Upotreba reči sentomaša u književnim delima


Jakšić, Đura - PROZA

Ja se još nekolicine tih škica sećam. Među ostalima beše jedna o padu Sentomaša: Beše noć. Plamen je po nebu lizao. Nije se videlo zvezda ni meseca.

Trebješanin, Žarko - PREDSTAVA O DETETU U SRPSKOJ KULTURI

⁸) Srbi iz Sentomaša veruju, ako dete ne progovori do druge ili treće godine, da treba da ga slepac udari gudalom, pa će ubrzo progovoriti.

Popović, Jovan Sterija - RODOLJUPCI

ZELENIĆKA: Verujem, draga moja, tu treba razmišlenija. MILČIKA: Ja sam čitala kako su kod Sentomaša davali krajcfajer, ali ne znam šta je to. ZELENIĆKA: Bitka sentomaška biće najlepši predmet našim stihotvorcima.

Panić-Surep, Milorad - SRPSKE NARODNE PRIPOVETKE ANTOLOGIJA

3. AŽDAJA I CAREV SIN: Vuku Karadžiću ispričao i napisao Grujo Mehandžić iz Sentomaša, za vreme zajedničkog boravka u zemunskom lazaretu 1829, gde su se obojica našla vraćajući se iz Srbije u Austriju.

Karadžić, Vuk Stefanović - SRPSKE NARODNE PRIPOVJETKE

(U cara Trojana kozje uši) pripovijedao mi je i pisao 1829 godine u Zemunskome lazaretu Grujo Mehandžijć iz Sentomaša*); 16. (Pravda i krivda), 19. (Đavolja maštanija i Božja sila), 20. (Pobratimski darovi), 21.

Đurić, Vojislav - ANTOLOGIJA NARODNIH JUNAČKIH PESAMA

suprotna hrišćanskom moralu i bez ijedne jedine čisto vlastelinske crte, jer pesmu je sročio Grujo Meandžić iz Sentomaša, iz Bačke, gde — kako je Vuk u Srpskom rječniku zapisao — „zovu i najmanjeg trgovčića gospodarom“, pa će biti da su

Ženidba Vlašića Radula od jedne stare žene u Kragujevcu, Marko Kraljević i beg Kostadin od Gruje Meandžića (iz Sentomaša u Bačkoj, s Grujom je Vuk „u jesen 1829.

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti