Upotreba reči paralaž u književnim delima


Panić-Surep, Milorad - SRPSKE NARODNE PRIPOVETKE ANTOLOGIJA

266 KREPAO KOTAO 268 A ŠTA TI JE 270 SELjAK I MAGARE 271 MEDVED KAO PUDAR 272 LAŽ I PARALAŽ 273 ERO S ONOGA SVIJETA 274 DOBRO JE KAD-I-KAD I ŽENU POSLUŠATI 276 ŠLjIVE ZA BUBRE 277 POMOZ BOG, ZLA ŽENO!

Eto zašto ja plačem! LAŽ I PARALAŽ Sastanu se jednom dva čovjeka, jednome je bilo ime Laž, a drugome Paralaž, pa reče Laž: — Jesi li čuo za oni struk

Eto zašto ja plačem! LAŽ I PARALAŽ Sastanu se jednom dva čovjeka, jednome je bilo ime Laž, a drugome Paralaž, pa reče Laž: — Jesi li čuo za oni struk zelja, te je u našem selu izniknuo? — Kakvo zelje? Ne ja! — odgovori Paralaž.

— Kakvo zelje? Ne ja! — odgovori Paralaž. — To je strašilo božje! Više od ikakva duba, deblje od ikakva jablana, a granatije od najviše jele.

Sve živo, što zelje jede, od njega se hrani i ništa se ne poznava, koliko da iz morske pučine zacrpneš čašu. Sad počne Paralaž Laži: — A jesi li ti čuo za oni kazan, što ga mi seljani gradimo? — Ne ja, — odgovori — a kakav kazan?

Bajić, 1905. 103. LAŽ I PARALAŽ: Zabeležio Vuk Vrčević. Objavljena u prvoj knjizi njegovih narodnih pripovedaka, 1868. 104.

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti