Upotreba reči obilje u književnim delima


Veselinović, Janko - HAJDUK STANKO

bez — vrsta platna belaj — nesreća, zlo, beda belokorac — nož sa ručicom od bele kosti berićet — izdašan rod, obilje bimbaša — komandir veće vojne jedinice binjedžija — valjan konjanik borija — truba bugija — prašina, oblak prašine

Teodosije - ŽITIJA

Rasuđivaše da su carstvo i bogatstvo, slava i sjaj, i svaka sreća puni meteža i nestalni; smatraše vidljivu lepotu i obilje ovoga sveta kao senku, i razumevši da je mnogo jelo i veselje i sve što je ljudsko na zemlji sujetno i nestvarno, desnoga

Ignjatović, Jakov - VEČITI MLADOŽENJA

podrhtavanje, treperenje, brzo ponavljanje jednog istog tona tri gracije (Aglaja — sjaj, Eufrosina — veselost, Talija — obilje) — boginje čari, lepote i ljupkosti kod starih Grka i Rimljana Ćef (arap.

Danojlić, Milovan - NAIVNA PESMA

(Nidžina rakija) Obilje tih, posebnih znanja, širina i proživljenost obaveštenja čine Ćopića jednim od najboljih poznavalaca našeg narodnog života.

Rade Lopovski) Poizdig do poizdiga, pad do pada, a u celini: jedan jedini talas, bez pogreške i bez suvišnosti. Obilje usklađenih vokala i opojnost ijekavštine — tajna su te raspevanosti.

Prelivi u značenjima, melodioznost, obilje lirski mekih provincijalizama — svemu tome je, još jednom, izvor u detinjstvu.

U ciklusu Vukova azbuka dve pesme, začete u igri i iz igre, najbolje pokazuju obilje i kvalitet Radovićevih asocijacija.

Pesnik je, ipak, i za jednu ovako proizvoljnu pretpostavku našao obilje ljupkih i duhovitih dokaza. Sve je sa svime u vezi, naročito u igri.

Skerlić, Jovan - ISTORIJA NOVE SRPSKE KNJIŽEVNOSTI

itd.; posrbljene slovenske reči: strelac, obilje, čovekoljublje, savršenstvo, budući, novorođeni, prijatan, iskušenje, itd.; ruske reči: posrednik, postojan, priroda, itd.

— Janko Veselinović vredi više kao pesnik no kao pripovedač. Ono što je najlepše u njegovim pripovetkama, to je obilje poezije, toplota osećanja, i tek u drugom redu verno prikazivanje seoskog života.

Knežević, Milivoje V. - ANTOLOGIJA NARODNIH UMOTVORINA

ima ne retko uzleta i snage, razvibriran ton retorstva, a odlikuje se i zgodno nađenim rečeničnim obrtima, uz obilje poetskih ukrasa, a začinjeno je ponajviše slikovitim i živopisnim poređenjima.

Pupin, Mihajlo - Sa pašnjaka do naučenjaka

Podučavanje ”šepavih patki” bilo je neuporedivo bolje plaćeno, a imao sam i obilje slobodnog vremena za tenis, jahanje i nadmetanja u plivanju i ronjenju.

teretom mladih kukuruznih klipova, a pašnjaci pored njih bili su puni stada ovaca nabreklih vimena koja su obećavala obilje mleka, masla i sira, kakvo je Idvor retko video.

Petković, Novica - SLOVENSKE PČELE U GRAČANICI

ljubi Dam (5) Janovoj (6) Da ne bi gledale („Al su bila i teža vremena“) I mada u Matićevoj poeziji nalazimo pravo obilje ovakvih rezova, ovom se prilikom na njima ne možemo duže zadržavati.

Otud i navire ono jezičko obilje koje su kritičari toliko puta već isticali. Ali ovakva, celovita i neposredna reč, ne samo što je nerazdvojno data sa

Petković, Novica - Dva srpska romana (studije o Seobama i Nečistoj krvi)

A ipak, biće da je najpre u pravu Jovan Skerlić kad ističe impresionističke crte. Na impremonizam opominje obilje trenutnih senzacija, vizuelnih, akustičkih i taktilnih, sa finim prelazima; zatim obilje čulnih utisaka koji su

Na impremonizam opominje obilje trenutnih senzacija, vizuelnih, akustičkih i taktilnih, sa finim prelazima; zatim obilje čulnih utisaka koji su prelomljeni u doživljaju lika; najzad, hotimično vezivanje opisa za oko i uho glavne junakinje, za

Miljković, Branko - PESME

Žaru neveseli kada pesme u meni pronađu mračno obilje što me mori glađu. Sve što imam to su naše reči nad vodama što slute tajni splet tokova kad otkrije vrh bol u meni

Ivić, Pavle (sa grupom autora) - Kratka istorija srpske književnosti

Petnaesti vek donosi već obilje podataka o postojanju gotovo svih usmenih radova i vrsta, kao i njihove ocene. Od kraja 15. do 19.

Pravo obilje patriotskih pesama nalazimo kod trećeg pesnika, Alekse Šantića (1868-1924). ali je on više produžio ovaj tradicionalni

Čajkanović, Veselin - REČNIK SRPSKIH NARODNIH VEROVANJA O BILJKAMA

P. se stavlja i u đurđevdanski kolač (GEM, 25, 1962, 199, Gornja Resava) — svakako: da blagotvorno utiče na plodnost i obilje (na to ukazuje i verovanje da će porodilja imati mleka ako »jede dosta crna luka i pasulja«, SEZ, 19, 100, Homolje).

Ćipiko, Ivo - Pauci

Pravi pravcati srećni seoski život — život koji je donosio obilje blagoslova. Nastala jagma za radom. Ljudi počeše uz koje mu drago uslove uzimati zemlje na kmetstvo.

Đurić, Vojislav - ANTOLOGIJA NARODNIH JUNAČKIH PESAMA

proučavanje odnosa usmenih i pisanih oblika nije dovoljno bez srpskohrvatske književnosti, u kojoj je sačuvano obilje autentičnih usmenih oblika iz raznih vremena i velikih lepota, u kojoj u toku vekova aktivno žive jedni pored drugih

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti