Upotreba reči mitološkim u književnim delima


Trebješanin, Žarko - PREDSTAVA O DETETU U SRPSKOJ KULTURI

veoma su stare, što se vidi po njihovom arhaičnom jeziku, ostacima religioznih formula, animističkom mišljenju i mitološkim temama u njima sadržanim.

Skerlić, Jovan - ISTORIJA NOVE SRPSKE KNJIŽEVNOSTI

Pesnik je sav u obrascima psevdoklasičkim, meša istorijske događaje sa mitološkim alegorijama, govori poređenjima i rečnikom jednog potpunog psevdoklasičara.

Klasičnim elementom, naročito svojim mitološkim rečnikom, on već predskazuje poeziju Lukijana Mušickog, koji ga je cenio, isto onako kao i Jovan St. Popović. 1847.

Petković, Novica - SLOVENSKE PČELE U GRAČANICI

se činilo, u tumačenju Vladana Nedića i Hatidže Krnjević, da su iznutra ozračene nekim dubljim, možda zaista drevnim i mitološkim smislom, iz mnogobožačkoga slovenskog nasleđa. Sada taj smisao gube.

Ono je izuzetak, koji se u nekom drugom, analognom obliku u narodnoj lirici uopšte ne pojavljuje. O mitološkim pesmama Vido Latković između ostalog kaže: „Nebeska tela shvaćena su u ovim pesmama kao neka velika porodica“.

Među mitološkim pesmama postoji inače dosta veliki krug u kojima se peva upravo o suncu, mesecu i zvezdama. Ali je odnos i među njima i

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti