Upotreba reči atar u književnim delima


Obradović, Dositej - BASNE

običaj, zato je moram nositi: ja sebe čuvstvujem da bih bez brade mogao biti episkop kako god i s njom, no sad za njen atar ja ne ostavih moju eparhiju.

Ali bih ja hteo da on potom sve po mojej ćudi živi, i za moj atar da laže; ako li neće, a on je neblagodaran. Nipošto!

i blagopristojnost iziskuje da je zdravo, čisto i blagoprijatno, no nikada ga ne obožava, niti, za njegov prekomerni atar i ugoždenije, prezire i prenebregava blagorodniju čast sebe, to jest slovesni razum.

A pritom, da njih njihov posao na polju ne drži, malo bi oni tu, ili baš nimalo, za atar tvojega cvrkanja stajali. Vidiš li ti onoga pastira, koji i sam lepo frulom svira, sljedovatelno u muziki i pojanju se

I ako se srećom ne boji, on za atar ne mari, nego kaže, ne za leđma, nego uprav u oči, ono šta on vidi. A ovo je taman to što je razumnom čoveku, koji se

U tome je papa sveto delo učinio, zašto Hristos, večna božja istina, neće nipošto da se njemu za atar laže, i ko to čini, on Hrista niti veruje niti poznaje.

Nenadović, Mateja Prota - MEMOARI

” Na to je muselim pristajao govoreći: „E, kneže, za tvoj atar donesi pedeset groša, pa da puštam krivca” i tako koliko god muselim zaište, a knez Kalaba opet: „Lepo se drvo na pole

Glišić, Milovan - PRIPOVETKE

Da se Vesa, Golub i Bora, za koje se dokazalo da su hteli svedočiti u atar Milunov, kazne s po dva dana zatvora; da gazda Milun plati trošak i dangubu svedocima, kao i parničnu taksu.

Samo kako bi? — Lasno, brate — upade u reč Jovan — iskopati ga, pa odneti u atar paštrićki, te ukopati gde se i našlo. — Ono, lako je to kazati — prihvati Manojlo — ama ko će ga kopati?...

Veselinović, Janko - HAJDUK STANKO

svetinja anatema — kletva, prokletstvo arbija (harbija) — drvena ili gvozdena šipka za nabijanje puške ili pištolja atar — polje, teritorija i posed jednog sela ar, ahar — konjušnica ašik — dragan, ljubavnik, voljeni čovek ašluk — trošak

Kapor, Momo - NAJBOLJE GODINE I DRUGE PRIČE

Ta zima je bila neverovatno duga, sa tankom korom zaleđenog snega preko strnjike. Čitav je atar bio pregrađen dvostrukom mrežom, razapetom na kolju.

trgovci, jedan barmen, pa neki penzionisani oficiri, advokati i profesori — ostade selo za nama: već koračamo kroz atar, a klis leti sve više i više.

Stanković, Borisav - NEČISTA KRV

Jer su na daleko bili čuveni, naročito pretci Markovi, kao „kačaci“. Turčin, koji bi zapao međ njih, u njihov atar, selo, više se ne bi video živ.

Obradović, Dositej - ŽIVOT I PRIKLJUČENIJA

što se god u crkvi posluje ne bi moglo bez njega biti; mlogo bi puta čredni pop bez nikakva praznika samo njemu za [h]atar morao u crkvu doći.

mojemu milomu narodu ugoditi, obače ne lažući i istinu svetlu kao sunce pod noge bacajući, pritvorno i licemerno za atar pišući. A znam da moj pošteni i slavni srpski rod to od mene neće ni iskati.

Rečeni sveštenik za četiri ili pet dana mogao je svršiti svoj posao i vratiti se; no meni | za [h]atar hodio je ovi človek sa mnom ravno petnaest dana po takovi mesti gdi su hormovitski sojuznici i prijatelji.

u Lajpsiku, Januarija 1, 1789. Dositej Obradović REČNIK MANjE POZNATIH REČI at (hat) — konj atar, ajtar — volja, raspoloženje, prijateljstvo ašče — ako baba — otac bagatela — sitnica, ništarija baka — nuto, gle,

Ranković, Svetolik P. - GORSKI CAR

U takvim mislima obiđe deo atar seoski i vrati se, sa krstonošama, k sudnici. Kad se izređa pod zapisom sva čitanija, narod zasede u sovre, koje su

Leskovac, Mladen - STARIJA SRPSKA POEZIJA

i skače k’o muva bez glave Dotle dok nestane svake za lek trave, Dok ju ne napadne nesvest i hektika, Da, balu za atar, bude smrtna slika; Malo vreme za tim, majke suzam’ rose Kad ćerku jedinu hladnom grobu nose. 1842.

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti