Upotreba reči polzu u književnim delima


Obradović, Dositej - BASNE

Znajući ja koliko je nj e g o v o m milostivom i blagorodnom sercu prijatno i drago sve to što se na polzu i prosveštenije mladih ljudi učiniti može, ovi sasvim njegov dar t e b i, p r e d r a g a j u n o s t e, pridajem,

za pomiriti koliko kad sami rasude da oni sa svojim vzaimnim razrušenijem opštim svojim zlotvorom ne samo radost no i polzu pričinjavaju. Nepravda — adski porod!

od otečestva primio | i uživa, i koliko više otmenosti od njega iziskuje, toliko mu je više dužan služiti i njemu na polzu živiti.

Što u dobrim i pametnim ljudma pohvaljujemo, za tim da nastojimo; što god vidimo da prosvešteni narodi tvore na opštu polzu, tvorimo i mi koliko možemo. Ne činimo se pametniji od sviju, ovo je znak varvarstva. I čuvajmo se lisičje pohvale.

prekrasne su vešti u onom pametnom i dobrodjeteljnom mužu koji ih upotrebljava kako na svoju tako i na svoga otečestva polzu; a u onome se oporočavaju i osuđuju koji ih ima samo da se više muči.

Ako se ubog rodi, prosjakom misli skončati se, niti je opštestvu, niti je svojoj familiji, niti je sebi na polzu. Za takova naši Srblji običavaju reći: „Bolje da je mrtav nego što je živ; našto mu taki život?

imjenija, upotrebite ih na škole i na nauku vaših buduštih učitelja i sveštenika, a to jest na pravu i vsegdašnju polzu roda i otečestva.

Ostroumije i hitrost na dobro okrenuti, a na opštu polzu upotrebiti, to se zove mudrost; a kad se na pakost i na zlo drugima upotrebljava, tada je lukavstvo, za koje stoji

i blagopolučije, ili nek se vrate otkud su izišli, sireč u narod, i neka gledaju kako ćedu mu biti na djejstvitelnu polzu, ili nek traže sebi mesta gdi nema ljudi.

čineći, svoju decu pristojno vospitavajući, srodnim i bližnjim svojim pomažući, a najpače na opštu otečestva svojega polzu upotrebljavajući ga.

Svi oni koji trudoljubno, pametno i pošteno živu, sebe i svoje familije bogougodno soderžavajući, i za opštu polzu složno, jedinomisleno i jedinodušno starajući se.

Živiš razumno i dobrodjeteljno na polzu i radost sebi i drugima, a potom, u svoje vreme, poći odavde razumno i dobrodjeteljno s čistom sovjestiju i s uverenim

Nenadović, Mateja Prota - MEMOARI

Novi knez, Kalaba, preduzme vilajetske poslove, ali nije bio vešt s Turcima postupati za polzu sirotinje. Kad dođe po običaju u Valjevo muselimu, da pušta one koje Turci kao krive pozatvaraju, i kad mu muselim po

Popović, Jovan Sterija - TVRDICA

strožajše zaprećeno da se niko pod živu glavu ne usudi marvu svoju ubijati, jer bi se tako konji, koji su na veliku polzu ljudma, umalili. Nego, kako se slučajno kod vas dogodilo, vi ste vrlo srećan čovek. JANjA: Pi, pi, pi!

Crnjanski, Miloš - Seobe 2

To tako ima da bude, jer to traži visočajši interes v polzu gospodarstva austrijskoga. Oni će sad morati u novo naznačena voenia mesta preselitsja.

I novaca, za Črnu Goru! Vasilija ne bi trebalo mimoići. Biće on na visočajši interes i polzu gosudarstva rosijskog. To je bila fraza, koju je Isakovič, toliko puta, bio od Volkova čuo, pa je zato i ponovio.

A crkva širi famu da će Srbima, uskoro, biti bolje, i da ne treba da se dele od Beča. Treba u Austriji raditi na polzu serbskog naroda – kaže mitropolit – a ceo naš život dat nam je samo za rad na opštu polzu serbskog naroda.

Treba u Austriji raditi na polzu serbskog naroda – kaže mitropolit – a ceo naš život dat nam je samo za rad na opštu polzu serbskog naroda.

Popović, Jovan Sterija - RODOLJUPCI

ŠERBULIĆ.: Lepo sam ja govorio da se svi mađaroni pobiju kao skotovi. GAVRILOVIĆ: I da im se kuće sekvestriraju na polzu rodoljubaca. SMRDIĆ: Već to će i tako biti. ŠERBULIĆ: Platićete vi nama sav ovaj trošak.

Skerlić, Jovan - ISTORIJA NOVE SRPSKE KNJIŽEVNOSTI

jeziku izneti napredne i prosvetiteljske ideje racionalističkog XVIII veka, misao svetovne kulture, rada »na obšču polzu« i radi »ščastija čelovječeskog roda«, prosvete za sve staleže, pisanja na narodnom jeziku — svega onoga što će malo

U Beču je 1789. izišla Pъsna na vzяtie Bъlgrada.33 Prvo izdanje dela Sobranïe raznыhъ nravoučitelnыhъ veщeй vъ polzu i uveselenïe izišlo je u Beču 1793, a drugo u Budimu 1807. U Mlecima izišla je 180Z.

On je prikupio narodne izreke, kao i izreke pojedinih pisaca, i sve to, po savetu Dositeja Obradovića, izdao »za polzu« svom narodu, i da bi pokazao »mnoga svojstva, sile i krasnorječija našega serbskago jezika«.

Nastavnik i domaći učitelj, »djetovaspitatelj«, on će uvek pisati »v polzu junosti«, da je pouči i prosveti. Za školsku potrebu on je napisao jednu francusku gramatiku, preveo Rafovo

Obradović, Dositej - PISMO HARALAMPIJU

štampu, s graždanskimi slovami, na naš prosti srpski jezik, jednu knjigu koja će se zvato «Saveš zdravago razuma», na polzu mojega roda, da mi nije zaludu muka i toliko puotovanje.

A šta je drugo bolje, nego ono što je poleznije? Što god ne prinosi kakovu lido polzu, ne ima nikakve dobrote u sebi. Zašto bi se, dakle, mi Srblji sumnjavali u takovom i toliko poleznom i pohvale dostojnom

Obradović, Dositej - ŽIVOT I PRIKLJUČENIJA

Naći će se dovoljno ostroumni[h] i pravosudni[h] lica između braće moje koji će poznati čiji sam ja interes i polzu pišući želio i iskao.

Crkovni iliti mirski, ko misli s ljudma i među narodom živiti, valja da se stara kako će i on sa svoje strane drugima na polzu a ne na tegotu biti.

Kazao sam da ja neću sebe imati za poglaviti uzrok i konac ove knjižice, no polzu bližnjega mojega. Neću sebe nimalo štediti ni izvinovljavati; pravdu neću sakriti, koliko znam.

biti da s besedama jedan drugog polzujemo; a to je naša arhijerejska najveća dužnost, na svakom mestu i u svako vreme polzu braće naše i mlađi[h] naši[h] iskati.

vsegda pred očima, uklonjajte se zla društva i čuvajte se zli[h] običaja; radite, da nauka vaša na slavu božju i na polzu otečestva bude.

I ako nije, nije od boga, bog je milostiv i čelovekoljubac, ništa ne zapoveda što nije ljudma na veliko dobro i polzu. No, vele nam, valja verovati slepo. Čudnovito zaktevanje!

Ako li kad namisle što na polzu opštestva učiniti, kakve novine uvodeći, a stare običaje uništožavajući, valja da dobro narodu dadu da pozna da je to

” Na ovi način imaćemo manje monaha; no što i[h] bude, biće na polzu opštestvu, na osnovanije bratije svoje i zaslužiće čest i ljubav naroda svoga.

Ova sva čitanja tu su mi polzu prinela, da sam [se na] naš stari slavenski jezik privikao; a s druge strane, bila su mi štetna kao svima onima koji

Mogu li se nadati da će na kakovu polzu biti?” Zilotij: „Da ti pišeš za jedan narod koji svaku stvar meri, sudi i rasuždava sledujući pravilam zdravago

prostoti ležati i iz svoje prostote i nerazumija takovim ureždenijam načalni[h] svoji[h], koja na samu nji[h]ovu veliku polzu bivaju, protivstajati i vozmuštavati se?

mojemu istinu kažem da znadu, i da se ne plaše kao deca u pomrčini, da, ako kad načalnici i poglavari budu hoteli na polzu opštestva što protiv stari[h] običaja ustanoviti, neka misle kao razumni i slovesni ljudi, i neka se za svoju prostotu

Velmar-Janković, Svetlana - DORĆOL

I danas je to Kapetan-Mišino zdanje velelepno, i na polzu naroda, ali zar je baš trebalo rušiti Konak Obrenovića da bi se sazdalo Zdanje Anastasijevića?

Nikako ne gleda u svoje Zdanje koje, obnovljeno 1964, već više od stoleća služi na polzu naroda, nego šmugne u park da posmatra decu u igri.

Popović, Jovan Sterija - POKONDIRENA TIKVA

zavomo veselo pozorište koje sam ja dolu nižajše potpisani sočiniti ščastije imao za vašu, ako soizvolite čitati, kako polzu, tako i zabavu. — „Zabavu? Ha, ha, ha! — To će biti unterhaltung? Hi, hi hi!

Todorović, Pera - DNEVNIK JEDNOG DOBROVOLJCA

»Oni koji upravljaju srbske poslove, namjesto brinuti se za polzu i blagostanje strane i naselenja, ogoljuju narod, a novaca, koji oni uzimaju od nihne ruke, dadoše ji za topove, puške i

Leskovac, Mladen - STARIJA SRPSKA POEZIJA

cara vreme, Gdi se strasti blagorodne rvenijem streme, Od vašega veledušnje nije serce tuklo, Ni za opštu većma polzu grlo je promuklo. Nebo vam je vsepodobnu (javni dar promisla!

Zimmermann Videvši mnoge narode, gradove, I škole, nrave, svojemu narodu na Stokratnu polzu, srebrovlasi, Mili Obradović navek usnu.

— Lepo je ime cvet, samo Svak ne miriši cvet, gdikoji daje sa mirisom polzu, Al’ da to božur nije? Ne razumem se u cveću, od smrada Njegovog glava boli.

Opačić, Zorana - ANTOLOGIJA SRPSKE POEZIJE ZA DECU PREDZMAJEVSKOG PERIODA

itd.). Zanimljivo je spomenuti da su i prve knjige za decu izdate u Beogradu prevodi Henriha Čokea (Časovi odmora, na polzu i uveseljenije pribavljeni mladosti srbskoj iz razni njemecki auktora) koje 1843. i 1845. izdaje Dimitrije Popović.

1 (knj. 2 1843, knj. 3 1845) 1842. Rođen Milorad P. Šapčanin 1843. Toma Živanović: Časovi odmora na polzu i uveselenije pribavljeni junosti Srbskoj iz razni` nemecki Auktora (prva sveska, druga sveska 1845).

Popović, Jovan Sterija - ROMAN BEZ ROMANA

Potom bi mogao čitav tabak napuniti, predstavljajući polzu koju će rod iz ove knjige pocrpsti. Sve ove i ovima podobne, koje nikom ni mrve ne pomažu, znatne malenkosti ostavljam

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti