Upotreba reči srbske u književnim delima


Skerlić, Jovan - ISTORIJA NOVE SRPSKE KNJIŽEVNOSTI

Tek polovinom XIX veka, kada se naučni rad sredio u Matici srpskoj i Društvu srbske slovesnosti, istoričari i filolozi upoznaju Srbe sa njihovom starom književnošću, koja je od XVII veka bila samo jedan

vojna akadimija, 1853. poljoprivredna škola. Pored državne štamparije javljaju se i prvi listovi, kao zvanične Novine srbske (1834), i prvi almanasi, kao Zabavnikъ (1833), Upanія (1837) i Golubica (1839).

Naučne ustanove se isto tako stvaraju: Društvo srbske slovesnosti 1841, Narodna biblioteka, Narodni muzej. Od 1839. godine počinju se slati na stranu državni pitomci, u

Cilj joj je bio postavljen: »rasprostranenije knjižestva i prosveštenije naroda srbskog«, da se »knjige srbske rukopisne na svet izdaju i rasprostranjavaju«.

Predlog je prihvaćen, i 1841. osnovano je u Beogradu Društvo srbske slovesnosti, sa ciljem: »rasprostranjavanje nauka na srbskom jeziku, a poglavito obražavanje i usoveršenstvovanje jezika

1847. krenut je društveni organ Glasnikъ Društva srbske slovesnosti, a od 1848. počeli se izdavati Izvori za novu srbsku istoriю. 1849.

za pokretanje lista, i tek te godine krenute su »s visočajšim dozvolenijem pravitelstva« u Beogradu zvanične Novine srbske koje i danas izlaze.

Otočanina, Karadžićev prevod Novog zavjeta, Daničićev Rat za srpski jezik i pravopis, prva sveska Glasnika Društva srbske slovesnosti i omladinski almanah Slavяnka.

radnik na opštim poslovima; u književnosti on je bio ono što je za nj rekao Teodor Pavlović: »revnostan slovesnosti srbske uzbuditelj«. ĐORĐE MAGARAŠEVIĆ Rodio se 10. septembra 1793. u selu Adaševcima, u Sremu.

I samo oskudicom u pravim istoričarima može se objasniti čudna odluka Društva srbske slovesnosti kada je njemu, 1847, poverilo da izradi plan za pisanje nove srpske istorije. SKUPLjAČ NARODNIH PESAMA.

Za to vreme radio je na zasnivanju nastave u Srbiji, na osnivanju Društva srbske slovesnosti, Narodnog pozorišta i Narodnog muzeja, pisao školske udžbenike iz raznih predmeta.

kao savetski sekretar Stejić je radio na prosvetnom napretku Srbije i bio jedan od glavnih pokretača i radnika Društva srbske slovesnosti. Umro je u Beogradu 23. novembra 1853. godine. Stejićev obilan književni rad počinje vrlo rano, od 1824.

Karadžić, Vuk Stefanović - SRPSKE NARODNE PRIPOVJETKE

G. Atanasije Nikolić naštampao je u Biogradu 1842 i 1843 godine dvije knjižice: „narodne Srbske pripovedke”, ali šteta što jezik u ovijem pripovijetkama niti je čist narodni niti je jezik našijeh narodnijeh

Todorović, Pera - DNEVNIK JEDNOG DOBROVOLJCA

»Oni koji upravljaju srbske poslove, namjesto brinuti se za polzu i blagostanje strane i naselenja, ogoljuju narod, a novaca, koji oni uzimaju od

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti