Upotreba reči kolegiji u književnim delima


Crnjanski, Miloš - Seobe 2

– opsova, mater, visokorodnomu, visokoprevashoditelnomu, gospodinu general-lajtnantu, gosudarstvenoj Vojenoj kolegiji členu, sanktpetersburškoj kreposti i kavaljeru, Ivanu Ivanoviču Kostjurinu.

Neke usijane glave u Kolegiji traže da konjica napusti i odbaci rosijsku džidu. Glavni je zadatak njegovih oficira da paze da redovi pehote ne pucaju

Ali, tako je moralo biti. Čovek se uči dok je živ. Obojica su svoj predlog podneli Kolegiji. U štapskvarteri se, tih dana, bio pojavio Višnjevski.

Bio je umoran, razočaran, osiromašio, pa je, januara 1753, bio podneo molbu, Kolegiji, da se Kolegija zauzme odsada, za Črnogorce, i uzme Črnu Goru pod svoju protekciju – da im da pomoć. A njega pusti kući.

Sigurno je samo to, da se u papirima Vitkoviča pominje da je Isakovič nastavio da piše predloge, Kolegiji, u Sankt-Petersburg.

Skerlić, Jovan - ISTORIJA NOVE SRPSKE KNJIŽEVNOSTI

1762. ode u Temišvar, pa u Novi Sad, gde je predavao bogoslovske predmete na »Duhovnoj kolegiji«. 1772. bude zakaluđeren u manastiru Kovilju, kome uskoro bude postavljen za arhimandrita.

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti