Upotreba reči glasniku u književnim delima


Skerlić, Jovan - ISTORIJA NOVE SRPSKE KNJIŽEVNOSTI

periode, imao bih opet da uputim na moj članak Podela nove srpske književnosti na periode koji je izišao u Prosvetnom glasniku za 1911.

u Čtenія pri imperatorsk. obšestvъ istorіi i drevnosteй rossiйskihъ (knj. 4), i najzad Stojan Novaković u Glasniku Srpskog učenog društva, 1871, knj. 31.

Stejićeve Эzыkoslovne primѣtbe o Karadžićevu prevodu Novoga zavjeta, štampane 1849. u Glasniku Društva srbske slovesnosti za 1849, jesu najtačnija i najbolja kritika koju su suvremenici učinili Karadžiću.

1886, u oskudici, seti se svojih pripovedačkih pokušaja, i ponudi ih lokalnom listiću Šabačkom glasniku, koji ih, na preporuku pesnika Vladimira Jovanovića, štampa.

Književnosti pripada samo jedno njegovo malo, ali značajno delo, Misli, koje su se prvo pojavile u Srpskom književnom glasniku 1901, i odštampane u zasebnu knjigu [najpre] 1902, [pa u drugom izdanju, dopunjenom, u Beogradu 1914].

Počeo je, pod psevdonimom, pevati u Srpskom književnom glasniku 1902, prva sveska Pesama izišla mu je 1903, a druga, Nove pesme, 1912.

Svoj pesnički rad otpočeo je pod uticajem bečkih modernista, početkom XX veka, i pisao mahom u Srpskom književnom glasniku. Zbirka njegovih stihova Pesme izišla je 1906.

ima znatan broj književnih i umetničkih studija, članaka, ocena, rasturenih po časopisima, naročito u Srpskom književnom glasniku [između kojih je 1914. objavio prvu knjigu svojih Ogleda iz književnosti i umetnosti].

Kao pozorišni kritičar prvo u Otadžbini, potom u Srpskom književnom glasniku, zatim kao dramaturg i upravnik Narodnog pozorišta, Janković je bio od znatnoga uticaja na podizanje književnog merila i

Crnjanski, Miloš - Lirika Itake

Ja sam onda već bio u Parizu. Kritika na Itaku bila je violentna, naročito u Srpskom književnom glasniku. Što je glavni kritik Glasnika tvrdio da sam ja rušilac narodnih svetinja, to je možda bilo tačno.

KOMENTAR UZ „EPILOG“ Oktobra 1920. štampam Sumatru u Književnom glasniku i objašnjenje svoje poezije. Rešen sam da idem u Pariz i odlazim. Ja sam se nadao da u Parizu ostanem nekoliko godina.

U Srpskom književnom glasniku, oktobra prvog, Popović je onda štampao moju pesmu o Sumatri, i njeno objašnjenje. Međutim, niko nije naslutio, pa ni ja,

Rakić, Milan - PESME

OPROŠTAJNA PESMA (Poslednja objavljena pesma, štampana u ''Srpskom književnom glasniku'' 1929) OPROŠTAJNA PESMA Evo me, Gospo, nakon triest leta Sa proređenom, progrušanom kosom, Ko priviđenje sa drugoga

Stanković, Borisav - NEČISTA KRV

o „svome čoveku“ grdeći sebe: što nije znala šta će joj poručiti i iskati, te eto ne može sad odmah da njegovom glasniku to da. Nego, izvinjava se, ona će to poslati pred veče u han gde je ovaj odseo i to još po sluzi.

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti