Upotreba reči metafora u književnim delima


Trebješanin, Žarko - PREDSTAVA O DETETU U SRPSKOJ KULTURI

Od jezičkih sredstava u zagonetki se koriste: logogrif, šarada, palindrom, metafora, homonim, anagram itd. Sve to čini zagonetku neprovidnom i teškom za rešavanje.

“ dete se poredi i sa „zlatnim tićom“, što je takođe tipična i ključna metafora koja sugeriše da je beba u kolevci poput princa.

takođe je jasno izraženo viđenje deteta kao nemoćnog, podređenog stvorenja („otrok“, „roblje“, a u zagonetkama najčešća metafora za dete je „sužanj“).

Kapor, Momo - NAJBOLJE GODINE I DRUGE PRIČE

Roditelji u jednom zabitom južnom selu behu mu već odavno pomrli, a zavičaj izbledeo kao metafora. Usijani kamen pod stopalima, zujanje muva, dosada i prašnjavi oblak usred koga tutnji stado ovaca — to je bilo sve čega

Danojlić, Milovan - NAIVNA PESMA

zeleni trougao između Kragujevca, Milanovca i Kraljeva, i stoji kao vrelo čudesnih ritmova, kao zavičaj nevinih slika i metafora, kao jedno od plodnijih iskustava posleratnog srpskog pesništva.

Lalić, Ivan V. - PISMO

dve šake zemlje, Bušan pod tankim mišićima lica; Serijski oblik ispod obrazine, Gladak pod trošnim licem što se bora; Metafora u srži metafora, Zakon istovetnog ispod površine, Rekvizit danskog kraljevića, prva Scena u petom činu, što je

pod tankim mišićima lica; Serijski oblik ispod obrazine, Gladak pod trošnim licem što se bora; Metafora u srži metafora, Zakon istovetnog ispod površine, Rekvizit danskog kraljevića, prva Scena u petom činu, što je kraja Početak; koštan

Crnjanski, Miloš - Lirika Itake

Tražeći staru, naviklu, književnost, poznate, udobne, senzacije, protumačene misli. Lirsku poeziju večnih, svakidašnjih metafora, ono drago cile‑mile stihova, slikova, hrizantema, koje su cvetale u našim, nedeljnim, dodacima.

Knežević, Milivoje V. - ANTOLOGIJA NARODNIH UMOTVORINA

Takve figurativne tvorevine, ozbiljna i stvarna, šaljiva (ironična) i pogrdna (pejorativna) značenja, obično su metafora i antiteza, aluzija ili alegorija i najviše se odnose na čoveka u vezi sa njegovim telom i delovima njegova tela

Petković, Novica - SLOVENSKE PČELE U GRAČANICI

Nema sumnje da bi crkva kao trmka bila još jedna izredna pesnička analogija, razvijena metafora, ali u srpskoj poeziji ona već postoji. O njoj je davno pisao Laza Kostić u svojoj knjizi o Zmaju.

inače postoji jedna apelativna intonacija, retorski podignut ton i jedna, čini se, zloupotrebljena, ako ne i drska metafora: ukrštanje otkucavanja pesme na pisaćoj mašini s pesnikovom venom, kojom otkucava puls.

istovremeno, između kojih se kolebamo sve dok je živ, sve dok ne pređe u kliše ili se ne ospe: stih je svojevrsna metafora.

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti