Upotreba reči serbske u književnim delima


Crnjanski, Miloš - Seobe 2

On je, zavijeno, odbio da on, lično, kasira, sa profozima, bivše podunavske, serbske pukove, i da rascijanske oficire raspodeli, silom, u regulare.

bio došao u Temišvar, povodom nereda oko naseljavanja razvojačene, serbske milicije, koja je htela da se seli u Rosiju, otputovao je iz Temišvara.

Ali pao nije. Kroz mrak, koji se bio spustio, providan, na Taban, svetlele su lojanice u prozorima kuća, koje su bile serbske.

U to vreme, budimska, rascijanska, Opština, bila je još jedina, u Hungariji, koja je pomagala te serbske selidbe u Rosiju. U tom poslu, ona se bila zamerila čak i mitropolitu.

Pavle je znao za njih. Ti ljudi su, u Sremu, važili za budimske serbske majke. Rakosavlevič je primio Isakoviča, odmah, u svoju kuću.

Niz ulicu, Isakovič je video niske plotove, opale krovove, kuće obrasle travuljinom i čkaljem. Nisu sve serbske kuće u Budimu bile kakva je bila Trandafilova.

Opet je naplaćivao neke novce svoga tasta i opet je psovao. Opet je obilazio serbske komersante, kojih je još bilo, i u Rabu, ali je noćio kod organiste biskupije, koji se selio iz Raba, u Beč, u službu

Pa iako su te, serbske, oficire, nazivali zvanično Arvatima, i Hungrima, znalo se dobro u kom su narodu rođeni i kom narodu pripadaju.

Kopša mu je bio saopštio da serbske majke, grofa Bestuševa, u Beču, više nema. Neprijatelji serbskog naroda premestili su ga u Saksoniju.

Neprijatelji serbskog naroda premestili su ga u Saksoniju. To je bio za sve serbske oficire u Beču, grom iz vedrog neba. Gorke suze, i ogorčene psovke, gutale su se, među Srbima, za Bestuševim.

Ševiča, Preradoviča, Joana Čarnoeviča i tolike druge serbske oficire, iz pomoriške i potiske milicije. A bio je izmolio u Petersburgu, za Serbe, zasebnu oblast, na reci Dnjepar, i

Pavle se onda začudi šta ga snađe. Taj mladi čovek, brat Rus, sav u svili, neće da mu dozvoli ni da ispriča serbske jade, ni da mu kaže šta su sve Serbi prepatili. Ne da mu čak ni da rečenice, mirno, završi. To je intjeresno!

Crnjanski, Miloš - Seobe 1

Povukoše se; odvedoše ih u blato i sneg. Ostaviše ih da gladuju, da se tresu od zime. Sve pohvale za serbske pukove izostaše. Ostaviše ga ovakvog, u gunju i kožuhu, bez novaca, bez hrane, kao neko strašilo na snegu.

Skerlić, Jovan - ISTORIJA NOVE SRPSKE KNJIŽEVNOSTI

škole, o obnavljanju Velike škole i Bogoslovije nije moglo biti ni govora, jedini srpski list toga vremena, bečke Novine serbske išao je u celoj zemlji svega u 5 primeraka. Još 1827.

Te godine Dimitrije Davidović i Dimitrije Frušić pokreću u Beču Novine serbske, gde se davalo dosta mesta književnosti, i koje su izlazile do početka 1822. Do 1834.

listovi srpski sa kraja tridesetih i četrdesetih godina bili su nedeljni Serbskій narodnый listъ (1835, 1837—1848) i Serbske narodne novine (1838—1848), koje je uređivao Teodor Pavlović, i u kojima se velika pažnja obraćala književnosti.

pčela Pavla Stamatovića, »cvjetnik«, »s različnim drage narodnosti, duševnog uveselenija, zabave umne i slovesnosti serbske cvećem zasađen i obdjelan« (Budim, 1830—1841), Upanія Dimitrija Tirola (Beograd, 1837—1838), a naročito Golubica »s

u Iepysalimъ (1834, 1885), »za blagočestive i pobožne Hristіane izъ svetog pisma izvedeno i na proste stihove Serbske složeno«; Pѣsnъ iroičeska o svяtomъ velikomučeniku Georgію (1839). ROMANI.

Tu je, sa svojim školskim drugom, Dimitrijem Frušićem, 1813. pokrenuo Novine serbske, koje je sa velikim teškoćama izdavao do 1821. Opterećen dugovima, on te godine pređe u Srbiju. Tu je do 1829.

Velika zasluga Magaraševića je što je, po nagovoru Pavla Šafarika, pokrenuo Serbske lѣtopisi,55 dao im široku slovensku i opštesrpsku osnovicu, odredio književno-naučni pravac i prikupio srpske pisce

On je pokrenuo dva važna srpska lista: Serbskій narodnый listъ 1835. i Serbske narodne novine 1838, a potom i almanah Dragolюbъ (1845—1847).

na prvom mestu epopeju ili upravo niz epskih pesama iz prvog ustanka Serbianka (Lajpcig, 1826), Troєsestarstvo ili Serbske trы miline (Lajpcig, 1837), prvobitan naslov Tri vile ili gracije, apologija kneza Miloša i drugog ustanka, i

Još 1818. Novine serbske pisale su: »Nas mravi podilaze kad junačke naše pesme slušamo, i kosa nam rasti, a oči se suzama pune kad nam slepac

On će doći, taj Herkul-Korais.« Kada mu je 1813. došao u ruke Karadžićev članak namenjen za Novine serbske, upoznavši lično Karadžića, ocenivši njegovu veliku ličnu vrednost, on je video da je naišao na čoveka koji mu je

imena i mjestoimjenija, i o sprezanju glagola, u jedno sastaviti, i so tim, ako ne vnutrenje veštestvo, a ono barem vid Serbske Pismenice predložiti.

Leskovac, Mladen - STARIJA SRPSKA POEZIJA

svome (provedenom) spisu Mesečna i trimesečna sočinenija za vozdjelanije uma i oblagoroždenije serdca premile junosti serbske, Budim, 1815, str.

Opačić, Zorana - ANTOLOGIJA SRPSKE POEZIJE ZA DECU PREDZMAJEVSKOG PERIODA

Berić: Mesečna i tromesečna sočinenija za vozdjelanije uma i oblagoroždenije serdca premile i preljubazne junosti serbske (tri sveske, prevodi iz Vajsova lista za djecu Klinderfrenad) 1817. Rođen Jovan Subotić 1818.

Timotije Ilić: Prijatelj serbske mladeži (prevodi i originalna sočinjenija, knj. 1 (knj. 2 1843, knj. 3 1845) 1842. Rođen Milorad P. Šapčanin 1843.

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti