Upotreba reči kolektivnih u književnim delima


Cvijić, Jovan - PSIHIČKE OSOBINE JUŽNIH SLOVENA

dakle, prenebregavati južnoslovensku istoriju, samo što ona ne pruža dovoljno sredstava za određivanje i procenjivanje kolektivnih osobina, a još manje za određivanje osobina južnoslovenskih etničkih grupa.

Crnjanski, Miloš - Lirika Itake

I da ne govorim o večnom prikazivanju Sezana i Renoara, koji su i ove godine imali nekoliko kolektivnih izložbi. Na tome danas stoji sve slikarstvo.

Knežević, Milivoje V. - ANTOLOGIJA NARODNIH UMOTVORINA

ovakvih dečjih pesama, koje odrasli kazuju deci, postoje i pesme koje su obično sastavni deo dečjih individualnih i kolektivnih zabava i igara u raznim prilikama i sa raznim sredstvima.

i svečanih zdravičarskih govornika i kod skrušenih tužilica (narikača), a nalazimo ih i kod individualnih i kolektivnih izvođenja koreografskih igara, sa pratnjom pesme ili svirke, ili bez te pratnje.

Petković, Novica - SLOVENSKE PČELE U GRAČANICI

naviklog na već tradicionalizovani individualni lirski izraz; u stvari, ono je hermetično i elementarno poput nekih kolektivnih umotvorina.

Tačnije rečeno, u individualnoj stvaralačkoj sintezi ostvaruje se i sumira program celoga pokreta; odnosno: nakon kolektivnih i prevashodno programskih sporenja, nakon polemičkoga, pa i parodijskoga razgrađivanja ranijega sistema izražajnih

dvadesetih godina u avangardnim previranjima, udelom u razvoju srpske književnosti ovoga veka, slikom individualnih i kolektivnih sudbina datim u njegovim najznačajnijim delima? Tačno je da sam dugo bio zaokupljen Crnjanskim.

Petković, Novica - Dva srpska romana (studije o Seobama i Nečistoj krvi)

Njihovo ponašanje redovno i potpuno zavisi od mnogih a strogih kolektivnih zabrana i ograničenja; zavisi od sposobnosti, od spremnosti da upravo sa tim zabranama saobraze svoje čulne nagone i

naslućuje, nego se približno može i formulisati: što je kultura starija, istančanija a zatvorenija, što je gušća mreža kolektivnih propisa u koje je ljudski život stegnut, utoliko je više na njenome dnu sumanutih i raspamećenih, kažnjenih i izopštenih.

Ivić, Pavle (sa grupom autora) - Kratka istorija srpske književnosti

krv (1910) nije tako smelo ponirao u duševni i čulni život, niti je s toliko dramatičnosti prikazao odnos između kolektivnih zabrana koje nameće kultura i individualnog, osećajnog, pa i telesnog.

Ali će zato produbljivati psihologiju likova, sežući sve do kolektivnih praobrazaca koji ne prestaju da upravljaju njihovim ponašanjem.

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti