Употреба речи чарди у књижевним делима


Сремац, Стеван - ПОП ЋИРА И ПОП СПИРА

« ГЛАВА ДВАДЕСЕТА У њој је описано једно јесење путовање са једном епизодом на чарди. У првој половини главе је забава, а у другој поука, тј.

Опет подужи и досадан пут. Киша престала. Пера Тоцилов је потерао мало боље коње, који су се у чарди довољно одморили. Већ се види ченејски торањ, ал’ је далеко још до Ченеја. Путују, ал’ на путу још никог да сретну.

Прођоше и чарду и оставише је за собом, и не свратише у њу. А и шта ће у чарди кад је Пера поткрепио добро и себе и своје коње код попа, па му није до чарде. Шта му треба чарда?!

Или ваљда да гледа и слуша оног меланхоличног бојтара који једнако приповеда и једнако се јада, па било кога у чарди ил’ не било!

Олујић, Гроздана - ГЛАСАМ ЗА ЉУБАВ

Онда је Рашида викнула: - Ено га! - и ја га видех како сав слепљен са коњем лети према Халас-Чарди, док иза њега, у ваздуху остаје светла пруга, а у тек исцветалим багремима гракћу младе чавке.

Игњатовић, Јаков - ВЕЧИТИ МЛАДОЖЕЊА

у каково село, чарду, стану, па кочијашима дају што донети, а они, свачим снабдевени, имају све боље него што могу у чарди добити. Па и вино им друкчије нето у чарди; с њиме и самог бирташа у чарди напоје.

Па и вино им друкчије нето у чарди; с њиме и самог бирташа у чарди напоје. Тако дуго су путовали, и дођу већ близу пољске границе.

Па и вино им друкчије нето у чарди; с њиме и самог бирташа у чарди напоје. Тако дуго су путовали, и дођу већ близу пољске границе. Преноћиће у једној великој чарди.

Тако дуго су путовали, и дођу већ близу пољске границе. Преноћиће у једној великој чарди. Уђу у чарду, поруче што за себе и за кочијаше. Бирташ отворен човек, али из разговора види се да је „шарен”.

Но још би’ вас нешто молио. — Шта? — Да ми се дате намалати у мојој чарди, у биртији, да знају ко је три лопова једним наџаком убио.

Господар Софра мисли се. — Па ко би ме овде на чарди намалао? — Немајте бриге, село није далеко, онде је баш сад један молер, мала цркву, па ће вас баш сасвим добро

— Не може бити, сто је такса. Господар Софра крваве очи баци на Чамчу. — Но овде ћемо проћи горе нег’ на чарди, — промумла и дубоко уздане господар Софра.

Армицијаш добро пије, већ се помало угрејао. Чамча му приповеда шта им се догодило у чарди. Особито кад је чуо да је господар Софра три хајдука убио, поче га армицијаш мерити, и све куца чашу с њиме.

Сад седне па пише. Пише и Чамча, и Кречар. Господар Софра је описао своја страданија на чарди и како је продао „ауспрух”, и да је већ близу Кракове.

Илић, Војислав Ј. - ПЕСМЕ

АВРАМОВИЋУ 90 СТАРА ПЕСМА 91 ОМОРИКА 93 ЦИГАНЧЕ 95 АНЂЕО ТУГЕ 96 ОПРОШТАЈ СА ШАЈКАШКОМ 97 НА ЧАРДИ 99 (ПЛАШЉИВО И МИЛО ЛАНЕ) 100 ВЕЧИТА ХАРМОНИЈА 101 НИМФА 102 ПРЕД ТРОЈОМ 103 ОВИДИЈЕ 104 (О ГОРДИ, РАЗВРАТНИ

ах, љуби мене, и мање вина ми нуди. И бићу срећан ја. 1888. НА ЧАРДИ Снажни Арпадов сине, стасити и витешки! Уморног од бесне трке одјаши хата свог, И густе заглади брке и пехар подигни

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности