Upotreba reči krakovi u književnim delima


Ignjatović, Jakov - VEČITI MLADOŽENJA

— Neka Čamča kaže. Čamča je u mladosti više puta bio kao kalfa sa svojim principalom u Krakovi, pa je Poljsku unakrst poznavao. Čamča će biti đeneralštabler ovog trgovačkog pohoda.

Zabeleži. Sva trojica se čude šta to znači. — Vi ste putovali u Krakovu? — pita dalje. — Jeste l’ bili u Krakovi? — Vi se sad vraćate? — Jeste. — Nemojte se ništa plašiti, sve je dobro.

I Polaček hoće. Dame hoće „punša”, pa za njihovu ljubav i Šamika će „punša”. Čamča, kad je bio u Krakovi, doneo je rusko-kineskog „teja”, ali pravog, koji nije video mora, da mu more snagu izvuče, jer su ga suvim doneli.

Pupin, Mihajlo - Sa pašnjaka do naučenjaka

Evo te analogije: Ako prstima stisnemo krakove neke zvučne viljuške, a onda je pustimo da slobodno vibrira, njeni krakovi će se vratiti u normalan položaj posle nekoliko oscilacija kojima postepeno opada amplituda.

i nagomilavanje tih opterećenja na sfere pomoću električne mašine, slično je delovanju prstiju na zvučnu viljušku kada se krakovi viljuške pomeraju iz ravnotežnog položaja.

ploče koje su razdvojene izolatorom, onda se elektricitet u provodniku kreće po istim zakonima kao što se pokreću krakovi zvučne viljuške.

provodniku, kako sam ga gore objasnio, protiv sila koje mu se suprotstavljaju, sledi isti zakon kretanja kao i elastični krakovi zvučne viljuške. Kretanje jednog je, prema tome, analogno kretanju drugog.

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti