Upotreba reči azbuku u književnim delima


Cvijić, Jovan - PSIHIČKE OSOBINE JUŽNIH SLOVENA

napuštajući stari slovensko-ruski književni jezik, digao narodni jezik na visinu književnog i stvorio potpuno fonetsku azbuku. Razvila se nacionalna nauka, koja je postavila naučne osnove narodnom jedinstvu.

Skerlić, Jovan - ISTORIJA NOVE SRPSKE KNJIŽEVNOSTI

U pitanjima jezika i pravopisa Solarić je imao svojih ideja. On je mislio da u crkvi treba sačuvati crkvenu azbuku, a u svetovnu knjigu uvesti građansku, kojom će se lakše suzbijati »dremota i slepota roda našego«.

On je u dobrim ličnim odnosima sa Karadžićem i zbog njega se zamera mitropolitu. On je za slovo j i unosi u srpsku azbuku slovo đ, izjašnjava se za narodni jezik i piše: »učite s̓ govoriti k̓o Rod...«.

Karadžić u tome pravcu svodi srpsku azbuku na 29 slova: a, b, v, g, d, dь, e, ž, z, i, ï k, l, lj, m, n, nj, o, p, r, s, t, ć, u, f, h, c, č, š.

Tako je on, dodavši i trideseto slovo dž, stvorio svoju novu azbuku, za koju je sa razlogom mogao reći da u njoj »nijedno (slovo) nije suviše, nijedno zvukopremjenljivo, niti koje

nijedno zvukopremjenljivo, niti koje nedostaje, nego i je taman onoliko koliko svojstvo serbskog jezika iziskuje«, azbuku za koju je 1832. sa ponosom pisao da je »pravilnija i pametnija od ortografija sviju naroda i jezika evropejskih«.

knjiga u Beču, poznat kao veliki Austrijanac i revnostan katolik, koji je želeo da svi Sloveni prime latinsku azbuku, imao stalnu ideju da nasuprot pravoslavnom [ruskom] slovenstvu treba staviti katoličko, austrijsko slovenstvo.

Logično idući za piscima XVIII veka koji su napustili crkvenu azbuku i usvojili građansku azbuku, on je uprostio srpski pravopis, potpuno ga prilagodio fonetičkim zakonima srpskog jezika

Logično idući za piscima XVIII veka koji su napustili crkvenu azbuku i usvojili građansku azbuku, on je uprostio srpski pravopis, potpuno ga prilagodio fonetičkim zakonima srpskog jezika i stvorio najuprošćeniji i

Ivić, Pavle (sa grupom autora) - Kratka istorija srpske književnosti

Karadžić je korenito reformisao i srpsku azbuku izbacujući iz upotrebe sva ona zatečena ćirilska slova koja u srpskom narodnom govoru nisu odgovarala nekom posebnom

napisao prvu gramatiku, prvi rečnik (Srpski rječnik, 1818), reformom tradicionalne ćirilice stvorio modernu srpsku azbuku zasnovanu na fonološkom principu, stvorio moderni srpski književni jezik na temelju narodnih govora.

Nušić, Branislav - AUTOBIOGRAFIJA

U osnovnoj školi naučili smo: očenaš, azbuku i brojeve do sto. „Očenaš“ smo naučili napamet i izgovarali smo ga kao neke tajanstvene reči, otprilike kao što

Inače smo azbuku dosta lako savladali, blagodareći metodi kojom nas je njoj učitelj privikao. On bi počeo ovako: — Milane, jesi li video

I Pera bi se odmah setio te reč napisao. Tako nekako učili smo mi i naučili najzad azbuku. Sa ciframa takođe nije bilo velikih teškoća.

Ta ljubav probudila se u meni kao reminiscencija iz prve mladosti, kada sam na rukama naše tadanje služavke sricao azbuku ljubavi, vaspitavajući se očiglednom nastavom.

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti