Upotreba reči ljeti u književnim delima


Matavulj, Simo - USKOK

X Starac Lovćen, zimi nepristupačan ni najbližoj svojoj djeci, ljeti ih dočekuje u svoja njedra; zimi pust i studen, ljeti je pun života i mirisa.

X Starac Lovćen, zimi nepristupačan ni najbližoj svojoj djeci, ljeti ih dočekuje u svoja njedra; zimi pust i studen, ljeti je pun života i mirisa.

Nevjeste često imaju i krupnijeh briga, jer ne malo Crnogorčadi dođe na svijet ljeti u planini... U toj zdravini životne sile dođu do napona i traže oduške.

Ćopić, Branko - Bašta sljezove boje

ljudi, oženjenih mladim ženama, svojom neprilikom, pa o njemu nikla popijevka: Blago ti je Starčeviću Simi, jaše konja i ljeti i zimi.

Budala ja! Četrdeset druge, ljeti, istog dana kad su partizani oslobodili Bosansku Krupu, neprijateljski bombarder prepolovio je ujakovu kuću.

Panić-Surep, Milorad - SRPSKE NARODNE PRIPOVETKE ANTOLOGIJA

Jer kad ga već razbije koja mi je fajda da ga onda bijem?! KAD ĆETE DA VAM PANE KIŠA? Bila u nekakvome selu jednom ljeti velika suša, koliko ikad, te jedan dan po leturđiji zaustavi se sve selo pred crkvom da nagnaju popa da se moli bogu

Ćopić, Branko - Čarobna šuma

Tu sunce jutrom dječaka budi, s Proljećem kolo igraju ljudi, a ljeti pravi vatromet grom. Sloboda cvjeta, široka, prava, zatvora nije i nema brava u zemlji Vrapca Crvenog.

Milošević-Đorđević, Nada - LIRSKE NARODNE PESME

U tebi će srce ispucati Kano ljeti zemlja od sunašca, Bog će dati i kiša će pasti, Crna će se zemlja sastaviti, A ti, dragi, s mojim srcem nećeš — Sve

Matavulj, Simo - USKOK JANKO

IX Starac Lovćen, zimi nepristupan ni najbližoj svojoj djeci, a i ljeti sumoran putniku u daljini, mirisaše sada divnom planinskom svježinom i bješe pun života i veselja.

Knežević, Milivoje V. - ANTOLOGIJA NARODNIH UMOTVORINA

Đe si pjevao ljetos, pjevaj i zimus! — Kazale pčele bumbaru, kad je bio došao da prezimi kod njih, pa ga pitale šta je ljeti radio te se nije za zimu starao, a on rekao da je pjevao. E pusta žurba: da se nisam žurio, ne bi’ prosuo vino!

— Kazaću ti onda kad ti korjen sa svim žilama sprema suncu vidim. 3 Pitali ljeti goru: — Zašto plačeš kad si tako okićena? — Zato što znam da posle ljeta dolazi zima. 2.

I od toga kažu da je ostalo te su i sad, osobito ljeti kad je suša, sve vode po Kotoru malo slane, osim onoga izvora iza grada na južnoj strani.

Ako bi po nesreći rupio: tanji od konca, crnji od lonca; kroz kamiš se privlačio, u luli noge prekršćô, zimi se smrzô, ljeti se raskravio! Šuba mu do pete: niti je razdrô u crkvu hodeći, ni bogu se moleći, već po trnju se verući i srdoboljom se..

(Raonik) 81 — Zijeva, a jezika ne ima? (Makaze) 82 — Zimi gospođa, leti sluškinja? (Peć) 83 — Zimi putuje, ljeti hladuje? (Saonice) 84 — Zlaćena prsa, srebrne rese? (Kandilo) 85 — Zubi gvozdeni, srce prteno, a tijelo drveno?

Karadžić, Vuk Stefanović - SRPSKE NARODNE PRIPOVJETKE

37. Zelena košara, crna goveda, gvozden ključ, koji otključava. 38. Zimi služi, a ljeti zube kesi. 39. Zoba grozd od mora do Dunava, nit' ga mogo pozobati, ni ga mogo pregoreti. 40.

svoga čuda nemoj pisnuti riječi jedne doklen se vratim opet k tebe, jer je ovo drvo sviju vila, ispod njega se kupe ljeti te na đerđeve vezu, pak ako kakva mladića opaze u ovu goru, u oni čas očima ga zatrave i u kaku gođ hoće živinu obrnu.

Matavulj, Simo - BAKONJA FRA BRNE

Eto voda krklja i kao da u hiljadu lonaca vri kupus. Ama otkuda tolika voda!? U Zvrljevu ima samo ubalâ, pa kad ljeti presahnu, red je hoditi na daleko, do njekog izvorka, pa i tu bude slomljenijeh glava, jer je naloga i svak traži da

— Jesi li zatvorija ponistre — pitaše vra sa trijema, jer, i ljeti, bojaše se ući u sobu, ako stakla nijesu zatvorena. — Jesam, duovniče. — Jesi li istresâ tapiće i prašinu otra?

Govorio je o četi Radekinoj, koja zimuje po Kotarima i po Primorju, a ljeti se stanuje po bosanskim planinama i dopire čak do srpske granice. Govoreći o jatacima sudija nastavi: — Šve na Radeka!

Đurić, Vojislav - ANTOLOGIJA NARODNIH PRIPOVEDAKA

Kad bilo ljeti, izvali se u lad od vrućine, te prući sve četiri noge i glavu, a isplazi jezik, pa promisli što je o kući govorio, i

MUDRIJI JE MOJ MAGARAC NO VI SVA TRI Sastali se negđe na posijelo ljeti tri nekakva velika gospodara i svaki je imao svojega slugu uza se, koji su im dobar ručak priugotovili.

SELjANI I VODENI RAK Kad su pošli ljeti da se nekakvi seljani kupaju u jednoj rijeci, jedan od njih ugleda u vodi raka, pa se stane krstiti i od, čuda vikati:

Bio je u svom seocu mjesni zapovjednik, kapral od upraviteljstva, pak se naučio bio besposličiti. Kad bi ljeti prispjeli prešni poslovi, kao što je žetva i kosidba, morao bi i kapral Markelja sa svojim kućani ići u polje pomagat

Ćipiko, Ivo - Pripovetke

A dan ugodio, kao ljeti vedro. Sreta seljake i prolazi mimo njih i mimo neobrađena polja, ne haje ni za što: on zna gdje će tamo gdje nema težaka

Leskovac, Mladen - STARIJA SRPSKA POEZIJA

nije ni zimi ni sn'jega, Ni ledene r'jeke, ni klizava brega, Onde vsegda carstvujet vseščedraja cv'jeta, Onde zimi i ljeti slatko voće cvjeta...

Čajkanović, Veselin - REČNIK SRPSKIH NARODNIH VEROVANJA O BILJKAMA

Sijerak (ѕorghum). Kad se okopava s., gleda se kako mu idu žile: ako »idu pravcem dole, u dubinu, sluti da će ljeti biti suša, a ako se žile razvijaju ustranu, znači da će ljeto biti kišovito« (SEZ, 65, 1952, 262, Popovci).

Ćipiko, Ivo - Pauci

Preteče ga, a zanesen svojim snažnim mislima, ne osjeti prama njemu samilosti, već žuri, gledajući na planinu gdje ljeti sa stokom planduje, a gdje sada veselo snijeg lapta; vidi se kako silazi: eno već je popršano polje njime, dopire i do

— I, brojeći novac, veli bilježniku: — Čudo je ovo, da je i po vražjem zakonu! Jednoga vedroga dana, ljeti, jutrom vraća se Rade, u planinu nad selom, da pregleda ostavljena goveda i kobilu.

takmičeći se, pomamiše se, kao za inat ljetnoj tišini, a zamoreni seljaci, neki s omotanim peškirom oko glave, odjeveni ljeti kao i zimi u sukno, izmiču se ispred bijesnih konja ustranu i, u znak pozdrava, kape se dohvataju.

fala bogu, neka nose! Rade nađe Marka pred kućom gdje sjedi; on tako, ljeti, kad nije u varoši, sjedi po cijeli božji dan, gleda preda se i puši lulu; duhanom ga namire seljaci za cijelu godinu,

Uputi se uzbrdicom i, lutajući, put ga dovede jari, gdje je ljeti blago svraćao. Prazna je, vrata rasklimao vjetar, i nad njima visi salomljena grana drveta: vjetar njome zamahuje

Đurić, Vojislav - ANTOLOGIJA NARODNIH JUNAČKIH PESAMA

Hajduci ljeti žive po šumi i dolaze jatacima te se hrane, npr.: dođu kome na večeru pa im onaj da što te ponesu u torbama što će

su mu na poresku glavu po pet oka graha, po jednu oku težine i na kuću po junjgu masla; osim toga beglučili su mu ljeti u polju, i to otprije najviše u nedjelju, a poslije, kad je zulum veći nastao, i u druge dane, pa ne samo ljeti nego i

su mu ljeti u polju, i to otprije najviše u nedjelju, a poslije, kad je zulum veći nastao, i u druge dane, pa ne samo ljeti nego i zimi kad bi mu što zatrebalo, npr.: sjekli i nosili drva...

Ćopić, Branko - Orlovi rano lete

— Ovakve nemaju ni ćumuraši u planini — reče Jovanče koji je sa svojim ujakom odlazio ljeti u goru, do ugljarskih koliba. — Prava hajdučka! — šaputao je Stric.

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti