Upotreba reči mitskim u književnim delima


Knežević, Milivoje V. - ANTOLOGIJA NARODNIH UMOTVORINA

IV KAZIVANjA A) PROZNA A) VEROVANjA Ima kazivanja kojima je prvobitno poreklo u mitskim i misterioznim verovanjima, u prvom redu paganskog karaktera, gde naročito mesto zauzimaju praotački kult i

Desnica, Vladan - Proljeća Ivana Galeba

(I taj mal del miserere je jedna od riječi koje su onda u mojoj nutrini odjekivale, a i danas odjekuju, golemim mitskim odjekom.

Petković, Novica - SLOVENSKE PČELE U GRAČANICI

govorne upotrebe, koja se često preliva u bogatim dijalekatskim, ali isto tako i frazeološkim, katkada predajnim i mitskim bojama – neophodna su nekolika uopštenija objašnjenja.

Ivić, Pavle (sa grupom autora) - Kratka istorija srpske književnosti

On se pojavljuje u svim vrstama narodnih usmenih tvorevina, lirskim pesmama i baladama, epici i mitskim i istorijskim predanjima, poslovicama i izrekama.

Čajkanović, Veselin - REČNIK SRPSKIH NARODNIH VEROVANJA O BILJKAMA

Iz etimologije raznih imena ‹ove biljke› daju se izvesti zaključci o mitskim shvatanjima o njoj. Ime »sirota« odgovara nemačkom shvatanju, i pretpostavlja (ako naša reč nije pozajmica?

U narodnoj mitologiji i pripovetkama j. se spominje izvanredno često. Naročito je često reč o mitskim j. koje rastu na drvetu kome eventualno ne pripadaju, i koje obično, u planini i u jezeru, čuva aždaja, ili arslan,

i Wagler u Pauly-Wіѕѕ., 1, 919), dvori (Vuk, Pjesme, 1, 514). U jednoj mitskoj klisuri sa mitskim preprekama pominje se j. šuma (BV, 9, 138; upor. Humbabinu kedrovu šumu, u Epu o Gilgamešu). J.

Šimšir; zelenika (Sofrić, 219). Šimšir se spominje u narodnim pesmama kao lepo i skupoceno drvo: od njega se, u mitskim dvorovima, prave kućne grede, palice, vreteno (Sofrić, 219).

SKG, 60, 1940, 1—6). O raznim mitskim biljkama v. Rečnik (na mnogim mestima) i Dodatak, II (na više mesta). V. i SEZ, 72, 1958, 195 (gde je navedena i

Rečnik (na mnogim mestima) i Dodatak, II (na više mesta). V. i SEZ, 72, 1958, 195 (gde je navedena i literatura o mitskim biljkama); SEZ, 58, 349; GEM, 44, 1980, 169.

Drugu kategoriju čine stvarne biljke sa nekim mitskim osobinama, i takvih u Rečniku ima mnogo. Senovita drveta. U Životu i običajima naroda srpskoga (Beč, 1867, 236 id), u

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti