devojke koja je pogdešto primila odlazeći rodbini u Beograd.

Sremac, Stevan - LIMUNACIJA U SELU

Pa ove godine nešto zakunja pa poteže pa umre, a domaćica mu s đecom diže se rodbini. I sad si ti drugi, što dođe poslije njega, koga ću da služim. — A kako se slagao s kmetom i popom i sa seljacima?

Stanković, Borisav - NEČISTA KRV

Za sve vreme dok bi on putovao po Turskoj, po trgovini, a obično bi se celog leta tamo bavio — on bi se ovamo po rodbini jednako pominjao i njime se zastrašivalo.

a oni počeli trošiti i rasipati — osobito su one te svoje sinove jednako njime, „batom svojim“, kako su ga svi u rodbini zvali, zastrašivale i pretile im: — Hajde, hajde, znaš ti, doći će on.

Ali, i pored sve te njegove strogosti, opet i najsirotija i najudaljenija u rodbini nije bila zaboravljena, jer je svakoj donosio sa tih putovanja kakav poklon i svaku ma čime obradovao.

Sa sinom je izlazila i išla po rodbini, kod kćeri, i onda, svi skupa, išli bi po čivlucima, slavama, saborima i po ostaloj rodbini.

je izlazila i išla po rodbini, kod kćeri, i onda, svi skupa, išli bi po čivlucima, slavama, saborima i po ostaloj rodbini. I sve, i sestre i mati, utrkivale se koja će što više da mu ugodi. Što god bi uradio, učinio, za njih je bilo sveto.

taj svet uvek gotov da se podsmene, siti i zazloraduje, — znalo se: da oni, od uvek, što, god bi se desilo u njihnoj rodbini sve brižljivo kriju i taje.

kada će imati muža; kada će i ona, kao i njene udate drugarice, imati svoju kuću i u njoj biti domaćica, sa mužem ići po rodbini, po slavama, večerama, kao i po saborima i svuda gledati kako će se što bolje | provesti, što više jesti dobra jela i

Ovlaš poveza se kratkom, svilenom i zatvorene boje maramom. U uši obesi one materine u rodbini nasleđivane zlatne minđuše sa velikim dukatom, koje su bile spojene zlatnim sitnim i dugim lancem, čija je sredina

Osobito kada iz njine kuće poče svaki čas da izlazi Magda. A Sofka je znala da ona to trči po rodbini i sve poziva. Uskoro, vide kako iz rodbine, radosni, na glas da je on, efendi Mita došao a preplašeni što ih zove k

Petković, Novica - Dva srpska romana (studije o Seobama i Nečistoj krvi)

oslanjati sve dok u središte ne dođe sama junakinja: to su porodične predaje i kućne priče u varoši (isticanje da se u rodbini i po varoši „znalo i pričalo”). U prvim glavama to „znalo se i pričalo” pojavljuje se više puta uz variranja.

Elem, u drugoj verziji romana ona je izdvojena u samostalan pasus i metnuta na početak nove glave: „Kako Sofka, tako u rodbini i po komšiluku i u celoj varoši više se znalo i pamtilo o njihovim čukundedama, pramdedama nego o njima koji su sada

„kako Sofka”, ali je odmah počinjen i sintaksički prekršaj u vidu oštre silepse: nešto se može više znati i pamtiti „u rodbini”, može „po komšiluku”, može i „u celoj varoši”, ali se ne može reći: „Kako Sofka [. . . ] više se znalo i pamtilo [. .

Stanković, Borisav - GAZDA MLADEN

VII ... Ali i to prestade. Prestade da se raduje uspehu u radnji, množini novaca, uspehu u čaršiji, rodbini. Naročito u rodbini, što sve dovede u red, sve ih oko sebe iskupi, podvrgnu pod sebe, zaplaši sobom, da su time,

Ali i to prestade. Prestade da se raduje uspehu u radnji, množini novaca, uspehu u čaršiji, rodbini. Naročito u rodbini, što sve dovede u red, sve ih oko sebe iskupi, podvrgnu pod sebe, zaplaši sobom, da su time, strahom od njega, svi

Sremac, Stevan - ZONA ZAMFIROVA

— govorila bi joj i, tako reći, ponavljala svaki dan nadugačko i naširoko jedno isto tetka Taska, najrečitija u celoj rodbini.

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti