Upotreba reči jagnje u književnim delima


Obradović, Dositej - BASNE

Lav i miš 20 13 Lav i bik 21 14 Lavica i lisica 22 15 Kurjak, baba i dete 23 16 Kurjak i ždral 24 17 Kurjak i jagnje 25 18 Kurjak i ovca 26 19 Kurjak i koza 27 20 Kurjak i lav 28 21 Kurjak i konj 29 22 Lisice 30 23 Lisica i drvena

mačka 152 118 Papagal i druge ptice 154 119 Brat i sestra 156 120 Lisica i kurjak 158 121 Lav i miš i lisica 159 122 Jagnje i kurjak 161 123 Krmača i kurjačica 163 124 Lisica, petao, kokoši i psi 164 125 Kovač i njegov garov 167 126 Jastreb

„Kad se svi dobri nasuproć njih slože i podignu”, odgovori pametni starina.| 17 Kurjak i jagnje Kurjak pijaše na jednom izvoru. Jagnje, ne videći ga, daleko niže na potoku dođe napiti se.

| 17 Kurjak i jagnje Kurjak pijaše na jednom izvoru. Jagnje, ne videći ga, daleko niže na potoku dođe napiti se.

” „Ta voda, gospodaru, od tebe k meni teče, kako ću ti ju ja zamutiti? To nije moguće”, odgovori užasnuto jagnje. „Ha, ha! Po glasu te poznajem, ti li si onaj koji mi se lane u ovo doba rugaše?” „Lane, u ovo doba? Pomagaj!

Čavka je najpoštenija kad se pokazuje kao čavka. | 68 Čavka i orao Čavka vidi orla gdi sleti na jedno jagnje, ugrabi ga i odnese. Onda i ova zaleti se na ovna, zamrsi nokše u ovnovu vunu, pak ne može da odleti.

| 122 Jagnje i kurjak Jagnje, bežeći od kurjaka, za uteći i izbaviti ga se, pribegne u jedan hram bogova. „Zlo si pribežište našao”,

| 122 Jagnje i kurjak Jagnje, bežeći od kurjaka, za uteći i izbaviti ga se, pribegne u jedan hram bogova. „Zlo si pribežište našao”, — reče mu vuk.

— „Kako te tu popovi nađu, zaklaće te na žertvu bogovom. „Volim“ — odgovori jagnje — „bogovom žertva biti, nego tvojim krovožažduštim čeljustima hrana”.

Razuman čovek kad zna da s čistoserdečnim i poštenim ljudma ima dela, onda je i sam nezlobiv kako jagnje, i tu mu je mrska i skaredna svaka pritvornost i uhištrenije.

Nenadović, Mateja Prota - MEMOARI

3. Ko ukrade jagnje, prase, konja ili vola, taj da plati dvoje i da se kaštiguje štapovima. 4. Ko uteče iz vojske bez dopuštenja, da trči

godini, kada je Karađorđe došao u Valjevo, da idemo na Bratačić pred Hadži-bega, onda na Kličevcu sednemo da pečeno jagnje ručamo, — on zovne Živana: „̓Odi, Živane, da ručamo!

Sedi, ručaj velim ti!” — te ti se moj Živan naklopi na jagnje, kao i Karađorđe i ja, grešnici. Karađorđe: „Kojekuda, momče, smeta li ti jagnje?

” — te ti se moj Živan naklopi na jagnje, kao i Karađorđe i ja, grešnici. Karađorđe: „Kojekuda, momče, smeta li ti jagnje?” — „̓Vala ti, gospodaru, koji mi oprosti; odsad ću sve ovako.

Glišić, Milovan - PRIPOVETKE

Tu su ti čarape, peškiri, jabuke, tkanice, pa bogme, i po neko runo i ćilimi ili jagnje... A sad niko ni da se pošali. Nema, nema — braćo ništa; prošle su one stare godine kad je bilo berićeta...

Radojka okupi ovce malo brže, samo da odmakne, da ne čuje taj rusvaj. Bila je to skromna i mirna devojka, kao jagnje. Živan je bio naopak čovek, zato su ga i prozvali — Dušman. Voleo je svaditi se s čovekom nego popiti čašu rakije.

Veselinović, Janko - HAJDUK STANKO

I ode s ljudima kyći, miran kao jagnje. Nego i knjige su mu bile!... Nije kao ove jako što ništa ne pomažu, nego one stare, „kosovske” knjige, što je u njima

crnomanjast, Lazar riđ; Stanko blag kao mleko materino - Lazar bujan kao proletna travka; Stanko umiljat kao malo jagnje — Lazar već naprasitiji; Stanko je ovlaš primao i lako praštao uvrede, a Lazar jedva mogaše otrpeti i svoga roditelja.

Da Lazar nije podstakao zlu klicu u duši Stankovoj, ona bi ostala u njemu mirna kao jagnje, uspavana, pa bi tu zakržljala i sasvim izumrla...

Ja se ne mogu s njima boriti! Pa kad to ne mogu, mogu mu se malo umiliti; a umiljato jagnje i dve majke sisa!... A Kruška?... Kruška, brate, kao da nije Turčin! Eto, reci i sam! — Gotovo, vala...

Osećala je, upravo slutila je da joj je tu kraj... I ona se predala kao jagnje kad ga na klanje vode... Uđe u očevu sobu. Oseti miris bosioka za gredama.

— Deva te traži. — Šta će? — Da ti nešto kaže. — Jeste, ja te tražim. Kurjaci su solujili jagnje sa sviju strana. — Kaki kurjaci, kako jagnje? — Jelicu ti prose za Lazara.

— Da ti nešto kaže. — Jeste, ja te tražim. Kurjaci su solujili jagnje sa sviju strana. — Kaki kurjaci, kako jagnje? — Jelicu ti prose za Lazara. Ako se u se možeš pouzdati — idi, stani na put! — Kad? — Sutra naveče.

Ako te pop zapita otkud ti to znaš, ti reci da si sve čuo pod Kruškinim prozorima... Sad zbogom! Stanko, ne puštaj jagnje međ kurjake!... I Deva ode. Hajduci ostaše oborenih glava... Stanku je vrilo u grudima. Ta on će opet videti Jelicu!.

— Bogu hvala! — Kako na domu? — Ono što je tamo — dobro je. Ama nije mi sve tamo... Aleksa se smeška. — Jedno mi jagnje zaluta u tvoje stado... — reče Miloš — pa dođoh da ga potražim... — Tu je! — reče pop. — Pa... gde je? — Aleksa!

A sad — zbogom! Zavrzan je pevušio: Čim se gora zaodene listom, A zemljica travom i cvijetom I kad stigne jagnje za pecivo. Pritegoše uprte, pa se odvojiše. Gusti lug ih brzo sakri od njihovih drugova...

— A dok vi spavate, mi ćemo zbrinuti malo ručka. Jovane, Jovice! Otidite te nađite koje jagnje... U mlađega pogovora nema. Okoramiše šare pa odoše. — Ama, ja bih nešto s tobom govorio... — reče Nogić.

Pa se okrete od Deve. U taj par iskrsnuše pred njim Jovan i Jovica. Svaki uprtio po jagnje. — Puštajte jaganjce! — reče zapovednički Stanko. — Što?... — Puštajte!... Najpre treba poklati kurjake!...

Dučić, Jovan - PESME

Aždaju Sveti Đorđe ubio, Srebrnim kopljem baš u svitanje. Kraj crkve čempres crn zagustio, Hristovo jagnje ovca rodila, I Sveti Marko orla pustio, I Sveti Todor svog krokodila.

Lazarević, Laza K. - PRIPOVETKE

Sreten ćata ide s dobošarem po varoši i čita da se zabranjuje puštati svinje po ulicama. Trivko izvadio jagnje, pa viče: „Hodi, vruće!”, a pijani Joza igra u jednoj barici. — A što je, more vaš dućan zatvoren?

Vasić, Dragiša - CRVENE MAGLE

O, jaoj meni, nigde života! I zemlje se najviše bojim, jer drhti isto kao ja, prigreva kao jagnje i tutnji poda mnom i sva se ustremljuje na mene.

Crnjanski, Miloš - Seobe 2

Obrazi, lica, usta, njegova i njena, dodirivali su se. Božič je ličio na matoru ticu, grabljivicu, koja udara krilima jagnje, a mlada devojka se branila, dok Božič nije napustio igru i pao, kao onesvešćen, na jedan chaise‑longue, pred

Hoće li i one u Rosiju? Šta radi onaj riđokosi anđeo, što zatvara oči kad igra polonezu, kao jagnje belo?“ Pavle onda upita: misli li na Varvaru? A starac se prodera: „Ja! Ja! Ja!

Nije rođen za kasapa, jaganjaca! „Zar je drolja, jagnje, Pajo?“ Petar mu to doviknu, sa očima, koje su u tom trenutku opet bile pune neke mržnje prema Pavlu.

Pa se ne bi bio začudio da je išla kapetanu, u traktir, da ga preže. A čovek je slab, na jagnje i pile. Zna on to. Svačega je bilo i u njegovom životu.

nogu preko noge, mirno, i obuhvatila svoja kolena, rukama, kao da ima, na krilu, neku kotaricu voća, ili golubove, ili jagnje, koje je iz ranog proleća, u jesen, zalutalo.

užasnim, uplašenim, zagrljajima Petrovim, otac ga je držao u ruci, i uspavljivao, kao da uspavljuje neko žuto, zbrčkano, jagnje, oderano, ili nekog malog, oderanog, zeca. Bilo je strašno gledati, sa detetom u naručju, Petra.

Razbio bi mu glavu. A Petar je bio budan. Mučen nesanicom. Nije se ni za pištolj mašio. Kao jagnje se predade. Osramotio familiju. Tolikima je prvo dete umrlo. Nek zapne malo.

Cvijić, Jovan - PSIHIČKE OSOBINE JUŽNIH SLOVENA

Tatko ti tatko dva brata, majka ti majka jetrva, mije dva prve bračedi, dej đidi mome ubavo, ubavo mome rod nema, jagnje sugare gref nema.

uticaji istočnjačke čulnosti: Ti ćeš pominiš kraj mene, so će mi legniš do mene Stameno, lelej, polje šareno, izgoref jagnje za tebe, duri da se spavam do tebe, de mori Jano dej, kazali jagnje bre.

legniš do mene Stameno, lelej, polje šareno, izgoref jagnje za tebe, duri da se spavam do tebe, de mori Jano dej, kazali jagnje bre. Iako se realističke crte osećaju u celom centralnom tipu one nisu svuda podjednako razvijene.

Ćopić, Branko - Doživljaji mačka Toše

kao vuk na jagnje, kao vo na kupus, kao lav na magarca, kao Turčin na Beč, kao skakavci na Banat. Držao se slanine sa sve četiri šape i

Trebješanin, Žarko - PREDSTAVA O DETETU U SRPSKOJ KULTURI

’ Bog se sažali, pozva sve životinje i naredi da se svaka pred njim okoti. Najpre se ojagnji ovca. Bog uzme jagnje i baci ga preko neke vrlo visoke kule.

Najpre se ojagnji ovca. Bog uzme jagnje i baci ga preko neke vrlo visoke kule. Ovca samo beknu za njim, ali ne potrča a jagnje kako pade s onu stranu na zemlju, dočeka se na nogama i dotrča materi.

Maksimović, Desanka - TRAŽIM POMILOVANJE

pokrivač detetu prede, trgovac koji kroz carstvo karavan tera neka na uzglavlje spusti zlatnu paru, neka sebar jagnje martovsko donese, nek kćer daruju svi koji se u carstvu dese.

Kapor, Momo - NAJBOLJE GODINE I DRUGE PRIČE

Da bi se sve te stvari dobro videle, jagnje nije smelo biti starije od godinu dana. Ta zima je bila neverovatno duga, sa tankom korom zaleđenog snega preko

Bila je to siromašna kolonistička kuća sa zemljanim podom, ali smo ipak jeli jagnje od godinu dana. Na kraju večere čovek uze u ruke plećku i okrenu je prema petrolejci.

Milićević, Vuk - Bespuće

može stariju gospodu od sebe i da ih napije najboljim vinom i podvori najslađom pršutom, da pokolje desetero pilića, jagnje, prase, da ih gosti po nekoliko dana i da ih ne pušta da odu trijezni; a kad bi oni otišli, ponovo se zamračivalo

Sremac, Stevan - PROZA

»Vredan k’o krtica, miran k’o bubica«, izražavali bi se o njemu. I kao svako umiljato jagnje, sisao je dve ovce. Od nadležnih bi dobio lepu reč, a i pri isplaćivanju liferantu, ili već tako nekom, ne bi ni Jova

Ćopić, Branko - Bašta sljezove boje

u panj pa se ududučio, a ja, čim ga pogledam i vidim onu braveću bekinju na njemu, odmah mi na um padne nečije jare ili jagnje. Zbog toga sam se, valjda, i prokrao u mladosti. — Sablaznio te tvoj svetitelj zaštitnik, a? — nasmija se slikar.

Stanković, Borisav - IZ STAROG JEVANĐELJA I STARI DANI

Ti si mi, sinko, prvenac! I majka plakala: Jovane sine, Jovane! Ti si mi jagnje đurđevsko! I sestra plakala: Jovane brate, Jovane! Ti si mi cveće prolećno! Završi. Svi ćute. Čuje se plač.

Panić-Surep, Milorad - SRPSKE NARODNE PRIPOVETKE ANTOLOGIJA

Kad sedoše, dalje mu stane stara govoriti: — Prvi mi je sin tako vešt u kradenju, da će iz žive ovce živo jagnje ukrasti i odneti a da ovca ne oseti. Drugi mi sin tako vešto znade trag naći, da će ga naći ma bio od devet godina.

a kad se pilad izlegu prodaću kvočku i pilad na pazaru, a kupiti jednu jagnjicu, pa kad mi se objagnji prodaću i ovcu i jagnje, i s onim parama kupiti jednu telicu i hraniću je sve dok se ne oteli, pa onda na pazar prodati i kravu i tele te s

Popović, Jovan Sterija - ZLA ŽENA

) PERSIDA: Ovo ne može biti da je ona. Od onakove aspide da se takovo jagnje pretvori, to nije ni pomisliti. (Čuje se lupa od karuca.

Nek je čovek kako nazlobrz i besan, podaj mu samo zlu ženu, pak će biti kao jagnje. Oćeš da koga sneveseliš, podaj mu samo zlu ženu. Oćeš da znaš kako se vreme menja, uzmi zlu ženu.

SRETA: Šta nije pri sebi? Besna je ona, napuštena, a ne luda. dve godine činilo mi se nisam imao ženu u kući nego jagnje, ali otkad se milostiva gospođa dovela, pobesni.

Kapor, Momo - BELEŠKE JEDNE ANE

Tako opaljujemo dvojac, a posle nastavljamo put kao da ništa nije bilo. Posle toga je miran kao jagnje, jedno dve nedelje ... To su bili dani ... Život je bio ružičast, a izgledi za uspeh ležali su nam svuda ispred nogu.

Tešić, Milosav - U TESNOM SKLOPU

slazi: rastrepte suton liske krstiteljke a grabež-vreme ogrezlo u fazi kad čednost beru crnih ruku berke, što kolju jagnje pastirki u klancu, Dok ona sluti Jagnje u neznancu. Kroz ćube gorja Beli pastir slazi.

a grabež-vreme ogrezlo u fazi kad čednost beru crnih ruku berke, što kolju jagnje pastirki u klancu, Dok ona sluti Jagnje u neznancu. Kroz ćube gorja Beli pastir slazi.

Ćopić, Branko - Čarobna šuma

“ Razgleda Mjesec, kad blizu puta grudvica bijela pašnjakom luta i tužno bleji kroz noćni muk. „Be, ja sam jagnje, ime mi Kudra, gdje li je moja Mamica mudra, vreba me šuma i zubat vuk.

„Eno mi kuće, Mamice eno i čika-Žuće!“ Odjuri jagnje ko čigra prava, ostade Vujo kratkih rukava. Ponovo oblak prozbori siv bakinim glasom: „Bio mi živ!

Grabljivca tako okupa vir, ne stiže jagnje, izgubi sir. Smije se baka vedra ko dan, ostavi oblak, i skoči van. „Unuče dragi, sila si, znaj!

Gdje god se nađe, tu sreću čara, veselje širi i čuda stvara, prostire svoju čarobnu moć. Tu jagnje luta sa runom sjajnim po šumi gustoj, stazama tajnim i mirno sluša divljine huk, a stari zeka, u sjeni breze,

“ „Eh, kuća, trice! — veli vuk zao. Ta ja bih svoju za jagnje dao! Poći ću s tobom, jer volim šalu, hoću da vidim ježa — budalu!

Naiđe jagnje otud od sela, lopta, sva bela, mekoga runa, a Ćira njega očupa svega; ko sneg se beli na trnu vuna.

sa mrkom dlakom, jedan je meca, s krznenom jakom, oteo Đoki kolače s makom, kaput, iznutra postavljen kunom, i jagnje, spolja obraslo vunom.

Nebom plovi, ogleda se Unom lagan oblak, jagnje sviloruno. Zato li se bratiji ne spava u zamukloj sobi internata, naše stroge krevete vojničke potopila tuga

Pavlović, Miodrag - Srbija do kraja veka

žeđ mrtvacima sunce je urna puna žutog vina glava puna snage lik koji se obraća živima petao na njemu vidi krestu jagnje — čelo bojno orao zna daje to kljun neoboriv z a zmiju je to pobeda zmijskog cara za čoveka — preterana obećanja i

da vam vredi ostavite kurvu iza sebe u takvom se društvu ne ide pred lice višnje dosta su me cimali sa svih strana Jagnje je došlo da vas blagoslovi gledajte njegov sjaj mi smo mu spremili ražanj vi zbilja niste za predstavljenje smrtna se

Tek pleme nam pade u ropstvo zatim i naredba da se nameštaj polomi i da se naloži vatra za nas jer jagnje od zlata ne gori ne treba mene kritikovati zbog ovakvog kraja ja sam bio pomirljiv i sasvim je izvesno da sam veseo

Milošević-Đorđević, Nada - LIRSKE NARODNE PESME

“ 138. “Zora zori, petli poju; Puštaj me, dušo, da idem!“ “Nije zora, već je mesec; Pospavaj, jagnje, kod mene!“ “Krave riču oko kuće; Puštaj me, dušo, da idem!“ “Nisu krave, već su ale; Pospavaj, jagnje, kod mene!

“ “Krave riču oko kuće; Puštaj me, dušo, da idem!“ “Nisu krave, već su ale; Pospavaj, jagnje, kod mene!“ “Turci viču na džamiji; Puštaj me, dušo, da idem!“ “Nisu Turci, već su vuci; Pospavaj, jagnje, kod mene!

“ “Turci viču na džamiji; Puštaj me, dušo, da idem!“ “Nisu Turci, već su vuci; Pospavaj, jagnje, kod mene!“ “Deca viču ispred dvora; Puštaj me, dušo, da idem!“ “Nema dece ispred dvora; Pospavaj, jagnje, kod mene!

“ “Deca viču ispred dvora; Puštaj me, dušo, da idem!“ “Nema dece ispred dvora; Pospavaj, jagnje, kod mene!“ “Majka više na vratima; Puštaj me, dušo, da idem!“ “Nije majka na vratima; Pospavaj, jagnje, kod mene!

“ “Majka više na vratima; Puštaj me, dušo, da idem!“ “Nije majka na vratima; Pospavaj, jagnje, kod mene!“ 139. Hoda, hoda preko polja Mlado momče i đevojče; Stiđe momče neg’ đevojče, Ispod stida momče reče:

Domanović, Radoje - MRTVO MORE

strina metnula ruke pod pojas, gleda za njim očajno, pogledom punim slutnje, pa tek zašišta na svoj način: — Zakolju k'o jagnje!... Huuuu! Jest, takva je bila moja pokojna, dobra i pametna strina.

Ubrzo mi je knjiga ispala iz ruke, pošto je, naravno, ispunila moju želju, i ja sam zaspao kao jagnje s mirnom savešću, jer sam potpuno izvršio sve svoje dužnosti.

Ranković, Svetolik P. - PRIPOVETKE

prevario kapetana«, rekavši mu da su oni u valjevskom okrugu, pa sad sede bezbrižno, očekujući da im se donese pečeno jagnje, vino i ostale potrebe. Ispesmo se na jedan »ćuvik«, s koga se video veliki deo celog lanca od potere.

i on se kao divljak obaziraše oko sebe, lutajući pogledom po daleku vidokrugu... Na sudu čiča Pera beše miran kao jagnje.

Danojlić, Milovan - KAKO SPAVAJU TRAMVAJI I DRUGE PESME

Hrče li? Oh, ne! Najotmeniji u selu, On spava nečujno, kao jagnje, i tiše ... Jedna velika buba mili mu, eno, po čelu; On za nju ne haje; ko riba u vodi diše!

Petrović, Petar Njegoš - GORSKI VIJENAC

Oni žene u čeljad ne broje, no ih drže kâ prodano roblje. Oni kažu: „Žena je čovjeku slatko voće al' pečeno jagnje. Dok je takva, neka je u kuću; nije l' takva, sa njom na ulicu!

Stanković, Borisav - NEČISTA KRV

cela varoš da se potresa od cviljenja, i blejanja jaganjaca, da i on ode i, za svoj novac, kupi najbolje i najugojenije jagnje, odmah ga do kapije, ispod šamduda, okačivši omču od starog nekog i masnog užeta, tu zakolje i odere.

Ali prolivenu krv da ne počisti, da bi se po njoj sutra, kada gosti dođu, videlo kako je celo jagnje zaklato a ne da je sa kasapnice na čerek kupovano.

Matavulj, Simo - USKOK JANKO

“ „Ne zbori mi više o tome, Pejo... Nije ona kučka, no golubica, no moje jagnje... A đe nam je, da je zovnemo, da joj...“ „Neka sad“, reče Pejo, dižući se on. „No čuj!

Knežević, Milivoje V. - ANTOLOGIJA NARODNIH UMOTVORINA

Tako mi se kuća ne iskopala! Tako mi se ne zakamenilo dijete u ženi, tele u kravi, jagnje u ovci, svako sjeme u bašti i duh u kostima! Tako mi se ognjište mojom krvlju ne ugasilo! Tako mi se pleme ne zatrlo!

Kao da su ga guje pile. Kolju se kao žuti mravi. Kradljiv kao vrana. Krotak kao jagnje. Kuka kao (sinja) kukavica. Laje kao pas na zvezde. Ljulja se kao vuk iz gvožđa. Ljut kao ris.

Smeli se kao mravi na glavnji. Smeo se kao prase na raskrsnici. Spava kao zec (na oprezu). Spava kao jagnje (mirno). Srčan kao soko. Stoje kô ždralovi. Trči kao ovca na solilo. Ćuti kao riba.

— Podmuklo pseto najprije će ujesti. — Poklonjenom konju samar se ne gleda. — Po kurjaku se jagnje ne šilje. — Pomoz’ bog čaršijo, na obadve strane. — Popo, popuj, ama malo i prioruj!

— Jesu, ćerce, oni te se našim kožama zimi ogrću. 17 Pitalo jagnje vuka, kad ga je oko vrata premetnuo i s njim bježao: — Kuda ćeš sa mnom? — Neću daleko. — A šta ćeš od mene?

8 Pitali rajino dijete oca: — Zašto, bâbo, dade agi ono jagnje? — He, moj sinko, bolje je dati jedno s mirom nego dvoje silom.

Kad je sluga kazao da bi im dao jagnje, ali je u planini s ovcama, oni mu rekli: „Ako ti je na srcu govorenje, sad će jagnje tu biti“.

Kad je sluga kazao da bi im dao jagnje, ali je u planini s ovcama, oni mu rekli: „Ako ti je na srcu govorenje, sad će jagnje tu biti“. I u taj se mah jagnje ondje obre.

I u taj se mah jagnje ondje obre. Pošto oni reknu sluzi da bježi odande u planinu, udare munje i gromovi, te dvore Gavanove sažegu i ondje

ti dušom oduha, neka ti rukom omaše, neka ti basmom obaje, neka travom otruje, pa će ti laknuti, i zaspaćeš kao mlado jagnje na zelenoj travi.

Karadžić, Vuk Stefanović - SRPSKE NARODNE PRIPOVJETKE

92 24. DJEVOJKA BRŽA OD KONjA. 94 25. DJEVOJKA CARA NADMUDRILA. 95 26. ČUDNOVATA TICA. 97 27. CRNO JAGNjE. 99 28. CAREVA KĆI OVCA. 101 29. TRI JEGULjE. 103 30. ČUDOTVORNI NOŽ. 105 31. ČUDNOVATA DLAKA. 107 32. PEPELjUGA. 109 33.

Šuto june kroz goru gudi. ODGONETLjAJI. 1. Preko leda. 2. Ljeb u peć. 3. Zubi. 4. Pismo. 5. Rotkva. 6. Ovca i jagnje. 7. Most preko vode. 8. Žito. 9. Brašno kad pada ispod kamena. 10. Zvono crkveno. 11. Pijevac i rep mu. 12.

135. Bijeli luk. 136. Dimnjak. 137. Pr..ž. 138. Peć sobna. 139. U svijeće. 140. U bisaga. 141, 142. Jagnje i rep mu. 143. Vodenica. 144. Jezik. 145. Pijevac. 146. Igla i konac. 147. Zvono crkveno. 148. Bua. 149.

(Kopanje blaga), 23. (Lijepe haljine mnogo koješta učine), 24. (Djevojka brža od konja), 26. (Čudnovata tica), 27. (Crno jagnje), 28. (Careva kći ovca), 29. (Tri jegulje), 30. (Čudotvorni nož), | 31. (Čudnovata dlaka), 33. (Zla maćeha) i 40.

kojemu mjestu, da će je dati njemu za ženu i da će mu dati polovinu carstva svoga, a koji ne pogodi da će se provrći u jagnje ili ostanuti bez glave.

Ondar on zamoli svoju ženu i ona mu reče: „Pušti mi krv ispod ove zvijezde, pa neka svako jagnje od nje samo lizne jezikom a glavu svaku pomaži njome po donjoj usni, pa će se jagnje svako provrći opet čovjekom, a glave

krv ispod ove zvijezde, pa neka svako jagnje od nje samo lizne jezikom a glavu svaku pomaži njome po donjoj usni, pa će se jagnje svako provrći opet čovjekom, a glave će oživljeti i postati ljudi kao što su i prije | bili.

27. CRNO JAGNjE. Bio jedan carev sin koji se bješe zarekao da se ne će oženiti dotlen doklen gođ u snu ne vidi đevojku koja će mu

Nego kad se probudiš, hajde u lov, i uputi se k najbližemu selu, na putu ćeš sresti jedno jagnje crno bez biljega sa zlatnijem roščićima, i ono će te pred đevojačku kuću dovesti.

Podrani rano te sa slugama u lov krene. Kad na putu sretne ono crno jagnje, reče slugama: „Vi hajte ća, ili me ovđen pričekajte, pa kad me vidite, tadar mi se nadajte.

priveže za noge veliku kotaricu u koju on uđe i sjedne držeći rukama više sebe i više nojeva na dugačkom ražnju pečeno jagnje.

Sveti Sava - SABRANA DELA

Bogom napasanu od njega pastvu, govoreći mu: „Čedo moje ljubljeno, pasi Izrailj ovaj moj, i pazi na njega, vodeći ga kao jagnje Josif!

(Lk. 15, 24) Jer ovoga blaženi otac gospodin Simeon zažele ići u Svetu Goru, kao pastir dobri potražiti jagnje odbeglo, i uzevši ga na rame, prinese Ocu svom i svojoj želji, i da od Boga nagradu primi ustranjenja radi od svojih, i

od Boga nagradu primi ustranjenja radi od svojih, i drugu želju srca svoga da ispuni i da nađe ljubljeno I zabludelo svoje jagnje.

U Vatoped manastir useli se najpre, jer tu i nađe željeno, zabludelo svoje jagnje; i celovavši ga i uzevši ga na svoje rame, kako i dolikovaše, i postavi ga u službu sebi. I provede tu malo vremena.

pticu i pustinoljubnu grlicu, željenog nađe nekog monaha, milu utehu hristoljubivom starcu, i nekada od njega othranjeno jagnje, izdanak od ploda njegovog i cvet od korena njegovog, a tu je i dobri miris.

Ćosić, Dobrica - KORENI

Uvek u krevetu popreko leži. Sećao se, pokojna mati uvek se hvalila ženama: „Moj Đorđe spava mirno, kao jagnje. Ne okrene se noću. Onako kako ga uveče ostavim, tako ga ujutru zateknem.“ I Vukašin je mirno spavao.

Milanković, Milutin - KROZ CARSTVO NAUKA

“, upita Hipokrates. „Taman posla!“, odgovori mu nomofilaks. „Sada dolazi na red najvažnije: jagnje! Treba da znaš da je u ovo doba godine jagnjetina najslađa; pečena na ražnju, ona se topi na jeziku“.

U tom poslu ja sam veliki majstor; uverićeš se o tom večeras“. Grilus poče pregledavati jagnje po jagnje, tumačeći njihove osobine.

U tom poslu ja sam veliki majstor; uverićeš se o tom večeras“. Grilus poče pregledavati jagnje po jagnje, tumačeći njihove osobine.

Kad naposletku odabra jedno kratkonogo četvoromesečno debelo jagnje, on ponosito uzdiže glavu kao da je rešio Delijski problem udvostručenja kocke, poznat i u Abderi po jednoj Evripidovoj

Jer kad je kupljeno jagnje predao svom trećem robu, a ovaj ga položio preko ramena kao drugi rob svoje tele, on poređa svoje robove u slikovitu

Nomofilaks prihvati taj predlog. Roba sa teletom posla kući, a sva ostala roba bi natovarena na magarca, jagnje položeno preko samara, a obe korpe obešene s jedne i druge strane.

Vasić, Dragiša - SABRANE PRIPOVETKE

KAPLARA BELIĆA 226 ZASTUPNIK 229 PRVI DANI 235 PAD FERIZOVIĆA 240 MAJOR TASA 246 PUKOVSKA ZASTAVA 251 JAGNjE 255 ČUJU SE TOPOVI... 257 BAKUĆ ULIJA 260 KO JE ON?

se utvrđena na najvišoj steni Drenka ponosito leprša kao da bi htela da kaže: Hvala vam, Rudničani što sam slavna. JAGNjE Verovatno je da se već slegla tvoja humka.

To mi nije teško da pogodim, jer sam poznavao i tvoju dušu i tvoje misli. Siroto jagnje naše! Ti si morao biti izvan sebe kad si kroz ubistvenu vatru trčao u streljačkom stroju.

Đurić, Vojislav - ANTOLOGIJA NARODNIH PRIPOVEDAKA

Kad gođ bi pošao u svoga čipčije na konak, nikad nije dao da se zakolje jagnje kao što su ga bili naučili, nego bi rekao: — Berićet versum, prava rajo!

— Šuti, budalo, — odgovori mu otac — zar misliš da će iz živa jagnjeta izvaditi džigericu? Kad bude džigerica, biće i jagnje.

kad se pilad izlegu, prodaću kvočku i pilad na pazaru, a kupiti jednu jagnjicu, pa kad mi se objagnji, prodaću i ovcu i jagnje, i s onim parama kupiti jednu telicu i hraniću je sve dok se ne oteli, pa onda na pazar prodati i kravu i tele te s

BAČVANIN I GRK Vozio Bačvanin Grka u Peštu. Jedan dan kupi Grk od čobana na putu mlado jagnje. Kad dođu uveče u krčmu na konak, Grk reče Bačvaninu: — More, kočijašu, zakolji to jagnje i oderi, a ja ću ga

Kad dođu uveče u krčmu na konak, Grk reče Bačvaninu: — More, kočijašu, zakolji to jagnje i oderi, a ja ću ga zgotoviti, pak ćemo zajedno jesti. Bačvanin rado pristane u taj ortakluk.

Bačvanin rado pristane u taj ortakluk. Kad Grk zgotovi jagnje, učini mu se malo za obojicu; zato reče Bačvaninu: — More, kočijašu, ovo je za nas dvojicu malo, nego ajde da

Krakov, Stanislav - KRILA

Imao je rumeno lice, i meko se osmehivao. Kuglica ga je pogodila u glavu, dok je pekao na ražnju jagnje, i on je samo viknuo: — Sanitet... nosila...

Kuglica ga je pogodila u glavu, dok je pekao na ražnju jagnje, i on je samo viknuo: — Sanitet... nosila... Posle je jagnje pregorelo, vatra se ugasila, a kuvara su našli mrtvog i osmuđenog u pepelu.

Jakovljević, Stevan - SRPSKA TRILOGIJA 3

Kafedžija kupi srču i postavlja nov sto. Uto se pojavi i Grk sa pečenim jagnjetom na ražnju. Naslonio je jagnje uz platan. Pera „Đevrek“ zadigao rukave košulje, udara nožem o sto i viče: — Vruće, vruće, vrije!

Leskovac, Mladen - STARIJA SRPSKA POEZIJA

Mlado Momče golobrado Nestašno je i odviše, Kao jagnje umiljato, Al’ tim manje milostivo. Svaka moma koja hoće Da ne bude polivena Mora da se otkupuje; Svaka moma

mu se zažarilo Kao nebo na zahodu Kad se jarko sunce smiri, A kad reči kraju došle, Pogledalo na devojku Kao jagnje na klaoca.

S crnim okom ona potrči, pa se okrene. O, ne varaš se, srce, ako s’ i vara oko! Kao zemlja za suncem i kao jagnje za majkom, Noga moja bi tako željno za tobom išla.

Trava meka k’o svila, a luzi tamni k’o ponoć: Koja ne trpi oka, tajna doleće tamo. Drva ko gora, devojče k’o jagnje, a ja ti baš noć pre Snivah o slatkom čedu da mi s’ poljubit dade.

Jakšić, Đura - JELISAVETA

JELISAVETA: Na stranu s kletvom! Žene proklinju — Po kojoj stazi tigar putuje, S one se mirno jagnje uklanja — Pritegni srce voljom gvozdenom, Iscedi iz njeg’ svaku kapljicu Što neumesnu milost zaklanja...

JELISAVETA: I suviše; U mojoj ruci da je tvoja vlast, He, Đurđe! KNEZ ĐURĐE: Pa šta bi, jagnje, ti, Ti tako blaga, krotke naravi?

Nušić, Branislav - SUMNJIVO LICE

Taman se mi tako dogovaramo, a dođe sobarica pa kaže: „More, ne bojte se, pitom čovek kao jagnje. Jutros sam ga, veli, pomilovala za podvaljak, pa mek kao rukavica, i miriše sav na parfim!

Nastasijević, Momčilo - PESME

PREPEVI PESME IZ KRALjA DAVIDA RENEA MORAKSA PESMA PASTIRA DAVIDA Čobanin moj večni Bog. U stadu mu jagnje ja. Vodi me stazom tvojom U tihi dol svežih voda.

Čajkanović, Veselin - REČNIK SRPSKIH NARODNIH VEROVANJA O BILJKAMA

Berba g. je svečanost: u berbu žene idu u stajaćem ruhu, i sprema se žrtveni ručak (jagnje, SEZ, 14, 274). Ako se na Božić mete kuća, opadaće g. (Karadžić, 1, 1899, 210).

ŽSS, 283; 286; 287; 293; kad se jagnje, čim se okoti, podigne sa zemlje, povuče se tri puta za uši i kaže mu se: »Pušti leskovu, uzmi drenovu« tj.

Dalje, t. se kadi žrtveno jagnje o Đurđevdanu, pre no što će da bude zaklano (SEZ, 16, 137), i (stoka) pred početak opšte muže (SEZ, 19, 328); žito,

Nenadić, Dobrilo - DOROTEJ

Pitam te, jer ne znam kako da zavolim one koji me preziru, kako da se pretvaram pred tobom u nedužno jagnje, kad me ti prozireš do dna srži?

Verujem da je ležao nepomično i gledao je svojim krupnim pitomim očima, miran kao jagnje u rukama Jovana Krstitelja. Jednom sam, kao slučajno, ušao k njemu dok je ona tu bila. Zatekao sam ih usred razgovora.

„Otvoriše se vrata u steni i izađe beli anđeo. U jednoj ruci držaše plameni mač, u drugoj jagnje.“ Nikanor nije sveti Jovan pa je i njegovo viđenje šturije bez sveg onog tajanstvenog sjaja i čudesnih bića.

Nije se mnogo zadržavao na opisivanju anđela, jagnjeta i mača, te tako nikad ne saznadosmo da li je jagnje kao u Jovana imalo sedam očiju i sedam rogova.

Čini se da je Nikanor jagnje pomenuo uzgred, tek toliko da se približi onoj vrsti viđenja koja nam je bila poznata iz Novog zaveta.

U redu: jagnje u polju, na ražnju pa čak i u rukama sveca. Ali zaboga, otkud jagnje koje žari i pali. To mesto kod Jovana je odveć

U redu: jagnje u polju, na ražnju pa čak i u rukama sveca. Ali zaboga, otkud jagnje koje žari i pali. To mesto kod Jovana je odveć nerazumljivo: „I opazih silna anđela gde jakim glasom viče: 'Ko je

' Tada opazih između prestola sa četirima Bićima i između Staraca Jagnje gde stoji kao zaklano. Imalo je sedam rogova i sedam očiju to jest sedam Duhova Božijih poslanih po svoj zemlji.

Imalo je sedam rogova i sedam očiju to jest sedam Duhova Božijih poslanih po svoj zemlji. I jagnje se primaknu da uzme knjigu iz desnice onoga koji sedi na prestolju.

Ne sećam se šta sam sve rekao Nikanoru. Najpre ga, otprilike, upitah kako to da se jagnje nije prepalo plamtećeg mača nego je mirno ležalo u anđelovom naručju.

Ilić, Vojislav J. - PESME

I naivna radost, i naslada skupa, Kratkovečnim vencem rogove mu krasi, I veselo jagnje na žrtvenik stupa, A plam puca, gori - i život se gasi... 1883.

U tavno zelenom sâdu miriše travica meka, I nebo nad nama širi zvezdani veo svoj Ne boj se evnuha, jagnje. Ah, tebe zagrljaj čeka, A njega handžar moj. 1889. NA GROBU VOJVODE DOJČINA U SOLUNU 1.

Sekulić, Isidora - Kronika palanačkog groblja

Koračajući, tek bi dreknuo, ali tek onako, nalevo, nadesno, nikoga lično ne ružeći. „Naprasito jagnje”, govorio je kum Vlaović.

Kum Vlaović je tražio ključ, palanački ključ koji sva vrata otvara. — On, naprasito jagnje, a ona, ljuta ptičica, pa se složili, divota! — Sluškinje su govorile da je gospoja — „Nema šta, dobra žena”.

Nušić, Branislav - AUTOBIOGRAFIJA

— Deder ti, Pero, napiši reč dud! Razume se da bi se i Pera zbunio dok mu ne bi učitelj rekao: — Zamisli jagnje na ražnju izmeđ' dva turska nužnika. I Pera bi se odmah setio te reč napisao.

Tako u usta ulazi pogača, pa ulazi rakija, pa ulazi jagnje sa ražnja, i zato i sve što izlazi iz usta treba da bude pečeno.

Saznao sam još: da je magarac strpljiv, jagnje pitomo, konj plemenit, tigar krvožedan, lisica lukava, pas veran, zec plašljiv, tvor podao, majmun smešan i da čovek ima

Izgledao mi je kao divlja zver, koja je kandžama ščepala jagnje pa ga kolje i zamišljao sam sebe ko svetoga Đorđa, na belome konju, koji spasava devicu.

Jakovljević, Stevan - SRPSKA TRILOGIJA 2

Iza zida jedne kuće ugledah jednoga komordžiju koji je o drvo obesio zaklano jagnje i dere ga. — Je li ovo selo Strupino? — Ne. Ovo je Bidža-Mahala. — A selo Strupino?

Na leđima mu telefon, a na grudi prigrlio jedno odrano jagnje. Prizor neobičan i smešan. Baterija je bila postavljena u borni položaj za tren oka. Vozari su se sklonili.

Za to vreme vodnici su kontrolisali postavljene topove. Komandiru priđe Tanasije noseći pod miškom jagnje. — Gospodine kapetane, hoćemo li da postavimo telefon? — Nećemo.

— Nećemo. Komandovaću iz baterije — govorio je gledajući u kartu. Ali najednom se obrati Tasi: — Šta ti je to? — Jagnje, gospodine kapetane. — Otkud? — Kad se ono zaglavismo u ono selo, dadoše ni jedni komordžije.

Tanasije priđe da se pozdravi sa mnom. Tada sam se setio da sam uz put video jednoga vojnika kad je drao zaklano jagnje, i pokazah očima Tanasiju na jagnje. On se nasmeja vragolasto.

Tada sam se setio da sam uz put video jednoga vojnika kad je drao zaklano jagnje, i pokazah očima Tanasiju na jagnje. On se nasmeja vragolasto. U ono selo, dok su vozari i poslužioci okretali, ja sam obišao malo... Zanemoćao si?

Zanemoćao si? — Jest — i on se nasmeja. — Komordžije se okačile na plot i seire, a ostavili jagnje o drvo. A taman ga bili očistili k što treba. Čekaj, velim, presešće vam.

— Ali kada smo poterali dalje, ja sam im ga pošteno pokazao. — Tanasije uze obema rukama jagnje i odmače ga od sebe. — Doneću vam jednu plećku. Zbogom, gospodin potporučnik. — Pst!

Stanković, Borisav - KOŠTANA

I majka plakala: Jovane, sine, Jovane, Ti si mi jagnje đurđevsko! I sestra plakala: Jovane, brate, Jovane, Ti si mi cveće prolećno!

Đurić, Vojislav - ANTOLOGIJA NARODNIH JUNAČKIH PESAMA

plećima ćurak od kurjaka, na glavi mu kapa od kurjaka, privezô je mrkom jemenijom; nešto crno drži u zubima kolik' jagnje od pola godine!“ Veli njojzi Vuča dženerale: „Ne plaši se, moja snaho draga!

bane uostrio, on ne traži ništa od oruža, no mu grlom bane zapinjaše, a pod grlom zubom dovataše: zakla njega kako vuče jagnje. Skoči bane pa iz grla viknu, te nabreknu onog hrta žuta, doke svoju kurtalisa ljubu.

je junak kô što su junaci: na njemu je ćurak od kurjaka, na glavi mu kala od kurjaka, nešto mu se u zubima crni kao jagnje od pola godine; kako stiže, on zametnu kavgu, i progoni straženje mimo prve, pogubi ti kuma i đevera“.

đevojke, već od konja dobrih odsjedoše, pa on sjede u zelenu travu, a đevojci u krioce glavu, zaspa Stojan kako jagnje ludo, al’ đevojka spavati ne može.

“ Kad legoše sanak boraviti, Janko bješe sanan i umoran, pa on zaspa kao jagnje ludo; al’ ne spava beže Ali-beže, već govori svojoj vjernoj ljubi: „Ču li mene, moja vjerna ljubo!

Al’ to bego ništa ne slušaše, već izvadi noža plamenita, pa on zakla pobratima svoga, kao jagnje o Đurđevu danu. Malo vreme zatim postajalo, zima prođe, a proljeće dođe, knjigu piše Starovlaše Pavle svome pobri Savi

Ćopić, Branko - Orlovi rano lete

— Vidiš li je, čista kao suza. Dok se jagnje okretalo na ražnju, okupljena družina pretresala je svoje uspomene iz veselih i uzbudljivih dana svog odmetništva.

Stefanović Venclović, Gavril - CRNI BIVO U SRCU

) Drugi bijaše siromah s jednim — reče — isto jagnjetom; te ujedno šnjime to jagnje za trpezom sećaše i sa šnjime jeđaše i pijaše i na krilu mu spavaše (svu tu naliku ukazuje kako se muž živi sa svojom

Dođe — reče — tuđin k bogatomu, požali [ovaj] svoje potrošiti na njega, nego ote od siromaha ono jedino žensko jagnje te zakla!« (Čujete kakvom prilikom parnicu izdovede Natan prigovornu: u krpi zavitu britvu nošaše.

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti