Upotreba reči srp u književnim delima


Crnjanski, Miloš - Seobe 2

Klajnšteter je tog dana, u čast svoga gosta, lično iskovao na nakovnju srp i jednu kosu, kakvu su Rusi bili naručili. Njih dvojica su, zatim, veselo, ručali.

Trebješanin, Žarko - PREDSTAVA O DETETU U SRPSKOJ KULTURI

Ovaj čin se vrši na ritualni način posebnim oruđem: to može biti sekira, srp, kosa, britva, motika ili naročiti nož — „pupkoredža“.⁶⁹ Pupak ostave dugačak oko „četiri prsta“ i vezuju.

Najpoznatija takva odbrambena magijska sredstva su: grebeni, nož, britva, vatralj, srp i sl. Efikasan način da se babice drže na odstojanju od deteta i porodilje jeste i postupak kađenja.

Dok majka leži u babinama, u kolevci deteta obavezno stoje neki predmeti od gvožđa: nož, srp, vatralj, konjska potkovica, parče čelika i sl.

Skerlić, Jovan - ISTORIJA NOVE SRPSKE KNJIŽEVNOSTI

proglasio za »srp Nečastivoga«. Srpska jerarhija je sa krajnjim nepoverenjem gledala na Karadžića zbog njegovih veza sa Kopitarem,

Milićević, Vuk - Bespuće

plavo nebo; od Une udarao lak vjetar i donosio oštar i jak miris vode i burkanje valova; negdje u daljini sijao se jedan srp vode; odnekud iz polja dolazili odlomci jedne snažne pjesme koju su pjevali čvrsti i oštri glasovi žetelaca, pjesme

Radičević, Branko - PESME

u proleće) II Gledaj gore, pogledaj domove, Gledaj, brate, onu momčad mladu, Svak ostavlja stado i volove, Srp i kosu, njivu i livadu, Pa se eto od miline skače, Oštri one plamenite mače, Jatagane, ubojite nože, Ogleda i o

Ranković, Svetolik P. - SEOSKA UČITELJICA

Pa nije hteo da skrati: Kr. srp., kako se to ponekad radi, nego baš otegao celom širinom. Ljubica pognu glavu, pa veoma poslušno i usrdno uze pero i

Crnjanski, Miloš - Lirika Itake

KNjIŽEVNOSTI Miloš Crnjanski LIRIKA ITAKE Sadržaj PROLOG 8 HIMNA 10 GROTESKA 11 NAŠA ELEGIJA 13 JADRANU 15 SRP NA NEBU 16 SPOMEN

PODACI O PESNIKU 135 CRNjANSKI U TEMIŠVARU 140 KOMENTAR UZ PESMU „JADRANU“ 146 NA RIBANjU SA MESECOM 152 UZ PESMU „SRP NA NEBU“ 157 UZ PESMU O PRINCIPU 161 KOMENTAR UZ „ZDRAVICU“ 166 KOMENTAR UZ PESMU „TRAG 170 UZ PESMU

Da nije najlepše ljubav, već za grumen Sunca ubijati i rano umirati. SRP NA NEBU Ti nezaboravljena moja na rodnom polju iznenada ženka, ostaj mi senka, senka.

svile i listovi prašni, čim pred zoru svane, nebo mi je rosno ko ravne poljane, a Mesec se nad njima sja kao srp. SPOMEN PRINCIPU O Balši, i Dušanu Silnom, da umukne krik. Vlastela, vojvode, despoti, behu sram.

U svetlosti fenjera ja vidim te ljude kako jedu hleb. U očima mi se kupe suze. UZ PESMU „SRP NA NEBU“ Pre rata, pre Prvog svetskog rata, na našeg radnika, malo je ko, sem socijalista i marksista, obraćao pažnju.

Šta bi sa njima, nisam pitao. Mesec je ostao nad mojom ravnicom, kao srp. Temišvar, Rijeka, Ilanča, Beograd, sve se to vrtelo u meni kao u kaleidoskopu, a sa njima i tolike pročitane knjige, na

Ranković, Svetolik P. - PRIPOVETKE

svetog kralja, pa je zadenu za pojas, obrte se istoku, pa se pobožno prekrsti nekoliko puta i zatim se krete na put. Srp obesi o rame, u jednoj ruci nosaše lonac s pasuljem a u drugoj svoju tojagu, — dugačku i debelu palicu, sa kojom je

Knežević, Milivoje V. - ANTOLOGIJA NARODNIH UMOTVORINA

). Uspela poređenja nalazimo i u zakletvama (Tako se ne savio kao srp! Tako se ne zgrčio kao klupko u rešeto! Tako se ne mučio kao prtena žica itd.).

Tako se ne vukao potrbušice kao zmija ljutica! Tako se ne zgrčio kao kljuvko u rešeto! Tako se ne savio kao srp! Tako se po rđi ne poznavao! Tako s kokotom ne orao, mjesto volova! Tako me iskonska rđa ne ubila!

Dabogda se udala gde se trnom vrata zatvarala! — (kletva devojci). Zaklala ga puška crnogorska! Zgrčio se kao srp u planinu! Koliko mu odovud stopa, toliko odonud godina! Koliko hljeba pojela, toliko jada imala!

oči kao sito, zubi kao srp, glavom ga uplašiše, očima ga ispiše, zubima ga izedoše. Pišti Petar od zemlje do neba. Začu ga božja majka, neumitna

(Drveni) 327 — Koji krivac seče noge svima pravima? (Srp) 328 — Koji pet’o nema kreste? (Onaj na pušci — pištolju) 329 — Ko kazuje mnogo priča, a nema ni grla ni jezika?

Karadžić, Vuk Stefanović - SRPSKE NARODNE PRIPOVJETKE

10. Zvono crkveno. 11. Pijevac i rep mu. 12. Kazan. 13. Igla. 14. Paun. 15. Kosa. 16. Srp. 17. Đeram. 18. Uši oko glave. 19. Pseto. 20. Vatra među prijekladima. 21. Grebeni. 22. Oči. 23. Konoplje. 24.

Krakov, Stanislav - KRILA

Gore iznad šume izgrevao je mesec. Njegov plavičasti srp je bio sićušan i tanak. Kraj puta se crnela strašno naduvena lešina poginulog konja.

Čajkanović, Veselin - REČNIK SRPSKIH NARODNIH VEROVANJA O BILJKAMA

pojede (ZNŽOJS, 7, 1902, 190). O proševini j. je toliko neizostavna kao poklon, »obeležje« devojci (v. npr. Srp. dalm. mag., 20, 1861, 97 id; Schneeweiѕ, Hochz.

nar. prіp. ‹Sіѕak, 1870› № 30; BV, 1, 1886, 236; Srp. dijal. zborn., 1, 1905, 666; Šaulić, 1, 1, № 1; № 17; 1, 2, № 174. Upor. i SEZ, 41, 1927, 516, i Handw. deѕ deutѕch.

, ѕ. v. jabučica; A. Nikolić, Srp. nar. prip., str. 186; SEZ, 13, 348; ZNŽOJS, 19, 195). Postoji i jedna vrsta j. koja se zove adamčica.

Limun. Pri prosidbi prosioci daju l. ili jabuku kao uzdarje onoj nevesti koja ih je darovala maramom (Srp. dalm. magazin, 20, 1861, 99). O svadbi u Gackom nevesta baca l.

s., 8, 1953, 7—47; upor. i Srp. mit. rečn., čl. Božićni hlebovi — od istog pisca, Š. Kulišića). Najveći deo građe odnosi se na k.

krave (i kravarica, krava i tele, krave u jarmu), konji i kobile, krtica, kuče, guska, golub, košnica, bačva, srp, kosir, kosa, mesec, sunce itd.

i Srp. mit. rečnik). Kao žrtva, »kad se svrši žetva, kolje se pile, a kolje se opet pile ili pevac kad se vršidba završi« (SEZ,

Ćipiko, Ivo - Pauci

— Nije moguće, doći će! — reče u noć. Pa, uzbuđen, sebi uobrazi djevojku: gleda joj gipki stas što se kao srp može da savije, malo uzvraćenu gornju usnicu i bijele čiste zube.

Nenadić, Dobrilo - DOROTEJ

oblaci traže i sudaraju kao da su slepi, gnječeći svojim debelim mlohavim trbusima kao u Crnog Stevana tanki isceđeni srp meseca. Huji u daljini Morava, nabrekla od voda što su se sjurile s kišnih padina u toku zadnja tri dana.

Milanković, Milutin - KROZ VASIONU I VEKOVE

Ona izgleda kao srebrnast srp ili mali Mesec, star dva dana. Osvetljeni deo njen gleda svojom sredinom baš onamo gde je Sunce zašlo.

Kroz taj dogled izgleda Venera kao Mesečev srp drugog dana posle mladine. Ali dok se na Mesečevoj krišci vide, baš u to doba, svi detalji njegove reljefne površine,

To što vidimo, to su samo oblaci njene guste atmosfere; i kroz najveće astronomske doglede ne vidi se ništa više. Srp Venerin razlikuje se od Mesečevog i tim što su mu vrhovi oštriji i produženiji; zato se zovu rogovima.

Olujić, Grozdana - SEDEFNA RUŽA I DRUGE BAJKE

Leti, kada su noći svetle i tople, pogledajte u nebo i — videćete: tanani srp meseca na prestaje da sledi jedna zvezda.

Stefanović Venclović, Gavril - CRNI BIVO U SRCU

PROROKA DANILA 35 GOVORI DVOSTRUKU i TROSTRUKU REČ SVETI PROROK I CAR DAVID ZA BOŽIJI STRAH 36 BOG SE LjUDI ODRIČE 42 SRP KAZNE 43 LOVCI ADOVI 44 ROSA 45 ZEMLjA SI...

Ni više pokajanja; moba se ne sluša, niti suze pomažu nizašto. SRP KAZNE Vidim srp gde leti preko sveta dvaist lakata dužinom i deset širinom! ...

Ni više pokajanja; moba se ne sluša, niti suze pomažu nizašto. SRP KAZNE Vidim srp gde leti preko sveta dvaist lakata dužinom i deset širinom! ...

To je kletva što silazi na zemlju i so time satire i mori se svaka laža i hrsuzin do smrti mu! Taj srp ulazi u hrsusku kuću i tim, koji se mojim imenom lažno kunu!

Što je za koga prilično, to mu i daje: kome sablju, kome motiku i srp; kome bič, kome hič ništa. Kome blago, kome je blato! Ka svinje iz bistre vode pak u smrdljivo blato.

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti