Upotreba reči suđenice u književnim delima


Trebješanin, Žarko - PREDSTAVA O DETETU U SRPSKOJ KULTURI

Prvu grupu čine demoni koji isključivo ili prvenstveno napadaju decu, a to su babice, nekrštenci i suđenice. Drugu grupu čine demonska bića opasna za sve ljude. U ovu grupu ulaze: veštice, more, vampiri i karakondžule.

3. ODBRANA OD SUĐENICA Po verovanju Srba, sudbinu detetu još na rođenju određuju mitska bića — suđenice („suđaje“, „orisnice“, „presudnjače“).

Tokom prve tri noći od rođenja suđenice određuju detetu koliko će i kako živeti, kao i to kada će i kako umreti. O njihovom suđenju, koje se uvek neizbežno

¹³⁸ Zaštite radi, da bi pridobila suđenice i učinila ih milostivim, porodilja za treće veče očisti i opere kuću, okupa i presvuče dete u čiste pelene, a i ona

¹³⁹ Ukoliko su suđenice zadovoljnije ovim dočekom, utoliko će biti blaže i dobroćudnije kada dodeljuju sudbinu detetu. 4.

S., Život i običaji naroda srpskoga, Prosveta—Nolit, 1987, s. 171; Milićević, M. Đ., isto, s. 55; Trebješanin, R., ,Suđenice’, kao literarni motiv u pripovetkama južnomoravskog folklornog područja“, Referat XIII kongresa Saveza folklorista u

četrdeset dana) ugroženi su i porodilja i dete od raznolikih zlih sila i demonskih bića (veštice, karakondžule, babice, suđenice, nekrštenci).

Stanković, Borisav - KOŠTANA

Gore je visoko, a dole — tvrdo! KOŠTANA (hvata se za glavu): Oh!... MITKA (iz dna grudi): To je, Koštana! Pisano! Suđenice ti dosudile. (Pokazuje na kola, svatove.) Ete, došli ti, da te vodiv, da se venčaš. I, će ideš, će se venčaš.

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti