Upotreba reči mišaru u književnim delima


Nenadović, Mateja Prota - MEMOARI

kao Mali Janko, Milisav Milošević lajtnant (koji je ostao živ od Francuza, i opet pređe nama u pomoć i pogibe na Mišaru 1806. godine), Đuka fendrik, Đoka Mićanović stražmešter i mlogi drugi.

No čusmo gdi oko Mišara puške pucaju i han u Mišaru gori. Poznamo da su Turci nas pretekli i da nam je put od naše vojske presečen, malo se povratimo, da i̓ okolo obiđemo

Veselinović, Janko - HAJDUK STANKO

SRCE NA MERI 252 25. BOJ NA SALAŠU 259 ІІІ DEO: BESMRTNIK 264 1. USTANAK 265 2. KUĆNI PRAG 269 3. BOJ NA MIŠARU 276 4. „NA MIR” 286 5. SVADBA 294 6. OBIČAN DOGAĐAJ 299 7. ŽIŽAK SE GASI 304 8. NATUŠTENO NEBO 310 9.

On posta vojvoda i stade postavljati starešine, koje će mu čuvati drinsku granicu. Na Mišaru te iste, 1806. godine, nađoše se Mačvani sa ustanicima. Tu su se borili kao lavovi.

Sad, hajdemo u kuću!... I uđoše svi. 3. BOJ NA MIŠARU Ali se u tom dobu nije dalo nikome sedeti mirno pod svojim krovom.

Jurnuše na sve strane... Ustanici ih ubijahu i praznim puškama, kao vrljikama... Tu, baš na samom Mišaru, pogibe Sulejman, Kulin... Sukobi se s Lukom... I potegoše jedan na drugog kuburlije, ali slagaše.

Danojlić, Milovan - KAKO SPAVAJU TRAMVAJI I DRUGE PESME

Gde stoji Karađorđe, a gde je, prema njemu, Betoven? Karađorđe je po Mišaru gonio hordiju, — i to koliku! — Dok je Betoven, na miru, stvarao Heroiku.

Velmar-Janković, Svetlana - DORĆOL

u razglavljenim seoskim dvorištima, otežalih, silnih zvezda u avgustovskoj noći nad Avalom i Vračarom, posle boja na Mišaru, ne pojamnih kiša, slepljenih sa crnim jesenjim vetrovima, o koje se sapliću konjska kopita.

Bilo je to 1806. godine, u avgustu, na sam dan pobede na Mišaru. Ponekad Zmaj od Noćaja čučne na svoj ugao i iz žablje perspektive posmatra automobile koji se baš sa tog mesta, sa

Prva je opomena, shvatio je to tek u onoj tamnici, u Zvorniku, došla u leto pred boj na Mišaru. U uverenju da je dobro ispitao stvar, Stojan Čupić, u junu 1806, nagovori Protu Mateju Nenadovića da pođu na pregovore

je, kako kažu istoričari, za uspeh drugog ustanka bila onoliko značajna koliko je za Prvi ustanak to bila bitka na Mišaru, vojvoda Jovan Dobrača je izišao slavan koliko sa svoje hrabrosti toliko i sa svoga požrtvovanja.

Leskovac, Mladen - STARIJA SRPSKA POEZIJA

Možda i ima neke psihološke draži živeti u protivrečnosti između slavljenja Austrije i potajnih sanjarenja o Mišaru; ima i korelat istorijske neminovnosti koji to ignoriše: narode osvešćuju, dižu i bune, u značenju i doslovnom i

Ivić, Pavle (sa grupom autora) - Kratka istorija srpske književnosti

U tome je i veličina pesme Boj na Mišaru, u kojoj se priznanje poginulim turskim poglavarima spaja sa samilošću prema Kulinovoj udovici.

Đurić, Vojislav - ANTOLOGIJA NARODNIH JUNAČKIH PESAMA

Iz tih borbi sirotinja raja ušla je u veliku bunu iz 1804. godine, u bitke na Ivankovcu i na Mišaru, u prvi i drugi ustanak, kojima su zauvek raskinuti turski okovi.

potiče čitav niz pesama: Početak bune protiv dahija, Boj na Čokešini, Knez Ivan Knežević, Boj na Salašu, Boj na Mišaru, Miloš Stojićević i Meho Orugdžić, Hvala Čupićeva, Boj na Loznici, Luko Lazarević i Pejzo, Bjelić Ignjatije, Lazar Mutan

Takve su, recimo, pesme: Car Lazar i carica Milica i Boj na Mišaru. U prvoj gavrane, koji Milicu obaveštavaju ukratko i uopšte o srpskom porazu, smenjuje teško ranjeni Milutin, koji

Ivan neće ni od koga plate, Ivanu će Ristos gospod platit kada Ivan bude na istini. 86 BOJ NA MIŠARU Polećela dva vrana gavrana sa Mišara, polja širokoga, a od Šapca, grada bijeloga, krvavijeh kljuna do očiju i krvavih

u vojsci turske poglavice, i vid’li smo tvoga gospodara, gospodara Kulin-kapetana, i vidl’i smo Crnoga Đorđija u Mišaru, polju širokome. U Đorđija petn’est hiljad’ Srba, a u tvoga Kulin-kapetana, u njeg bješe sto hiljad’ Turaka.

Tu smo bili, očima gledali, kad se dvije udariše vojske u Mišaru, polju širokome, jedno srpska, a drugo je turska; pred turskom je Kulin kapetane, a pred srpskom Petroviću Đorđe.

Marka Kraljevića, Bajo Pivljanin i Beg Ljubović, Početak bune protiv dahija, Boj na Čokešini, Knez Ivan Knežević, Boj na Mišaru. Od starca Milije Vuk je zapisao, između ostalih, ove pesme: Banović Strahinja, Ženidba Maksima Crnojevića.

Pre ustanka bio je sveštenik, a u ustanku vojvoda, zapovednik konjice. „Istakao se naročito u boju na Mišaru 1806. Od 1807. postao je zapovednik Šapca.“ Godine 1813—1832. proveo je u emigraciji. Umro je 1852.

Izašao je brzo na glas zbog svoje hrabrosti, i odlikovao se u više bojeva, naročito na Mišaru i Salašu... 1813. do 1815.

U početku prvog ustanka bio je prost vojnik. Karađorđe ga je postavio za vojvodu pocerskog 1806, pred bitku na Mišaru. Posle ove bitke Miloš je u Kitogu potpuno uništio ostatke razbijene turske vojske i zarobio sablju Kulinovu.

od kamena zove se kula ili dvor“ kulaš — konj mišje boje Kulin kapetan — zapovednik turske vojske, poginuo u boju na Mišaru 1806.

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti