Upotreba reči opažaja u književnim delima


Petković, Novica - Dva srpska romana (studije o Seobama i Nečistoj krvi)

Ni do jednog se od tih opažaja ne može doći spolja, nego iznutra, iz lika, iz telesnoga samoosećanja. Premda se spolja daje, u autorovo ime, opis se

Po vrsti i bogatstvu ovakvih opažaja nijedan se srpski roman do međuratnog perioda ne može meriti s Nečistom krvi, a nema ih mnogo ni kasnije.

Pri tome opet može doći do ponavljanja, i u ponavljanju do mogućeg spajanja dva različna opažaja: subjektivnog junakovog i objektivnog autorovog.

Uglavnom je isključeno njihovo indivalno jezičko uoblinavanje sopstvenih opažaja i drživljaja; znatno više, naime, nego što se to obično u novijem romanu čini.

Za to nam dobro može poslužiti gornji primer. U njemu je opis, očigledno, sastavljen sve od samih istančanih opažaja, pa i od opažajnih prelaza i preliva: osećati dah čovekov na sebi, videti mesto njega senku njegovu pored sebe, i to u

Kod Crnjanskog nema toliko mnogo pravih sinestezija koliko ima u raznome stepenu „deformisanih”, a to znači kolebljivih opažaja koji naginju ka sinesteziji. Moglo bi se čak kazati da ima mnogo sinestezijskog prelivanja u opažanju.

položaja koji im je telo zauzelo u odnosu na tlo po kome se kreću, kod ratnika dolazi do primetnog „deformisanja” opažaja.

prirode, a junakinjino osetljivo telo, sa svojim oštrim čulima, služi kao medijum za dobijanje pesnički preoblikovanih opažaja.

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti