Upotreba reči doslovce u književnim delima


Vasić, Dragiša - CRVENE MAGLE

O svemu tome mora imati relacija, a i u Operaciskom Dnevniku sve doslovce mora biti opisano i zabeleženo. I sijaset drugih izmišljotina nabraja on i pripoveda gde god stigne i stane.

Afrika

Na ponekome je, (doslovce) i po nekoliko kila grigria (talismana). Grigri protiv zmija, noža, kuršuma, zlog pogleda, zle misli, reči, za dobar

Skerlić, Jovan - ISTORIJA NOVE SRPSKE KNJIŽEVNOSTI

opisnim istorijsko-geografsko-etnografskim radovima, on vrlo često opisuje iste predmete, razvija iste ideje, katkada doslovce istim rečima.

izdala je njegov veći ogled Sava Bjelanović. Gde je reč o stranim piscima, Car je bez originalnosti, i često se doslovce oslanja na ono što su drugi pisali.

Milanković, Milutin - KROZ CARSTVO NAUKA

Obično sam tom glavnom junaku drame stavljao u usta rečenice uzete doslovce iz njegovih spisa. Svojim konceptom zadovoljio bih se tek onda ako je stvorio utisak stvarnog događaja ili doživljaja.

Dva najvažnija navešću ovde doslovce. Jedan od njih je svdočanstvo Plutarhovo. On saopštava: „Nemoj, dražjaši, da nam obesiš o vrat parnicu zbog bezverja

Apolonios je pravilno rešio to pitanje i svoje rešenje izrazio u obliku jedne geometriske teoreme koja je doslovce navedena u „Almagestu“.

„Dužnosti krštenih kumova niste Vi i Vaš suprug imali kod tog bračnog para?“ „Ne ako se to shvati doslovce, ali je Lagranž u tome novom braku izrodio ceo roj duhovne dece krepke i napredne“.

Petković, Novica - Dva srpska romana (studije o Seobama i Nečistoj krvi)

222 Sumatraistički zato što Čarnojević doslovce izjavljuje - kao što je to inače voleo da čini sam Crnjanski - da je „sumatraista”.

Petrović, Rastko - AFRIKA

Na ponekome je, (doslovce) i po nekoliko kila grigria (talismana). Grigri protiv zmija, noža, kuršuma, zlog pogleda, zle misli, reči, za dobar

Leskovac, Mladen - STARIJA SRPSKA POEZIJA

”) Međutim, ista ta novosadska Pesmarica (o kojoj je u Javoru 1862, 192v pisao, izgleda, sam Zmaj) doslovce je preštampana u Novom Sadu god. 1868, i na str.

Milanković, Milutin - KROZ VASIONU I VEKOVE

Prvi tekst carigradskog rukopisa, verovatno je mlađeg datuma, ali kako nam on doslovce saopštava sadržine Arhimedovih spisa, on nije ništa drugo no veran prepis jednog starijeg rukopisa, a ovaj, možda,

Zapamtim i njegovu adresu. Idućeg dana uputih šest doslovce jednakih ponuda na adrese tih preduzeća, u kojima rekoh ko sam, šta sam i šta znam.

Taj pogled govorio je ovo: „Nikada od tebe, vetropiru, ne postade naučnik. Idi u pesnike.“ Mladić je doslovce razumeo šta mu govori pogled upravnikov.

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti