Upotreba reči domanović u književnim delima


Skerlić, Jovan - ISTORIJA NOVE SRPSKE KNJIŽEVNOSTI

LAZAREVIĆ 285 JANKO M. VESELINOVIĆ 289 SIMO MATAVULj 293 SVETOLIK P. RANKOVIĆ 297 STEVAN SREMAC 299 RADOJE DOMANOVIĆ 303 SVETOZAR ĆOROVIĆ 305 VOJISLAV J. ILIĆ 307 VLADIMIR M. JOVANOVIĆ 314 MILORAD J.

On je bio ne samo naš najbolji humorist no i jedan od najboljih i najtipičnijih realista. RADOJE DOMANOVIĆ Rođen je 4. februara 1873, u selu Ovsištu, u okrugu kragujevačkom, gde mu je otac bio učitelj.

Tada je izdavao u Beogradu satirično-politički list Stradija. Umro je u Beogradu 4. avgusta 1908. godine. Domanović je radio na seoskoj pripoveci i na političkoj i društvenoj satiri. 1899.

izbor njegovih Pripovedaka. Još kao đak, u jednom uzrujanom trenutku političkog života u Srbiji, Domanović je počeo po radikalnim listovima pisati oštre i duhovite političke satire.

Dok je Sremac bio konzervativan satiričar ondašnje političke desnice. Domanović je bio satiričar demokratske levice. I jedan i drugi, sa suprotnih tačaka gledišta, i sa suprotnim političkim težnjama,

Unoseći mnogo smelosti, sa širinom vidika, sa iskrenom ljubavlju prema zemlji i njenom dobru, Domanović je radio ne samo na žigosanju onoga što ne valja no i na podizanju javnoga morala.

Stevan Sremac, 1907. Pavle Marković Adamov i Milorad Mitrović, 1908. Milovan Đ. Glišić, Simo Matavulj i Radoje Domanović, 1910. Laza Kostić.

Domanović, Radoje - MRTVO MORE

KNjIŽEVNOSTI Antologija SRPSKE KNjIŽEVNOSTI Radoje Domanović MRTVO MORE „Antologija srpske književnosti“ je projekat digitalizacije klasičnih dela srpske

Originalno izdanje dela nalazi se na Veb sajtu www.ask.rs. 2009. Antologija SRPSKE KNjIŽEVNOSTI Radoje Domanović Mrtvo more Sadržaj STRADIJA 2 VOĐA 62 MRTVO MORE 72 DANGA 96 MRTVO MORE STRADIJA U jednoj staroj knjizi

Ivić, Pavle (sa grupom autora) - Kratka istorija srpske književnosti

Iz središnje oblasti, Šumadije, potekli su Svetolik Ranković (1863-1899) i Radoje Domanović (1873-1908), koji su srpsku prozu obogatili novim kvalitetima, prvi u domenu psihološke pripovetke i romana, drugi u

sa svetom u kojima se ruše njihovi ideali, menjaju njihovi karakteri, te se čoveku sve događa suprotno onom što je hteo. Domanović je pisao humorističko-satirične pripovetke, zatim i alegorično-satirične priče, u kojima je najviše postigao

Opačić, Zorana - ANTOLOGIJA SRPSKE POEZIJE ZA DECU PREDZMAJEVSKOG PERIODA

Popović: Slike i prilike Stevan V. Popović: Božićni dar (niz pesama odrasloj Srpčadi) 1873. Rođen Radoje Domanović 1875.

Jovan Jovanović Zmaj: Međnevenče III deo Čika Jova srpskoj omladini 1903. Radoje Domanović: Tri priče za omladinu Stevan Sremac: Iz knjiga starostavnih (Veliki župan Časlav) Jovan Miodragović: Bosiljka

Nušić, Branislav - AUTOBIOGRAFIJA

Šantić, Milorad Mitrović, Ivo Ćipiko, Svetozar Ćorović, Milorad Petrović, Boža Knežević, Bora Stanković i Radoje Domanović.

– Nismo ga zaboravili – pisnu sa donjeg dela stola, gde se okupila opozicija, Radoje Domanović – nismo ga zaboravili, nego se on izvukao iz spiska.

Đurić, Vojislav - ANTOLOGIJA NARODNIH JUNAČKIH PESAMA

Radičević, Njegoš, Mažuranić, Vraz, Ljubiša, Zmaj, Jakšić, Glišić, Matavulj, Domanović, Šantić, Nazor zasnivali su — velikim delom — svoje stvaranje na neiscrpnim bogatstvima našeg folklora.

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti