Upotreba reči sledeću u književnim delima


Trebješanin, Žarko - PREDSTAVA O DETETU U SRPSKOJ KULTURI

“²⁴ U Banatu devojke za vreme mladog meseca bacaju u vatru seme bunike i govore sledeću magijsku formulu: „Kako puca seme na vatri, tako neka puca njegovo srce za mnom.

U Hercegovini majka u sanduk sa devojačkom spremom svoje kćeri stavi šipak, izgovarajući sledeću basmu: „Koliko je ćerce u ovome šipku zrna, onoliko od tvojega srca bilo sinova i unučadi, i da ih nakon sebe žive i

“ U Levču i Temniću, dok svatovi na putu za venčanje prelaze preko reke, mlada izgovara u sebi sledeću basmu: „Prođo’ vodu ne ugazi’, rodi dete, ne oseti’.“ Ovo izgovara tri puta, s nadom da će se lako poroditi.

“²⁰ Kad žena oseti da počinje porođaj, ona treba da se leđima nasloni uz kacu i tri puta da šapatom izgovori sledeću formulu: „Kaco, daj mi tvoju širinu, ja ću tebi moju visinu“, pa će, veruju u Požegi, bez muke roditi.

Minđuša od gvožđa stavlja se detetu uz sledeću magijsku formulu: „Da traješ ko gvožđe odsad!“ U Homolju, kad se ne drže deca, novorođenčetu babica probuši desno uho

Kada porodilji nestane mleka, ona u mladu nedelju izgovara sledeću basmu: „Dođe gora na goru, dođe voda na vodu, dođe stoka na stoku, dođe rijeka na rijeku, dođe mome Dmitru, na mlijeko.

se da uzme malo vode u usta, pa da tom vodom, koju sipa u svoju levu šaku, umije dete (od brade ka čelu) i da izgovori sledeću basmu: „Leva ruka krsta nema, moje dete (po imenu) uroka nema.

).¹¹ Kao zaključak svojih raznolikih i značajnih istraživanja narodne religije, Čajkanović iznosi sledeću tezu: „Kao najglavniju karakteristiku srpske religije valja spomenuti veliki značaj koji u njoj ima kult predaka.

Kapor, Momo - NAJBOLJE GODINE I DRUGE PRIČE

— Kako se... kako se zovete? — načini Nina sledeću grešku. — Ne zovu me! — nasmeja se čovek imbecilno otkrivši krupne bele zube sa naglašenim očnjacima. — Sam dolazim.

Kapor, Momo - BELEŠKE JEDNE ANE

“ Toliko mi je bilo muka od svih tih budućih žurnalista, da sam tipu, kada je došao red na mene, izdeklamovala sledeću izjavu: „Najviše bih volela da po završenoj maturi otvorim radionicu za punjenje peščanih časovnika. Zašto baš to?

Domanović, Radoje - MRTVO MORE

žalost, odigravaju u južnim krajevima naše zemlje, zbog varvarskog ponašanja anutskih četa, nalaze se pobuđeni da donesu sledeću rezoluciju: 1. Duboko sažaljevamo što je naš narod u tim krajevima snašla takva beda i nesreća; 2.

Pupin, Mihajlo - Sa pašnjaka do naučenjaka

kada sam imao više vremena, skidao sam i čistio uzde, a zatim sam ih opet stavljao na mazgu i ne bih ih dirao čitavu sledeću sedmicu.

Novac koji sam dobio kao nagradu bio je praktično sav novac na koji sam mogao računati za sledeću godinu studija. Ovaj novac, međutim, prema mom računu nije bio dovoljan za čitavu godinu studija i ja sam tražio posao

Na njoj se pažljivo analiziraju bilansi prethodne i planovi za sledeću godinu, a biraju se odbornici i ostali članovi administrativnog osoblja.

Leskovac, Mladen - STARIJA SRPSKA POEZIJA

Ima Aleksije Vezilić u Pribavleniju svoje knjige Kratkoje napisanije o spokojnoj žizin, Beč 1788, 50, sledeću prevažnu primedbu: „Pesme oficirov pjeti mogut sja jako Serbije preslavna ili jako Integer vіtae”.

Na kraju pesme, na 4-oj i poslednjoj strani knjižice pri dnu, izdavač je stavio sledeću zanimljivu primedbu: Stihi ovi jošt u predrečenom ljetu G.

Brlić je, između ostalih pesama nađenih u rukopisnim pesmaricama svoga oca sa poč. XIX veka, štampao i sledeću: OPOMINJANJE Vidiš, cvіetu ljubljeni, Kako j’ vreme sada, Sa viš grdno carstvo je, Kratka ljubav ѕtara.

Tako je neki pesnik P. N. u Dragoljubu, Pešta 1846, 61—2, objavio sledeću pesmu, koja je ropska kopija Subotićeve: MLADA SRPKINjA Ja sam ruža proleća, Moj je život maj; u tom mi je sva

avgusta 1842, č. 10, str. 52a, bez potpisa, sledeću svoju pesmu, unevši je docnije u zbirku svojih pesama Mač i pero, Bgd 1846, 21—2 (toj knjizi Zmajev Starmali iz 1880.

Da mirisom ljupkim krasiš Mog zelenog venca splet. Uz ovu pesmu, Podunavka je donela sledeću belešku: „Ovo je jedna od oni pesama koju su Pančevci u davanom ovde u Beogradu koncertu pevali.” M.

Đurić, Vojislav - ANTOLOGIJA NARODNIH JUNAČKIH PESAMA

“ Tebe zdravlje! — bila zdrava, bog ti dao zdravlje! Uz poslednji stih ove pesme Vuk je napisao sledeću primedbu: „Kažu da i sad iz onijeh prozora, gdje su sise bile izmoljene, teče nekaka mokrina, koja se niza zid hvata,

Ćopić, Branko - Orlovi rano lete

borcima kako da se izvede taj neobični podvig, a onda poslaše kurire u štab odreda da ispriča o Nikolinim planovima za sledeću noć. — Kaži komandantu, ako čuje pucnjavu iz Prokina gaja, da se ne iznenadi. To mi udaramo iza leđa neprijatelju.

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti