Upotreba reči krajem u književnim delima


Simović, Ljubomir - NAJLEPŠE PESME

obrubljen plamen u glavu cara lazara stanoje od dva meseca spava u kolevci od zemlje njega niko ne pamti rodio se krajem jeseni umro početkom zime mezimče među mrtvima njegov plač ne može da se prepričava njegova se humka ne preskače i ne

Nenadović, Mateja Prota - MEMOARI

A što mi berate i kneštvo paša obećava, znajte da ja volim nad ovim krajem komendant srpski biti, nego beratom nad svim pašalukom knez biti. A Afizu preko Požarevačke proći ne dam”.

) Kao što sam kazao, moj otac sudeći valjevskom nahijom i ovim krajem, dok jedanput Crni Đorđe sa pedeset, šeset li momaka pređe Kolubaru na Malome Borku, na Kršu, i pođe od sela do sela,

Glišić, Milovan - PRIPOVETKE

« On se, opet, navikao pa tako živi, sastavljajući kraj s krajem, i gde može što zaraditi — zarađuje. Ele, Sreja svira, a kolo se zavilo veliko i zapleteno.

Lazarević, Laza K. - PRIPOVETKE

— Sjedi, čovječe! — reče oslobođen kmet. — Nije sablja za vratom. Učitelj se nasmija, al' samo lijevim krajem usta, i lijevo oko sasvijem mu se zatvori, a onijem drugijem pogleda najprije kmeta u opanke, pa onda u kapu: — Neću,

Učitelj se nasmija. Onako: jednim krajem usta i jednim okom. Pogleda kovača još jedanput, ne reče mu ništa. Samo se savi u struku i ode dalje.

Ona se pripi uza me. Išli smo dalje. Meni je bilo neobično prijatno. To je bilo krajem marta. Ja sam prvi put toga večera izišao u jesenjem kaputu. Vazduh je bio blag. Šuma je počela da pupi.

Sremac, Stevan - POP ĆIRA I POP SPIRA

Kakvi svatovi; zar je meni do nji’. Nego, eto tako malo njivice, malo ’ranim svinje, malo kočijašim, — pa kraj s krajem. Tavori se, gospodin-popo, od talijanskog rata i otkako iziđoše ove sekseruše banke, sve gore; pa dok mogu, — dobro, a

Vasić, Dragiša - CRVENE MAGLE

suncem, na plavom nebu, jedan dugi olovni oblak, kao ogromno horizontalno položeno stablo, zaklanjao je jednim svojim krajem polovinu zlatnog zalazećeg kotura i taj oblak, mutan i čudno hladan, mešao se naglo i gubio u onom žarkom crvenilu

Crnjanski, Miloš - Seobe 2

Šest rosijskih oficira, koji su bili Srbi, a koji su bili iz Rosije – tobože poslom – u Beč došli, pohapšeni su i, krajem maja, te godine, proterani. Za grofa Bestuševa to je bila ona kap žuči koja preliva čašu, koja se punila odavna.

Isakovič je morao stići u Tokaj, početkom oktobra, to jest krajem septembra godine 1752, po starom kalendaru. Čestnjejši Isakovič prenoćio je prvu noć, na slami, pod kolima koja su ga

Jesen je, i te godine, u Tokaju, bila lepa i topla, kao obično. Berba grožđa počinjala je tek krajem oktobra – po kalendaru papežnika – na dan Jude, Simeona. A trajala bi do kraja novembra.

Bio je neobičan mir u zemlji otkuda se popeo do Duklje. Sunce je, sa desna, zalazilo nad tim krajem. Bio je to požar do neba, u kom su se crveneli vrhovi visoki, a zeleneli, kroz rumenilo, četinari, na planini.

Spominjao je, opet kao pošašavio, i neku Črnogorku, lepoticu, sa zelenim očima, i trepavicama boje pepela! Krajem februara zima poče malo da popušta. U zavetrini, u zalivu Matvejeva, led je počeo da puca.

Višnjevski je tako, preko svoje žene, prijateljstvo sa Isakovičima, opet, uspostavio. Varvara se bila, krajem maja, pridigla, i bila je, iako jako oslabila, opet lepa.

je, u Temišvaru, apsio, a odliv oficira, krvi serbske, za krvoprolitija, za rat, bio je Mariju Tereziju probudio. Krajem septembra 1753, u Kijevu, bili su uvideli da će, posle nekoliko hiljada iseljenika – alle mit Familien – doći još koja

Isakovič se bio rešio, krajem oktobra, 1753, u Kijevu, da ponovi ono što je učinio u Temišvaru, i da ode, bez bumage, do carice.

Ruski, kažu, dve-tri hiljade. Zbrka je velika i u korespondenciji iseljenika, sa rodnim krajem. Prema jednom pismu Isakoviča budimskom komersantu, Georgiju Rakosavleviču, senator Stritceski, otac Petrove žene,

Cvijić, Jovan - PSIHIČKE OSOBINE JUŽNIH SLOVENA

Iz toga je doba značajni Dušanov zakonik. Uspeli su da velikim naporima krajem XII veka osnuju svoju nezavisnu crkvu. U novije su vreme stvorili dve nezavisne države.

Ova je akcija počela već krajem XVIII veka. Veliki srpski pisac, poreklom iz Banata, Dositej Obradović, čija je porodica proizišla iz srpskih

Najstrašnija je katastrofa bila krajem 1915. god. Celu su zemlju zauzeli Austro-Nemci i Bugari. Vojska i deo stanovništva su se povukli kroz Arbaniju i to je

Čini se da su pod uticajem srpske države plemena krajem srednjega veka bila oslabljena i smanjena, kao i zadruge i druge patrijarhalne ustanove.

Većina je pomuhamedanjena krajem XV i u Toku XVI veka. Već je 1530. godine Benedikt Kuripešić zabeležio da stanovništvo u Bosni čine poislamljeni i Srbi.

godine „Vlahe“ pored Hrvata. Izgleda da je ovaj razvitak bio gotovo završen krajem XVIII veka. Albert Fortis koji je proputovao u vrlo mnogim pravcima morlačke krajeve u VIII veku nije našao među

civilizacija mogla prilagoditi južnoslovenskom mentalitetu laganim razvitkom, koji je počeo sa slovenskom najezdom krajem VI i u VII veku.

Proslavili su se u svojim borbama sa Mlečićima krajem H veka. Tako se ispoljilo suparništvo ova dva jadranska naroda, koji su se borili o prevlast na moru.

Od kraja HV veka se u Dalmaciji rađa srpsko-hrvatska književnost, koja je bila na vrhuncu u Dubrovniku krajem XVI i u XVII veku. Ovo kulturno ognjište je slično onome koje se u XIX veku javilo u severnim srpsko-hrvatskim zemljama.

Izgleda da su se Sloveni, doseljeni krajem VI i u VII veku, bili u početku naselili po strmim stranama iznad mesta na kome je danas varoš, po stranama koje su

Dubrovnik se najpre razvio kao pomorska i trgovačka sila. Krajem HV veka on je bio najbogatiji grad u Evropi. Godine 1450. njegova je trgovačka flota imala 300 brodova; grad je imao 40.

Docnije je srpska država zavladala ovim istim oblastima, naročito za vlade kralja Milutina i cara Dušana, krajem XIII i početkom XIV veka. Tada je između srpske države i Vizantije nastala borba za prevlašću na Balkanskom poluostrvu.

Ignjatović, Jakov - VEČITI MLADOŽENJA

Bog da joj dušu prosti, pošteno sam je služio, i ma kako sam se mučio, nisam mogao do ničega doći, tek jedva kraj s krajem.

Crnjanski, Miloš - Seobe 1

NE MOŽE DA ZASITI BAR TELO, RAZDRAGANA UŽIVANjIMA Dan kada je gospoži Dafini došao suđeni čas, bio je topal, letnji dan, krajem avgusta, posle tronedeljne suše.

Trebješanin, Žarko - PREDSTAVA O DETETU U SRPSKOJ KULTURI

Ime V’lk (Vuk) bilo je veoma rasprostranjeno kod Srba još krajem srednjeg veka. U opštem katastarskom popisu iz 1455. godine oblasti Brankovića (Kosovo), ime Vuk sreće se 178 puta.

Kapor, Momo - NAJBOLJE GODINE I DRUGE PRIČE

i ćutljiv čovek i da nisu smeli da ga pitaju kuda ih to vodi, a on ih je vodio sve dublje u planine, pa su se negde krajem avgusta meseca našli tako na nekoj nepoznatoj hercegovačkoj visoravni.

Već krajem novembra počela je pritajena borba za tu dugo očekivanu noć. Lukaviji kondukteri su najavljivali putovanja, drugi su se

Uz to, sa svojom, inače prilično visokom penzijom jedva je sastavljao kraj s krajem u Beogradu, a ovde je stanovao kao gospodin čovek u hotelu i još mu je ostajalo više od polovine novca!

Matavulj, Simo - USKOK

P. I Krajem 1815-te godine, na osvitak jednog studenog, maglovitog dana, na bedemu grada Kotora zatrubiše trube, zabubnjaše bubnjevi,

To je bilo krajem godine 1805. a Janu bješe nastala trinaesta. U vojnoj školi provede nepune četiri godine. Tada Napoleon sa silnom

Danojlić, Milovan - NAIVNA PESMA

Tako se, oko deteta i u vezi s detetom, počela razvijati jedna književna tehnika, koja je, krajem HIX veka, doživela razmah i izvesno potvrđivanje.

Nadahnjujući, dobri duh zeca prepoznao sam i na jednoj graviri iz XVI veka; nju sam, krajem sedamdesetih, zamotrio u starom izlogu pariske Rue de Seine.

Skerlić, Jovan - ISTORIJA NOVE SRPSKE KNJIŽEVNOSTI

4) ŠTAMPARIJE I LISTOVI Štamparska veština došla je Srbima vrlo rano, još krajem hu veka, i to iz Italije, iz Mletaka.

Vraćajući se 1768. godine u Dalmaciju, neko vreme proveo je u Južnoj Albaniji, kod arnautskog plemena Hormovita. Krajem 1768. ode na Krf, i tu je kod jednog grčkog učitelja učio grčku retoriku i književnost. Početkom 1769.

Umro je, posle kratke bolesti, krajem marta 1811. godine, u Beogradu.32 BIBLIOGRAFIJA. — Glavni književni rad Dositeja Obradovića pada u doba od 1783.

1855—1856. godine ima 334 osnovnih škola, muških i ženskih, sa 9.891 đakom. Krajem 1855. godine, na stanovništvo od 1,000.000 duša, ima 350 raznih škola, osnovnih, stručnih i viših.

891 đakom. Krajem 1855. godine, na stanovništvo od 1,000.000 duša, ima 350 raznih škola, osnovnih, stručnih i viših. Krajem pedesetih godina bilo je u Srbiji preko dve stotine fakultetski obrazovanih ljudi, školovanih u beogradskom Liceju, a

« Talijanska kultura bila je u Dalmaciji svemoćna, i tek krajem tridesetih godina počeo se buditi slovenski duh, prvo srpski, kod pravoslavnih, sa pokretanjem Lюbitelя prosvѣšteniя,

krajnjoj pobedi svojih ideja o jeziku i o narodu, utoliko se više osećao dah romantizma u srpskoj književnosti. Krajem četrdesetih godina Karadžićeva pobeda je potpuna, mlađi naraštaj se okreće k njemu, i romantizam kao škola javlja se u

Karadžićeva pobeda je potpuna, mlađi naraštaj se okreće k njemu, i romantizam kao škola javlja se u srpskoj književnosti. Krajem četrdesetih godina u srpskoj književnosti još vlada mešavina pravaca.

Od XIV veka, sklanjajući se od turske navale, Srbi su svoj centar stalno povlačili ka severu: posle Skoplja, krajem XIV veka, takav centar postao je Kruševac, u XV veku Smederevo. Na kraju XVIII veka takav centar je Beč.

cvetanja, polovinom šezdesetih godina, počeli su se iz samih romantičarskih redova čuti glasovi kritike i protesta. Krajem šezdesetih godina zloupotrebe te poezije bile su tolike, nezadovoljstvo je bilo tako veliko da su oštre kritike Ljubena

Ali vreme je davalo za pravo Karadžiću. Krajem četrdesetih godina on dobija dva dobra pomagača: Đuru Daničića i Branka Radičevića.

do 1824 (knjiga III — 1823, knj. II. »u kojoj su pjesme junačke najstarije« 1823, knj. I — krajem 1823);77 knj. IV, »u kojoj su različne pjesme junačke«, izišla je u Beču 1833.

Sremac, Stevan - PROZA

« — »Pa, pazari se, pazari; kraj s krajem, eh, taljiga se, taljiga!« odgovori majstor ili bakalin. »E baš mi je milo kad ti ide pazar, veli Jova, baš dobro te mi

Radičević, Branko - PESME

Sjajan oblak jedan do drugoga, Krajem oblak u dva divna reda, Sredom duga, moja staza vita, Vetar pirka, nosi unapreda, Zbogom, zemljo! ko sad za te pita?

Ćopić, Branko - Bašta sljezove boje

Prolazeći našim krajem, Mulić je najčešće svraćao kod mog kuma Rožljike, jednog brkatog delije strašna pogleda i krupne glasine.

Konjče mu je, krajem rata, poklonila neka partizanska intendantura. Šta da se kaže, nije mu bilo naročite mane: imalo je sve četiri noge i

Grmljavina od eksplozije dugo je odlijegala brdovitim krajem ispod Grmeča, odbijala se i vraćala kao da traži izlaza, a poplašeni Uragan, ostavši nekim čudom živ, pokaskao je

Pobjednička voda utišala se nad rodnim krajem, nad cikom i vikom djetinjstva, nad grajom negdašnjih jutara. Juriša ona svojim mirom i na srce došljaka.

Panić-Surep, Milorad - SRPSKE NARODNE PRIPOVETKE ANTOLOGIJA

NARODNE PRIPOVETKE ANTOLOGIJA O NAŠOJ NARODNOJ PRIPOVECI I OVOJ ANTOLOGIJI Blesak narodne poezije krajem XVIII i početkom XIX veka bio je tako zasenio oči tada vladajućeg u umetnosti pravca, romantizma, da njegovi ljubitelji

— pa se onda okrene i čoeka malo predre krajem štapa preko nogu i stane opet trkati po dvoru. Onda čoek pomisli u sebi: „Baš sam prava budala!

Popović, Jovan Sterija - IZABRANE KOMEDIJE

sirječ grana, ako se u znaku telca odseče, ima tu silu da čovek razuman mora malo svrnuti pameću ako ga ko debljim krajem udari; naprotiv, kad se u znaku ovna odseče, ima tu silu da se budala opametiti mora.

Lalić, Ivan V. - PISMO

svetlom strašću usijane; Sada sve više znam da nestaćemo Kao dva pozna ploda s iste grane, Koje zajedno strese krajem dana Odlučna, blaga ruka baštovana.

(5. VII 1989) NIKADA SAMLjI Nikada samlji nego krajem jula Kada je letu pedalj do zenita, A hlorofilu aršin do rasula U metastazi žutila i ruja, Tamnije kada zelene su

Nikada samlji nego krajem jula Kad sve je, misliš, na dohvatu: čula Oštra ko nož još topao od točka Brusača, ali bitno nedostaje: Anđela koga

Tešić, Milosav - U TESNOM SKLOPU

Povezujem kraj sa krajem i višnjama punim zdele. Ne znajući šta s očajem, ja izmislim i predele, kroz koje mi sen proiđe, Ljuboviđo Ljuboviđe.

BLAGO BOŽIJE BLAGO BOŽIJE Miholjsko leto. Melanholija. Obvijen rub joj krajem otave, što se žutnula, te je bolnija sjajnica zrenja, kojom prograne trulih boja zar.

Nušić, Branislav - OŽALOŠĆENA PORODICA

On ide kruto, jer je pod leđa od kaputa metnuo veliki srebrn služavnik koji donjim krajem viri). SARKA (izlazi iz njihove sobe noseći u džepnu maramicu uvijen neki predmet.

” a ti ga kazniš za javno psovanje boga i bogohuljenje; rekne: „Teška vremena, bome, eto ne mogu kraj s krajem da sastavim”, a ti ga kazniš za prenošenje uznemiravajućih glasova; pljune pred vratima svoje radnje, a ti ga kazniš za

Jakovljević, Stevan - SRPSKA TRILOGIJA 1

Ali spoljni izgled je ipak bezbrižan, naoko vedar, vojnici se šale, ili se smeju samo jednim krajem usana. Oko podne povikaše da sprovode zarobljenike i svi potrčasmo na drum. Bilo ih je do stotinu.

A tek kako li će biti, kad nastupi „premijera“. — On značajno klimnu glavom i pućnu jednim krajem usana. Luka upade: — Veliki maler nam je napravio Tanasko Rajić...

Ranković, Svetolik P. - SEOSKA UČITELJICA

samo propadoh... A sad bih tek htela živeti !... Onako kako sam nekad sanjala... O, života, života hoću !!«... Krajem meseca, Gojko i Ljubica, na poziv novog depozitara, odoše u srez.

Samo će u Orlovicu doći tek krajem meseca, jer je počeo s drugoga kraja sreza. Toga istoga dana doznali su i za Peru pisara, da je osuđen na dugogodišnje

I kmetovi sa večnim nemanjem novaca, i depozitar krajem svakoga meseca I sve, sve isto, jednostrano, dosadno!«... »O, što nisam znala da će se onako svršiti !...

Milošević-Đorđević, Nada - LIRSKE NARODNE PESME

— 33. Pala magla u primorje, Al’ se vidi krajem mora Mlado momče jezdi konja, Koje nema ljube doma; To gledala mlada moma S b’jela dvora nje prozora, Sama sobom

230. Sunce mi se krajem vije, lado le, mile! To ne bilo jarko sunce, oj lado, oj! Već to bio brat i seja, lado le, mile!

Crnjanski, Miloš - Lirika Itake

Pesnik se zato rešio da čitaocima doda, uz Itaku, i nešto komentara. Crnjanski, preci pesnika, nalaze se, krajem XVII veka u selu Itebeju, u Banatu. Pesnik zna samo da su tamo došli iz obližnjeg sela Crnja.

Zatvori su bili, već krajem 1914, puni marodera, a sabotaža je, u austrijskoj vojsci, naročito u slavenskim pukovima, bila opšta.

Trepćem, a ne bi trebalo da trepćem. Idućeg dana novi oficiri priređuju pijanku u javnim kućama Ostrogona. Krajem XVII veka to je bio rascijanski garnizon.

Zna se da je car Karlo cvrcnut, već ujutru. Mi, međutim, igramo vals, kao da smo na Marsu. Krajem oktobra cvrcnuti Karlo, uplašen od krvi, raspustio je austrijske zemlje, kao što se lakeji otpuštaju.

Domanović, Radoje - MRTVO MORE

(koje ima dvadeset odeljenja i u svakom po jedan šef odeljenja, sa velikim brojem činovnika) prepisku sa celim krajem.

Ranković, Svetolik P. - PRIPOVETKE

Jedan se isturio zadnjim, debljim krajem, sa prelomljenim tepeljkom, pa se nadžedžio, ka' đetić u majčinu krilu; drugi se izmigoljio prednjim tanjim krajem, podupro

debljim krajem, sa prelomljenim tepeljkom, pa se nadžedžio, ka' đetić u majčinu krilu; drugi se izmigoljio prednjim tanjim krajem, podupro se na suva rebra drugog, pa nakrivio riđu kićanku, ka' svirač u kolu, te izgleda, ka' da posmatra oko sebe

Zaspalo je... Vrela suza majčina pade mu na rumene obraščiće i ono je ne oseti, samo mrdnu krajem ustanca i udubi se u tvrd, nevin san....

Nušić, Branislav - NARODNI POSLANIK

Dobro! Da postavimo svaku stvar na svoje mesto. Ilić petlja i ne može da sastavi kraj s krajem, a tebi se, gazda-Jevreme, pomalo i preliva; njemu plaćanje najahuje na plaćanje, tebi primanje najahuje na primanje.

Danojlić, Milovan - KAKO SPAVAJU TRAMVAJI I DRUGE PESME

Nema podneva, ni ponoći, Nema zime ni vrelog leta; Da mi je jednom tim krajem proći Gde se razgovetno, u samoći, Čuje komarac kad prošeta.

Ne, ne pozivam nikog na proslavu srebrnog, ili zlatnog jubileja. Reći ću ponešto o prilikama u kojima sam, krajem pedesetih, živeo i pisao. To je tema većine mojih novijih knjiga, i ne verujem da ću je brzo iscrpsti.

Sramota me je da to priznam, ali tako je: puna istina nikad nije zanosna i slavna. Najzad, krajem avgusta 1953, odlučim da pobegnem u Beli Svet. Prestonica Belog Sveta bio je Beli Grad.

Petrović, Mihailo Alas - ROMAN JEGULJE

Takav je jedan pokušaj učinjen krajem prošloga veka u Savi i Dunavu, u koje je bačeno nekoliko hiljada komada odraslih jegulja.

se za vreme mračnih, kišnih i vetrovitih jesenskih noći po nekoliko hiljada kilograma za jednu noć, kad je dobar lov. Krajem novembra ove 1938.

krajeva Evrope hitaju ka svome plodištu, uhvatio je jedan mrežarski ribarski brod na morskoj pučini u La-Manšu, krajem decembra 1892. godine, na 36 kilometara daleko od najbliže obale.

Za sunčanu svetlost smatralo se kao utvrđeno da ona ne prodire u morsku vodu dublje od 200 metara. Međutim, krajem osamnaestog i početkom devetnaestog veka uhvaćeni su neki organizmi na mnogo većim dubinama.

na pučini Maroka i Gibraltara; u maju, zajedno sa transgresivnom vodom, dospeva na pučinu naspram Portugalije, pa krajem maja ulazi u Gaskonjski zaliv, pošto obiđe Rt Finister. Od tada počinje intenzivan lov beloga tunja.

Ishranivši se tu, tunj u gustim jatima produžuje putovanje u pravcu severa i ulazi u vode oko Azorskih ostrva. Krajem avgusta i početkom septembra on stiže na ribarski plato Hurd Bank na jugozapadu od Irske; dotle se svuda intenzivno

Stanković, Borisav - NEČISTA KRV

Brzo, na velike gutljaje, posrka kafu, i odmah se diže žurno — i to ne sredinom kaldrme, već krajem, kao da je ne uprlja — jednako izvinjavajući se | materi: da se ona ne žuri, i kako će on nju tamo u hanu čekati, dok ona

Karadžić, Vuk Stefanović - SRPSKE NARODNE PRIPOVJETKE

“ pa se onda okrene, i čoveka malo predre krajem štapa preko nogu, i stane opet trkati po dvoru. Onda čovek pomisli u sebi: „Baš sam prava budala!

” pa se onda okrene, i čoeka malo predre krajem štapa preko nogu, i stane opet trkati po dvoru. Onda čoek pomisli u sebi: „Baš sam prava budala!

Matavulj, Simo - BAKONJA FRA BRNE

Uz to, Osinjača je tkala po vas dan, a njezino je tkanje bilo na cijeni. Eto tako se u kući Kušmeljevoj sastajao kraj s krajem u rodnoj godini. Doduše njihove potrebe ne bijahu prevelike.

poskoči malko nastranu, a u taj mah Bukar mu uplete prste u grivu, pa skoči na nj, polegnu se i potjera ga u sav trk krajem ostrva, te ga izgubiše s očiju. — E, ovo je za pripovist! — veli opet Srdar, udarajući se rukom po stegnu.

Ćosić, Dobrica - KORENI

Skupljali se u zaranke. Osovina velikog tocila jednim krajem pobodena u bagrem, a drugim u cerov direk, rakljast na vrhu. Otkad pamti, tocilo više niko nije upotrebljavao.

Velmar-Janković, Svetlana - DORĆOL

Nekada, u staro vreme, tako se nazivala ona četvrt Beograda ispod današnje Ulice cara Dušana koja je, krajem XVІІІ i početkom XIX veka, bila naseljena pretežno nesrpskim življem: Turcima, Grcima, Jevrejima.

Pričalo se, na primer, o kugi, prokletoj moriji, koja je još uoči Kočine krajine, krajem XVІІІ veka, a i kasnije, čak i posle Prvog ustanka, u nekoliko navrata prodirala u grad i harala kako je htela.

gledale, nepronicljivim očima, u nebo koje je te zime svojim znamenjem izazivalo strah, naročito posle pomračenja sunca, krajem januara 1804. godine.

Kad je to čuo, stari Knez je, u Beču, pobesneo. Krajem prošlog i početkom ovog veka istoričari su, proučavajući bečki arhiv otkrili i ovu zanimljivu pojedinost: da prepiska

boravili mnogi uglednici, u kojoj je umro Dositej, postala je, u toku decenija koje su sledile, tekija, i srušena je krajem prošlog stoleća. Na mestu gde se nalazila, danas Studentski trg 18, uređen je mali prostor sa popločanim stazama.

Postao je svestan te senke kad su ga prvi put, negde krajem septembra, izvezli na izlet u Košutnjak, do Hajdučke česme, i kad je ugledao vodu što ističe ispod zelenila sveg od

Hristiću, Dort-jol nije bio samo raskršće četiri glavna puta nego i prostor na kojem su se, u tursko doba, naročito krajem XVІІІ i početkom XІX veka, izvršavale smrtne kazne, na neobičan način.

Milanković, Milutin - KROZ CARSTVO NAUKA

A Demokritu sam posvetio naročitu pažnju i trudio se da se što bolje upoznam sa njime i njegovom naukom. Kada sam nekako krajem 1940 godine, doznao za delo nemačkog pisca Levenhajma koje se isključivo bavi Demokritovom naukom i njenim uticajem na

“. Čovečanstvo ne beše nikada tako pobožno kao u ono doba. Krajem jedanaestog veka stavilo se pobožno čovečanstvo Zapada u pokret da oslobodi sveti grob.

Valja se dobro pomučiti i rešiti, pre svega, mnoga prethodna pitanja. Ne zazirem od toga, zasukaću rukave“. Krajem godine 1666 vratio se Njutn u Kembridž.

Uzdahnu i produži dalje: „Udovice i deca pogubljenih zakupnika, osuđeni su na istu bedu kao i ja, podnesoše krajem godine 1794 Konventu zahtev za reviziju osude i kazne izvršene nad njihovim muževima i očevima.

Imala je dva grlića. Kroz jedan od njih bila je, svojim donjim krajem, provučena u bocu jedna graduirava cev, zalemljena na svom gornjem kraju, i dobro pripušena pri prolazu kroz grlić.

Obojica udarismo u smeh. On priča dalje. „Tek kada sam, krajem 1859, objavio svoje delo o postanku vrsta, nastupi nagao preokret; prvo izdanje toga dela razgrabljeno je za jedan dan,

Vasić, Dragiša - SABRANE PRIPOVETKE

I pravo vele, i jeste gorak život bez promenice i nadanja, teško je dozlaboga kraj s krajem nastavljati. Ja sam, veli, tako reći, juče rođenu svoju ženu sahranio, ali nadu svaku nisam izgubio, jer ne smem ni s

Desnica, Vladan - Proljeća Ivana Galeba

Čitajući njegove knjige, podlijegao sam čudnoj optičkoj opsjeni: krajem oka, poput neke mouche volante, zamjećivao sam golog Lakat brade — pedalj muža, s pripasanim prijapičnim falusom iz

Poigravao se polucrvenom-polumodrom olovkom tuckajući naizmjenice sad jednim sad drugim njenim krajem o kožnatu mapu na toržestvenom pisaćem stolu.

Ranković, Svetolik P. - GORSKI CAR

Drugovi prođoše zabrančić, koji se pružio iza varoši, pređoše potok, pa stadoše uz jednu ogradu, koja je jednim krajem izlazila na ulicu, a drugim na potok.

Tesla, Nikola - MOJI IZUMI

se tražilo, bila je proizvodnja monofaznog motora koji može da radi na ovoj frekvenciji, a to nije bilo nimalo lako. Krajem 1889.

Pupin, Mihajlo - Sa pašnjaka do naučenjaka

vreme, turska vojska bi prelazila južnu granicu koju su činile Dunav i Sava i upadale duboko u austrijske pokrajine. Krajem šesnaestog veka ona je doprla čak i do Beča i bila bi ozbiljna opasnost po celu Evropu, da nije poljski kralj Sobjeskib

je klimao glavom, a popa se našao u čudu i obojica se složiše da je seoska škola u Idvoru već suviše mala za mene. Krajem te godine moja majka je uspela nagovoriti oca da me pošalje u višu školu u Pančevu.

Profesor Bardž me je obavestio krajem poslednje godine studija da sada već mogu dobiti američko državljanstvo i ja sam podneo zahtev u tom smislu.

Imao je samo dvadeset osam godina kada je bio postavljen na to mesto krajem 1884. godine. Iako je bio drugi ”rengler” na matematičkom ”trajpos” ispitu 1880.

Onda sam se vratio u Kembridž i obavestio svoje prijatelje da se krajem tog semestra selim u Berlin. Nije trebalo da ih uveravam da mi je teško da napustim ono što su često čuli da nazivam

Značajno je da je krajem ovog perioda, u januaru 1865. godine, Maksvel u jednom pismu intimnom prijatelju napisao ovo: “Dovršio sam raspravu o

To isto pitao se i Ejms pa se krajem godine vratio Roulendu. Vebster je ostao, mada u mom prisustvu nikad nije hteo priznati da je Berlinski institut za

Na jednom od ovih sastanaka, negde krajem 1887. godine, prisustvovalo je mnogo naučnih divova univerziteta i Helmholc je bio predsednik.

Maksvel je podneo ostavku na svoj položaj profesora Kings koledža u Londonu, krajem 1865. godine, neposredno posle predaje svog memoara o elektromagnetnoj teoriji Kraljevskom društvu.

Ovaj odsek trebalo je da počne sa radom kroz godinu dana, to jest, krajem septembra 1889. godine. Ponudili su mi posao nastavnika matematičke fizike na Odseku za elektrotehniku.

gasom, koje su otkrili Kruksovi eksperimenti, nijedan krajnji i definitivni zaključak nije se mogao izvući iz njih krajem sedamdesetih godina.

Moji ždrepci su stekli najbolje navike. Krajem godine bile su to dve dobro uvežbane životinje koje su držale visoko svoje glave, a hodale su savršeno složno.

Ćipiko, Ivo - Pripovetke

nikad neopaženim; drveta limuna i naranča ističu se mrkim prelijevanjem zelenila, iz koga viri prožutjeli sočni plod, a krajem bijeli se žalo, i tu je svjetlije more načičkano pjenom valića koji se tek zameću.

su joj uprte u čamac, trza se, primiče se k moru da bolje vidi i opet se odmiče; najposlije požuri škrapavom putanjom krajem mora prama donjemu dijelu školja, neka je bliže čamcu.

More, vjetar i grmljavina njome vladaju, a veliko zvono prijeti, opominje. Paron Zorzi, krajem, pored kuća, penje se uz tijesne ulice. Kad mu sijevanje zasjeni oči, sklopi ih časom, i opet požuri.

Petković, Novica - SLOVENSKE PČELE U GRAČANICI

– što je možda slučajno, možda i ne – sva potiče iz zapisa koje je Ivan Jastrebov, taj veliki prijatelj našega naroda, krajem prošlog veka objavio u Petrogradu.

Bio je to zapravo prvi prevod Lotmanovih Predavanja. Primerke sam mu predao, kad sam se s njim i upoznao, krajem januara 1971. On me je zatim upoznao s B. A. Uspenskim.

Nušić, Branislav - GOSPOĐA MINISTARKA

Ne preliva nam se, zaboga, već jedva vezujemo kraj s krajem. SAVKA: A lepa plata. ŽIVKA: Pa i nije. Dok odbiješ porezu, platiš kiriju, kupiš drva, tek vidiš: ostanu ti čiste

Petković, Novica - Dva srpska romana (studije o Seobama i Nečistoj krvi)

prvoj zamisli da napiše nešto dužu pripovetku pod naslovom Nečista krv bila sadržana teza - u književnoj prozi krajem XIX veka prilično pomodna - o psihofiziološkom izrođavanju, i to na dvama porodičnim stablima, ukrštenim u Sofkinome

očev glasnik, i pri tome, što se posebno ističe, zapaža tako sitnu pojedinost da on ne ide baš sredinom kaldrme, već krajem: „Brzo, na velike gutljaje, posrka kafu, i odmah se diže i žurno - i to ne sredinom kaldrme, već krajem, kao da je ne

kaldrme, već krajem: „Brzo, na velike gutljaje, posrka kafu, i odmah se diže i žurno - i to ne sredinom kaldrme, već krajem, kao da je ne uprlja - jednako izvinjavajući se materi [. . . ]”.

Takva se pojava ne zapaža kod Jovana Dučića, ni kod ostalih srpskih pesnika koji su krajem XIX i početkom HH veka ritmički usavršili naš vezani stih, ali je zanimljivo da je osim kod Crnjanskog nalazimo i kod

Božović, Grigorije - KOSOVSKE PRIČE

Gajle ič da nemaš. Samo nema takec-vakec: ja toj, ja glava nemaš“... Odi, bre stari pes!... Krajem leta nakon dve godine posle ovoga spuštaše se niz Vardar kroz Demir-Kapiju karavan sa prizrenskim trgovcima.

Jovanović, Jovan Zmaj - DRUGA PEVANIJA

Uzme se forma stara Stih po stih u nju pada, Kraj se sa krajem sklada — I formi nema kvara. Još jače silom pregni I formu jače stegni I — gotova je stvarka.

Miljković, Branko - PESME

I koja strana sveta poklon biva Kad bdiš jedina zvezdo nad izmišljenim krajem, Ljubavi moja mrtva a ipak živa? XII PROPOVEDANjE VATRE Ljubavi moja mrtva a ipak živa Nek u svom danu nedorečen

Todorović, Pera - DNEVNIK JEDNOG DOBROVOLJCA

« Evo šta sam našao. Naše napadne operacije svršene su još krajem meseca juna, dakle na deset dana po objavi rata, i mi smo posle desetodnevne ofanzive prešli u defanzivu.

Jakovljević, Stevan - SRPSKA TRILOGIJA 3

— Imaš li izveštaja od kuće? Preko njegovog lica pređe senka tuge. Odgovori mi jednim krajem usana: — Nemam. Već čujemo neki žagor ljudi.

— Ovde nikoga ne poznajem, sem vas. Pored vas, drugo poznanstvo ne želim. Ona se nasmeja zadovoljno jednim krajem usana i pogleda me značajno. — Francuskinje su elegantne i lepe.

— Da li vas boli? Ona me zamišljeno pogleda i nasmeja se jednim krajem usana. — Ne... I bolovi koji mi dolaze od vas prijatni su.

Leskovac, Mladen - STARIJA SRPSKA POEZIJA

Petar Runjanin priča kako su po Sremu krajem XVIII veka i devojke pevale razne soblaznitelne pesne, i kako su ih ipak, autoritetom škole i crkve, s uspehom

Srećom, ja sam imao njen prepis: Vasa Stajić mi je krajem 1940. god. poklonio tekst Gorestnog plača koji je, na trn lista kancelarijskog formata kockaste hartije, prepisao Tih.

Kostić.) — Po svemu sudeći, Rajićeva pesma je bila i prepisivana: prepisao ju je, svakako negde već krajem XVIII veka, Vasilije Krstić, paroh rumski i osnivač srpske gimnazije u Rumi u XVIII veku; prepis se nije očuvao, ali

Jakšić, Đura - JELISAVETA

Al’, braćo... VUKSAN (za sebe): E, baš sam znao Da tako mnogorečiv razgovor Telal tek biva većeg grdila, Što krajem svojim pjano povodeć Za sobom vuče tešku mrcinu — Baš kô na repu, negde, vukovom Što je lisica sante lepila.

Kočić, Petar - IZABRANA DELA

65 i 75 sm) asker — turski vojnik asli — sasvim, potpuno at (hat) — dobar konj babina uka — olujno vreme kad krajem marta udari sneg badanj — „veliki šuplji trupac kroz koji voda pada na vodenički, mlinski točak“; drvena kaca bak —

Ivić, Pavle (sa grupom autora) - Kratka istorija srpske književnosti

Promena je nastala u drugoj četvrtini 18. veka, i to prvo među Srbima na zemljištu Habzburškog carstva, koje je krajem 17. i početkom 18.

novu konstelaciju u srpskohrvatskom jezičkom prostoru: ijekavska verzija karadžićevskog književnog jezika učvrstila se krajem 19.

Upravo to je Život svetog Save, koji je krajem 13. veka napisao hilandarski monah Teodosije. U poimanju svetog Save on je načinio radikalan zaokret.

određeno da ispunjavaju težak zadatak vladara, i tako je proširio temu o odgovornosti vladalačkog poziva, istaknutu još krajem 12. veka.

Ušao je u geteovski shvaćenu svetsku književnost, kao ranije narodna pesma i Njegoš. Krajem 20-ih godina, kada se u Evropi avangardni pokreti menjaju ili gube, srpski nadrealisti izdaju manifest Pozicija

Ćipiko, Ivo - Pauci

Pomalo bi radio, i štedio, i sticao. Što mu se mari za drugo! Dosta je da kraj s krajem može da zaveže. „Ali ovako, nećeš nikada kraju; gdje je to?

Rade sagne se i jednim krajem kabanice pokri maloga Ivu, i iziđe. —Zbogom! — zaželiše žene na odlasku. Rade, gonjen nestrpljivošću kojoj se i sam

Sve se blistaše u sunčanom sjaju. Vraćaše se u zasjenuti grad, a iz duše mu, već naviraše bol za ostavljenim svojim krajem. Misao dizaše ga u plavetne visine, i on je tražio morsku pučinu što se spaja s pošljednjom svjetlošću.

Rastrojeni živci popustiše i on zaplače kao malo dijete. Zavlada njime nekakova neslomiva čežnja... za rodnim krajem. Kroz suze sinu mu misao: „Doma ću!” Činjaše mu se da je u tome još jedini spas. U tren oka obuče se.

Pri toj pomisli stegnu ga u grudima; bijaše mu kao da su se oni srasli s ovim krajem i da ih, evo, silom kidaju od majke im zemlje. Tako uzbuđen stiže u varoš. Na obali sakupila se silesija svijeta.

Milanković, Milutin - KROZ VASIONU I VEKOVE

Od nas načiniše prepise i sirske prevode. Krajem devetog veka dođosmo, kulljeni za teške pare, na dvor kalifa Almutadida u Bagdad.

Oko vrata visi mu debeli zlatan lanac, koji počiva, svojim donjim krajem, na njegovom debelom trbuhu. Naslonio je glavu, svojom desnicom, na oslonac fotelje i zauzeo pri tom takav položaj da mu

Tako su prohujali letnji dani kao kratak san. Krajem septembra održana je berba naših vinograda. Njen svršetak bio je uvek svečan.

jula, pa je tada, sa te zapadne stanice, krenuo, natovaren na saonice vučene psima, prvi transport za srednju stanicu. Krajem jula taj je transport stigao na mesto opredeljenja; ostavio onde svoj tovar i Vegenerovog saučesnika Georgija, i vratio

druga bez krova i namirnica u grenlandskoj pustoši, na zimi koja je išla do 65 stepeni ispod nule, krenuo je Vegener krajem septembra sa Leve-om, 12 Eskima i 2000 kilograma prtljaga za tu srednju stanicu.

Moralo se misliti na pomoćnu ekspediciju. Ona je na brzu ruku organizovana i, krajem aprila 1931, pošla je sa zapadne stanice, a 8 maja stagla na srednju.

januara 1932 problem je bio rešen, otkriven ne samo mehanizam pomeranja polova, nego nađena i jednačina njihove putanje. Krajem marta poslao sam Gutenbergu o tome gotov odeljak. Moja ispitivanja dokazala su ovo.

Opačić, Zorana - ANTOLOGIJA SRPSKE POEZIJE ZA DECU PREDZMAJEVSKOG PERIODA

vek) prevode i pripovedaju širom Evrope. Krajem 18. veka neka od ovih dela prevode se na srpski jezik – čitaju ih, pre svega, deca Srba u Austrougarskoj.

Sekulić, Isidora - Kronika palanačkog groblja

Baš ti fala, gospodin Joksime! Sad ću i ja na put i na odmor. Da sastavim bar još jedared srce sa onim krajem za kojim nisam prestala žudeti. Možda se neću ni vraćati. Možda će dati Bog da umrem pod planinom i među Perčinovićima.

Branku je objasnio: — Da budem s mamom koliko još mogu, ali i da ne izgubim veze s ovim krajem i ljudima, ni poslovne veze, ni prijateljske veze. Najviše mogu ostati dva meseca; zatim moram putovati bezuslovno.

tako s promenama boljega i gorega, dolazi navika, nevolja postaje običnost i program, dok bolest, ili zlo, ne iznenade krajem kao što su i početkom.

Nušić, Branislav - AUTOBIOGRAFIJA

A taj se vek, kao što rekoh, svršio falsifikovanjem istorije. Krajem novoga veka rodio se jedan čudnovat pisac istorije. Zvao se Napoleon Bonaparta.

Jakovljević, Stevan - SRPSKA TRILOGIJA 2

— More, ne smiju oni na nas udarit, jer nas se boje! — dodaje jedan Crnogorac. Komandant se smeška jednim krajem usana i vrhom prsta šara nešto po stolu. — Ćaše oni na Lovćen, pa dovukoše grdnije vapora...

— Pa čime ih lečite? Medicinar sleže ramenima, i nasmeja se bolno jednim krajem usana. Uto se jedan od bolesnika pridiže i, kao da razgovara sa nekim, poče da govori: — A, oćeš, jes...

Đurić, Vojislav - ANTOLOGIJA NARODNIH JUNAČKIH PESAMA

Snažan otpor najezdi Turaka pružen je i u Hrvatskoj i Slavoniji. Već krajem XIV veka prikučili su se Turci granicama ovih zemalja.

Ona su dostigla vrhunac krajem XVI i početkom XVII veka. Tada je nastala i izreka: „Bog vas čuvao senjske ruke!“ Sami Mlečići nisu bili u stanju da

Da se ona rasplamti u pobedonosni ustanak, doprineli su nesumnjivo mnogo revolucionarni događaji u Evropi krajem XVIII i početkom XIX veka (posle francuske revolucije) i slabljenje turske imperije (zbog ratova s Rusijom i inače).

uzetom, sa svim osobenostima njegove ideologije n umetničke forme“, oni su svuda i u svemu videli samo pozajmice. Krajem XIX i početkom XX veka, kad je već bio skupljen ogroman folklorni materijal koji je pokazivao velike sličnosti i

Kasnije, antropološka teorija modifikovala se u psihološku teoriju, koja pridaje veliki značaj snu i halucinaciji. Krajem XIX veka pojavila se i takozvana istorijska škola.

81 Ova pesma odnosi se na jedan istinit događaj. Pero Vučićević je istorijska ličnost. Krajem XVII veka bio je knez u selu Zaljuti (severozapadno od Cetinja).

Kasnije je ovaj događaj pogrešio vezav za Vuksana Bulatovića, rovačkog vojvodu koji je živeo krajem XVIII i početkom XIX veka. U jednom dokumentu o pomenutom pokretu pominje se i retko ime Selak (kao seoski knez).

— dimnjak, kuća, ognjište, porodica ošli — otišli Pavlica — zadužbina Stefana Musića, Lazarevog sestrića, podignuta krajem XIV veka pavta — v. pafta pavtalija — v.

— rob Rovca — crnogorsko pleme oko reke Tare (po predanju, vodi poreklo od Gojaka, koji se ovde doselio iz Nikšića krajem XIV veka) Romanija — visoravan u Bosni, velikim delom pošumljena, poznata kao hajdučko prebivalište; „narod Romanijom

Ćopić, Branko - Orlovi rano lete

— Navrati nekad i ovim krajem. Tu ćeš uvijek naći mene i strica Lijana. Ja ću te svaki dan čekati. XXII Krajem jeseni od četiri omladinske čete

— Navrati nekad i ovim krajem. Tu ćeš uvijek naći mene i strica Lijana. Ja ću te svaki dan čekati. XXII Krajem jeseni od četiri omladinske čete stvoren je Omladinski udarni bataljon, ponos čitavog odreda.

Stefanović Venclović, Gavril - CRNI BIVO U SRCU

skazivanja također povratno je i otkada je započeto, gde li je izostalo, odonud opet da to preuzmemo sasukivati; kraj s krajem da se sastalja i jednako se pruža.

Ove valja nasamo i šapatom svetovati i prokarati izpodmukla; malo se isprečiti. A ove i pred kojim znanim društvom s krajem izobličiti ili i narodno privesti, ne ime, nego lice i delo na videlo.

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti