Upotreba reči prekovođani u književnim delima


Matavulj, Simo - BAKONJA FRA BRNE

sama sebe kad bude velike nedjelje pjevao „Muku gospodinovu“ kao i lani, a proletnji miris bude dopirao s polja. Prekovođani opet pitaju: „Je li ono mali Jerković, što onako lipo piva?...

Voda ga je nosila poprijeko. Srdar je mahao rukama, i obadao ga petama, i prepliva. Prekovođani stigoše i svi jedanak zagrajaše, a tako isto manastirska čeljad s druge strane, te zaglušiše jedni druge.

Svi sačekaše dokle on prepliva, dok se obuče i otide u selo. — Bliži prekovođani, kako već vidjesmo, pošli bjehu za Srdarom i Bakonjom niz vodu.

Tu su prekovođani obrtali dva ovna, a Beljan i Škeljo nastojahu oko velikoga kotla, u kome je, kanda, vrio kupus. Bakonja otide u gornju

Iz crkve otrča Bakonja u novu mađupnicu, koju takođe bjehu zagušili prekovođani i gdje se takođe gotovljaše jelo. Pa je bilo stranijeh ljudi i u mlinu i u vignju.

Niti ja mrzim Bukara. Prekovođani se odbiše od crkve, ali su njeki često dolazili u gvardijanovu ćeliju, a odlazili smućeni.

X KAKO PJEVALICA LIJEČI Fra-Tetka živo uspostavi red među mlađima. Kovač i mlinar prionuše va rad, te prekovođani počeše dolaziti. Vozarima svanu što se ta dvojica moradoše otkaniti ribanja. Govedar je bolje pazio stoku, a Škeljo konje.

Bakonji je laskalo što su ga prekovođani često spominjali i što su za njega raspitivale ženske, a najviše crnpurasta Jelka. Zanimalo ga je i što je slušao o

“ Još nedjelju dana trajaše vrdanje po manastiru, jer su prekovođani donosili kljuk i kukuruze, pa se povrati red kakav bješe zaveo Tetka prije berbe.

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti