Upotreba reči otrovnim u književnim delima


Afrika

opstane jedan dan u tom narodu ljudoždera, i poluzverova, koji, dok belac prolazi, skriveni iza stabala, dočekuju ga otrovnim strelama. N. je živeo međ njima već više od godinu dana, i on ih je kinjio svakako, kako samo on ume.

Kapor, Momo - NAJBOLJE GODINE I DRUGE PRIČE

grada — veličanstveni betonski bedemi, grmljavina i udaljeni tutanj koji se nadima u sumraku režeći svojim svetlima i otrovnim parama; sve su dalje jedni od drugih, a između njih na kraju izleta ona umorna rečenica-rampa, kazana sa uzdahom punim

Crnjanski, Miloš - Lirika Itake

Za njima korača masa onih koji su među lešinama, pod otrovnim gasovima, osetili i te kako „hipermoderne“ senzacije. Pa su izgubili radost, koju im ni porodica ne može vratiti više.

Ranković, Svetolik P. - PRIPOVETKE

Hladna surova smrt zauzela je sve misli njegove i stegla mu mozak svojim paklenim otrovnim noktima. On se predao ovom strahovitom nenadu, jer ne osećaše u sebi dovoljno snage da se bori sa njim.

Pandurović, Sima - PESME

Navući ću oklop večne mržnje tad, I s otrovnim mačem u noći ću toj Poći u krvav i tragičan boj Što besni, tutnji, komeša se sad; Gde padaju žrtve, gde se kosti

Petrović, Rastko - AFRIKA

opstane jedan dan u tom narodu ljudoždera, i poluzverova, koji, dok belac prolazi, skriveni iza stabala, dočekuju ga otrovnim strelama. N. je živeo međ njima već više od godinu dana, i on ih je kinjio svakako, kako samo on ume.

Jakšić, Đura - STANOJE GLAVAŠ

Grbavoj zemlji kora ježiti; Otrovne tice, zmije vatrene Koje će, repom hitro šibajuć, Spržiti polja, spalit useve, Otrovnim dahom leta kužiti, Dokle se tako, kugom morena, U jedan pramen otrov-parice Kolevka besna ljudske nesreće Nesrećom

Leskovac, Mladen - STARIJA SRPSKA POEZIJA

Tam’ zloba, zavist i kleveta niska Zubma otrovnim dobrodetelj griska, Tam’ slučaj preki il’ bolesti razne Sreću nam prazne.

do nečitljivosti verno: Živeć bez mane i čist od poroka, Ne treba koplja maurski’ ni luka, Strelama niti teretna s otrovnim, Fusku moj, tula...

Čajkanović, Veselin - REČNIK SRPSKIH NARODNIH VEROVANJA O BILJKAMA

, 3702. Upor. letonski običaj da se put kroz selo i polje kojim će se kretati mrtvački sprovod posipa otrovnim tisovim granjem, »da bi se duhu otežao povratak«, ARW, 17, 1914, 496). Broć se jede protiv kostobolje (ŽSS.

Milanković, Milutin - KROZ VASIONU I VEKOVE

i sto drugih čuda; prosekla je kanalom američki kontinent, pregradila Nil, vazduhom đubrila oranice, a vazduh otrovnim gasovima.

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti