Upotreba reči juna u književnim delima


Dučić, Jovan - PESME

Vetrom neba ide mučenička lađa, Suze su nevinih do neba dignute... 1943. („Amerikanski Srbobran“, 27. juna 1944) JUGOSLAVIJA — April, 1941 — Kosovski heroji, šta mislite za nas, Bez našeg Miloša i čestitog cara?

Crnjanski, Miloš - Seobe 2

Babica ga je, prvih dana, zavijala u crepove, tople, a krstila se nad detetom – kad je otac ne bi video. Početkom juna meseca, na dan Timoteja Bruskog, stigao je u Kijev neki fenrik Simeon Hrnič, rođak majora Feodora Čorbe, pa je došao i

Mnogi su, meću njima, do konca maja meseca, 1760, još živi. Generalfeldmaršal grof Saltikov održao je parad sa njima, juna meseca, kod mesta zovomaja Diršau. Što je najluđe, u tom ratu, nisu Srbi samo pod rosijskim zastavama ginuli.

Cvijić, Jovan - PSIHIČKE OSOBINE JUŽNIH SLOVENA

i 1884. god. u Bosni i Hercgovini je počeo niz atentata na predstavnike tuđinske uprave; poslednji je bio 28. juna 1914. godine. AustroUgarska se odmah počela svetiti srpskom stanovništvu.

Na tome se Kosovu svi zagorski Srbi skupljaju 15/28. juna svake godine. U jednom izveštaju mletačkog guvernera u Splitu, 1574. god.

Crnjanski, Miloš - Seobe 1

Početkom meseca juna, koji je, te godine, bio vrlo kišovit, prva odeljenja iz pukova Vuičevih, vratiše se iz rata sa Francuskom.

Maksimović, Desanka - TRAŽIM POMILOVANJE

Šta su nepravde boga Peruna, šta su njegove grmljavine u doba juna koje pogode prvo čobane, i prvo sebarske pšenice spale, prema nepravdi zemaljskih bogova koja i iz vedra neba

Skerlić, Jovan - ISTORIJA NOVE SRPSKE KNJIŽEVNOSTI

Tu je i umro 2. juna 1832. Stojković je radio na ruskoj naučnoj književnosti (O vozdušnixъ Kamnяhъ i ihъ proizhoždenіi, Harkov, 1807;

1868. postao je protojerej. Umro je u Pančevu 25. juna 1891. Još kao đak, od 1838, počeo se javljati svojim stihovima u raznim srpskim listovima i almanasima.

Uvek na glasu i jako cenjen, umro je u Dubrovniku 30. juna 1882. godine. U Italiji, u kojoj se školovao za vreme najživljeg nacionalnog pokreta talijanskog, Pucić se zagrejao

Ali neizlečiva bolest bila ga je uhvatila, i on je umro u najboljim godinama i u prvom početku svoga rada, u Beču, 18. juna 1853. NjEGOVE KNjIGE. — Kao gotovo svi srpski pesnici njegova vremena, Radičević je počeo pevati još kao đak u gimnaziji.

On je otvorio srpsku romantičku pripovetku. Rođen je 10. juna 1826. u Baji, u Bačkoj, u trgovačkoj kući. Kršteno ime bilo mu je Timotije, ali on ga je posrbio u Bogoboj.

Rođen 24. juna 1825. u Golinjevu, kod Lijevna, u Bosni, kao dete je prebegao u Dalmaciju. Školu je počeo u Imotskom, kod franjevaca;

Poslednje godine života proveo je u Kamenici, u Sremu, gde je i umro 3. juna 1904. godine. NjEGOVE KNjIGE. — On je vrlo malo radio u prozi: nekoliko pripovedaka, od kojih je najpoznatija pesnička

Milićević. ŽIVOT. — Rodio se 4. juna 1831. u selu Ripnju u okrugu beogradskom, 1845. dođe u Beograd u gimnaziju, 1846.

Kao publicist i književnik živeo je čergaškim životom do same smrti. Umro je u Novom Sadu 23. juna 1889. godine.101 KNjIŽEVNI RAD. — Do 1848.

do 1901. Bio je jedno vreme dramaturg Narodnog pozorišta. Umro je u Glogovcu 14. juna 1905. KNjIŽEVNI RAD. — Kao seoski učitelj u Svileuvi, čitajući pripovetke Milovana Đ. Glišića, Milana Đ.

Panić-Surep, Milorad - SRPSKE NARODNE PRIPOVETKE ANTOLOGIJA

pripovijetki narodnih Vi želite, i ja Vas uvjeravam da ih mi (Srblji) dosta imamo« (Vukovo pismo iz Karlovaca 16/28 juna 1815). Tako se za srpsku književnost začedila narodna pripovetka. Godina 1821 označava njen rođendan.

Tešić, Milosav - U TESNOM SKLOPU

) Po pelud-carstvu stado pase, gudi što službu čini prosjaku i ludi. U crkvi lipe lipov bog se svetli, a saće juna kao kvasac buja i popak žeže, i žubori guja. Tek sjajak lanen (anđeo li, cvet li?

Ranković, Svetolik P. - SEOSKA UČITELJICA

Mučno da će tu zacvrkutati mladi ptičići i raširiti krila domaća sreća!... Početkom juna nastade velika žurba u školi : određen je revizor, znali su ga oboje, i Gojko i Ljubica, jer im je predavao školski rad.

Crnjanski, Miloš - Lirika Itake

Hteo sam da pišem o politici Treće Republike. Odustajem, jer ne znamo da se smejemo. Ona je posle juna tragična. Pre neki dan, videvši, pun smeha, kako nam Italija, naš protivnik, čini najveće usluge, a posle „plebiscita“

Danojlić, Milovan - KAKO SPAVAJU TRAMVAJI I DRUGE PESME

Odonda neprestano mrštim veđe, Jer olovke pišu bledo, sve bleđe. DVA SAPUNA U Prnjavoru Prošlog juna Kupala se Dva sapuna. Skinuli su košuljice od liskuna I s police upali u pun lavor.

TRENUTAK ISTORIJE Sanji Bošković Godine 1634, u sredu, trećeg juna Jedan čovek, koji se ni u kakvoj ne vodi kartoteci, Kasno popodne, u blizini Požuna, Kupao se u potoku ili u reci.

Petrović, Mihailo Alas - ROMAN JEGULJE

Brod je pošao iz Danske 30. avgusta 1921. godine, a vratio se 11 juna 1922 god. posle jednogodišnjeg krstarenja po okeanu.

Pa pošavši iz Kopenhagena juna 1928. godine na taj put, koji je završen juna 1931. godine, brod »Dana II« je prešao po morima i okeanima put od 121.

Pa pošavši iz Kopenhagena juna 1928. godine na taj put, koji je završen juna 1931. godine, brod »Dana II« je prešao po morima i okeanima put od 121.

Kad je jednoga dana, u drugoj polovini juna, otvorio flašu, jegulja je iz ove iskočila i odmah počela puziti po stolu.

Pandurović, Sima - PESME

Naše duše naši su pejzaži. U KOLEVCI SNA Kad sunce zađe, i pokrivač plavi Zvezdane noći, veče toplog juna Padne po polju i vrh cvetnih kruna, A žuti mesec na nebu se javi, U mojoj duši šum umornih trava I trepet lišća u

Sveti Sava - SABRANA DELA

takav način treba da pojete i na dan blaženopočivše, koja je bila nekada supruga njegova, Anastasije monahinje, meseca juna, dvadeset prvog dana.

Velmar-Janković, Svetlana - DORĆOL

Mario je kad je Miloš, ubrzo, pošao u izgnanstvo. Bio je prvi dan juna, ali je prostranstvo neba nad ušćem ostalo neporozno, kiša je rominjala a kroz mokar vazduh, kao šuplje, kabaste

Onog dana, 3. juna 1862. godine, ovaj je prostor izgledao drukčije. Vili su prvi sati popodneva, i nedelja. Sima, tumač u srpskoj

ozlojeđuje buntovno držanje hrišćanskog življa“, pa je, sledstveno tome, obavestio svoju vladu da su nerede od 3. juna započeli Srbi, ne Turci.

DODATAK. Sredinom juna 1817. godine, arhimandrit manastira Šišatovca, pesnik Lukijan Mušicki, nije bio raspoložen. Očekivala ga je obaveza

I treće: da su negde pred kraj juna, koji je te godine bio prozračniji nego ikad, svi poubijani noću, iznenada, brzo i tajno.

Milanković, Milutin - KROZ CARSTVO NAUKA

Već 17 juna 1789 uzeo je treći stalež ustavotvornu vlast u svoje ruke, 14 jula razorena je Bastilja, francuska revolucija uzela je

Vasić, Dragiša - SABRANE PRIPOVETKE

Ovo se desilo zorom sedamnaestog juna na položajima kod Krivolaka. U trenutku kao da se nebo prolomilo. Izvlačeći se naglo ispod pokrivača poručnik

Ostavite se vi. Hm! Zar Grci?... Da sam ja nešto popustio na Bukovoj Glavi... PUKOVSKA ZASTAVA Na Drenku, 18. juna Dragi moj rođače, Na ratnom bloku po kome ti pišem ovo pismo drhti mi ruka što drži tanku vojničku pisaljku.

diplomatske reči, uzbuđeno su zaigrala srca pod našim surim i ostarelim koporanima, a jedna jedina misao, sedamnaestog juna izjutra, kad je prvi top tukao, kao munja je sinula u mozgovima sviju nas, od komandanta do poslednjeg redova, kao u

Jovanović, Jovan Zmaj - DRUGA PEVANIJA

ga s nadom i sa dobrom voljom, Čvrsto drži krmu svoga malog čuna; Ne bude li Maja što ti srce žudi, — Može biti Juna.

Todorović, Pera - DNEVNIK JEDNOG DOBROVOLJCA

« Evo šta sam našao. Naše napadne operacije svršene su još krajem meseca juna, dakle na deset dana po objavi rata, i mi smo posle desetodnevne ofanzive prešli u defanzivu.

U drugoj polovini juna pukla je prva ustanička puška u Hercegovini oko Nevesinja. Vredno je upamtiti da tada u Srbiji nije bilo nijednog

Leskovac, Mladen - STARIJA SRPSKA POEZIJA

On ju je, po svome običaju brbljivog pismopisca, uklopio u svoje kijevsko pismo od 28. juna 1796, a ta njegova pesma — sada već bez onog neposrednog i humorističnog prijatnog tona koji je jedina čista draž

g. sačinio i da su je te godine, juna meseca, đaci karlovačke gimnazije prikazali. To ne stoji. Pre svega nemoguće je da je ta drama juna 1733. g.

To ne stoji. Pre svega nemoguće je da je ta drama juna 1733. g. prikazivana kad je Kozačinski sa drugovima tek avgusta ili septembra te godine došao iz Rusije.

Avakumovića sa dr Vojislavom Ilićem Ilijaševićem: Književne novine XIV, br. 171. od 18. maja i br. 173. od 15. juna 1962). MADAME (str. 72). Pesma je uzeta iz Ostojić—Ćorovićeve Srpske građanske lirike XVIII veka, br. 85, str. 100—1.

NA VIDOVDAN (str. 133). Tekst je uzet iz Mušickoga Stihotvorenija, Pešta 1838. I, 70—3. Šaljući ovu odu Vuku 12. juna 1817, Mušicki mu piše, između ostalog: „Šiljem vam novu odu na Vidovdan s nemačkim prevodom. Soopštite g-dnu Kopitaru.

Naročito je bila zapažena njegova pesma Odziv na pesmu Sveta odluka, štampana u 25. br. Danice ilirske od 20. juna 1840, str.

Reakcija na ovakvu pesmu morala je biti oštra, i brza; jer već u broju Serpskog narodnog lista od 27. juna 1840, č. 26. str.

Pavlovića (treba samo obratiti pažnju na brzinu Borojevićeva istupanja: Odziv je štampan u broju od 20. juna po novom, a on svoju palinodijsku izjavu piše već 17. juna po starom, tj.

juna po novom, a on svoju palinodijsku izjavu piše već 17. juna po starom, tj. 29-og po novom: podsticaj za nju odista nije mogao doći iz Pešte). Teško bi bilo verovati da S.

2. za 1848, str. 8—9. Pesma je prvi put javno pevana na drugoj besedi koju je 19. juna 1848. u Ljubljanskom gledišu priredilo Slovensko družtvo U Blajvajsovim Kmetijskim in rokodelskim novicama, u broju od

u Ljubljanskom gledišu priredilo Slovensko družtvo U Blajvajsovim Kmetijskim in rokodelskim novicama, u broju od 28. juna 1848, ima o tome sledeći izveštaj: Slovensko, izvirno ilirsko pesem (jaz sim mlada ilirka) je pelo v zboru veliko

Čajkanović, Veselin - REČNIK SRPSKIH NARODNIH VEROVANJA O BILJKAMA

su koren i jedan deo stabla vratili na svoje mesto, a ostalo drvo rezervisali za ikonostas u crkvi (»Vreme« od 7. juna 1932).

Uoči Ivanjdana, ili na sam Ivanjdan (24. juna po st.), rano ujutru devojke i žene beru i. c., pletu od njega vence, i meću ih na kuće, na zgrade, u njive, u lukove,

J. stoje u vezi sa praznikom Svetoga Petra (29. juna). One se dotle ne smeju jesti, a toga dana imaju se prvo »dati iz ruke« (mrtvačka žrtva), na onda tek jesti.

— »Kupusu je rečeno da je na Vrtolomiju (11. juna) u vrtu, a na Luku (18. H) u kaci« (ŽSS, 125). Dobro je da se kupus sadi na Cveti, jer će najbolje uspevati (SEZ, 19,

P. se seje na dan Svetog Aliseja ili Jelesija, 14. juna (»Alisej, proso sej«, SEZ, 14, 67; ZNŽOJS, 20, 48). O Vidovdanu govore seljaci pesmu: »Jelisije proso sije, Ide Vide da

Milanković, Milutin - KROZ VASIONU I VEKOVE

Osmoga juna potpisane su od svih učesnika odluke carigradskog kongresa. Posle svečane službe božje, on se razišao. Naš rastanak

Oko nje su obilazili Sunce i sve zvezde na nebu, velike i male svetiljke, koje su je osvetljavale danju i noću. Juna meseca 1609 godine bavio se Galileji u Veneciji.

Tu je bio oličen ceo tehnički napredak onih vremena. u tu zgradu uveden je 21 juna rečene godine Galileo Galileji, pod jakom stražom.

Teška kapija se za njim zatvorila da niko, pa ni sama istorija, ne dozna šta se onde dešavalo noću između 21 i 22 juna. Ali kada je jutro svanulo, na crkvi dominikanskog manastira Ala Minerva zazvoniše zvona.

Varićak i ja prihvatismo, iako teška srca, takvo rešenje. Matura je bila dovršena već početkom juna, a u Beč je valjalo poći tek početkom oktobra, zato je predamnom stajao najduži raspust koji sam imao u životu.

Jakovljević, Stevan - SRPSKA TRILOGIJA 2

Jednoga dana juna meseca stiže naređenje da se upute vojnici za prijem stoke. Bivak je najednom oživeo. Stigli su već i automobili,

Đurić, Vojislav - ANTOLOGIJA NARODNIH JUNAČKIH PESAMA

Imao je kuću u Ksantiji, i tu mu je žena sedela. Poginuo je 7. juna 1345. pod gradom Periteorijem. Taj događaj opisao je sam Kantakuzin, koji je i naveo tursku vojsku na Momčila.

Do sudara je došlo na Vidovdan 15. juna 1389. g. u blizini Prištine. O borbenom poretku imamo samo docnije vesti koje se ne mogu proveriti savremenim

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti