Upotreba reči karađorđev u književnim delima


Nenadović, Mateja Prota - MEMOARI

— Moj otac i mati imali su jošt više dece, no ja ii’ upamtio nisam, a čitulja je izgorela, kad su nam uz Karađorđev rat kuće pogorele, samo još tri sestre pamtim: Staniju, koja je bila udata za Živka Dabića u Jautinu, Maricu za

oko Beograda predvodio je Radič Petrović koji je posle s Nemcima na Francuze kao kapetan vojevao i nemešag dobio, a uz Karađorđev rat to sve ostavio i nama u pomoć došao.

Dođu nam kontromanska kola; sedne Crni Đorđe, Katić Janko i ja, i momak Karađorđev Antonije Pljakić. I dođemo u Zemun, u đeneralovu baštu.

Kučuk-Alija osvane u Šljivovom Selu, u̓vati tri čoveka i poseče, pak u Kragujevac ode, pokaže Karađorđev ćurak, i seljaci počnu zairu donositi mu.

U Lajkovcu julija 1806. (zaboravio sam datum). Prota Mat. Nenadović. (Ovo je Karađorđev dodatak: P. P. Gospodar Đorđe poslaće svoje momke tajno preko sela, i koga nađe kod kuće, onde će ga ubiti i na točak

Skerlić, Jovan - ISTORIJA NOVE SRPSKE KNJIŽEVNOSTI

1808. on je direktor svih srpskih škola, vaspitač Karađorđeva sina Alekse, Karađorđev sekretar i savetnik. Tada on počinje izvoditi ceo jedan plan za prosvetnu organizaciju Srbije, stvara 1808.

Ćosić, Dobrica - KORENI

Strancu i gostima je govorio: „Ovde je živeo Vasilije Jovčić, dugogodišnji starešina prerovski, Karađorđev četovođa, a prvi muž moje pokojne majke Kate.

Velmar-Janković, Svetlana - DORĆOL

Ne bojte se! Eno peva Čamdžija!“ Položili su ga na nasila od pušaka i poneli na Tašmajdan, u Karađorđev logor. Osmehivao se: u njemu, ni tad, nije bilo ni straha, ni bola. Polako je odlazio iz sebe a svuda je bila svetlost.

opet, mržnje i zlo budni, opet, oba su Obrenovića, i stari Miloš i mladi Mihailo, u izgnanstvu, knez je Aleksandar, sin Karađorđev, a vladaju ustavobranitelji.

Pupin, Mihajlo - Sa pašnjaka do naučenjaka

ljudi završio besedu o Karađorđu i njegovim borbama protiv Turaka, žene bi zapevale pesme u kojima se slavi hrabri Karađorđev vojvoda Hajduk Veljko, koji je sa šakom Srbijanaca branio Negotin od velike turske vojske pod Mula-pašom.

Leskovac, Mladen - STARIJA SRPSKA POEZIJA

3, str. 84—6), u kojoj Trlajić veliča Karađorđev ustanak; povodeći se za njenim naslovom u Letopisu za 1834, ne bi, mislim, bilo presmelo zaključivati da je poslata

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti