Upotreba reči portu u književnim delima


Jakšić, Đura - PROZA

Kad su ušli u portu, zastadoše malo; jedan čovek star, u masnome fesu i poderanoj košulji, iziđe pred njih, nešto im prošaputa, izvadi iza

Nenadović, Mateja Prota - MEMOARI

odu u grad, odnesu oni̓ 9 punktova koje smo u Zemunu od punomoćnika dahijski zahtevali, a i kad smo na Vračar došli na Portu poslali; tako knezovi i Bećir-paši pročitaju i kažu, da se po ovome možemo umiriti itd.

kazivao: da Rusi ništa drugo nisu rekli, no toliko sovetovali da mi sami za sebe pošljemo knezove u Carigrad i molimo Portu, da nam pošlje dobroga vezira, i da nas od Gušanca i zuluma oslobodi, kao što smo i poslali protu Aleksu [Lazarevića]

Lazarević, Laza K. - PRIPOVETKE

Prognaću vas, ako tako ustjerate, starosti mi, odavde, i namjestiću Mića crkvenjaka pred portu s vrljikom, pa da mu prebije golijeni koji se od vas usudi stupiti nogom na ovu svetu zemlju.

A on se čisto podmladio. Blagosilja sve redom, a Miću zapovjedio da sve crkvene čarape, tkanice i rublje iznese u portu i razda siromašnome narodu. Velika je služba bila taj dan, divno je pop pjevao. A poslije službe veselje na sve strane.

Sremac, Stevan - POP ĆIRA I POP SPIRA

— Pa šta sad da radimo, brat-Arkadija? Pomagaj, ako boga znaš, — reče jako zaduvano pop Spira kad stigoše u portu. — Ta, ja sam se i setio, ali ne znam ’oće l’ štogođ valjati, — veli Arkadija.

Vasić, Dragiša - CRVENE MAGLE

klatna besno udarala u onaj tuč, on se sruši na drveni tavan iznad stepenica, pa se munjevito stropošta dole i izleti u portu.

Crnjanski, Miloš - Seobe 2

Agris, pagis, et castellis, con dinga praemia! Dozvolili su im da i svoje litije obnose – ali samo kroz crkvenu portu. A plaćali im i popove, koji će ih pričešćivati, samrtnike, na ratištu.

Jakovljević, Stevan - SRPSKA TRILOGIJA 1

Onda zamakosmo u selo i stigosmo u crkvenu portu, gde zatekosmo jedno pešačko municijsko odeljenje. Komordžije privezale konje za ogradu, a oni posedali uza zid, skinuli

U crkvi se od prašine nije ništa videlo i, teturajući, ispadosmo u crkvenu portu. Munja svitnu i zagrme. Krupne kapi su vlažile suvu zemlju. — Savijaj žicu, pa u bateriju! — i mi pođosmo žurno.

Ranković, Svetolik P. - SEOSKA UČITELJICA

Ona se zanese, ne slušajući šta se radi oko nje. Kad iziđoše u portu, po svršetku službe, drugovi se upoznaše. Mesni učitelj je stariji čovek, već u godinama, prijatna, simpatična izgleda.

Crnjanski, Miloš - Lirika Itake

Moja se mati, udovica, vratila docnije opet u Temišvar i stanovala u zgradi Opštine. Prozori našeg stana gledali su u portu.

Stanković, Borisav - NEČISTA KRV

A još mrtvija joj dođe crkva kad uđe u portu, a ispred nje potrčaše popovi crneći se i šušteći u svojim mantijama, dugim kosama, zaudarajući onim njihnim mirisom na

Petković, Novica - Dva srpska romana (studije o Seobama i Nečistoj krvi)

slike koje konotiraju smrt (crkva „izgledala je tako hladna, kao skamenjena”, a „još mrtvija joj dođe crkva kad uđe u portu, a ispred nje potrčaše popovi crneći se i šušteći u svojim mantijama),125 i otuda njeno unutarnje raspinjanje, prikazano

Sekulić, Isidora - Kronika palanačkog groblja

Vredno je bilo posmatrati Grke pred Uskrs, sve Grke bez razlike. Ne pitajući za trošak, ukrašavali su crkvu i portu brdima cveća i sveća i ćilimova. Hristov grob — raskoš. Tamjan se jednako pali, sva porta miriše.

Petrović, Rastko - PESME

ne veruj ipak, u brlog, dim i tortu, Zanosu novom begunac kad preda vizitkartu, Prosjaku kome starom što čuva ulaz u portu Kartu ovoga sveta!

Sremac, Stevan - ZONA ZAMFIROVA

Iza kuće je prostrana avlija, a iza ove duboka bašta s kapidžikom u crkvenu portu, kroz koji kapidžik prolaze čorbadži-Zamfirovi u crkvu na jutrenje i na kraće molitve.

Po-za domaćina smejaše li koj da ulegne u kuću?! A si domaćin dođe, a izmećarka si turi čiviju na portu — i svršena rabota! Nema veće niko da ulegne na portu!... Nema docna kući dolazenje! A sag?...

! A si domaćin dođe, a izmećarka si turi čiviju na portu — i svršena rabota! Nema veće niko da ulegne na portu!... Nema docna kući dolazenje! A sag?...

Srećom niko ne prolažeše ulicom, jer već beše vreme kad građani spuštaju po kućama čiviju na portu, i svi ukućani već davno su kod kuće.

oni znali za toj, pa Mane si dođe lepo s kočije i s kardaši, i ona gi, reče, pričekala u akšamsko vreme; oni čuknuše u portu, a ona si iskoči, ta jala u kočije!...

Će da dâ Gospod“, reče, „pa će si ona sama da dođe i čuka na Mančinu portu! Mori, vaša bruka i rezilak će se u novine i u knjige“, reče, „turi!

A pesma je glasila: Na portu seđaše to Zone Zamfirče. Tud se spaciruje Manulać bankirče. — „Zdravo-živo, Zone! Što ti rade doma?

još za neko vreme, dok se ućuti s nekom prokletom pesmom, koja se tamo sad najviše i najradije peva, a počinje sa: „Na portu seđaše“.

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti