Употреба речи ђурђева у књижевним делима


Сремац, Стеван - ПОП ЋИРА И ПОП СПИРА

Је су л’ одредили термин за сватове? — Кажу, гнедиге, тамо чак око Ђурђева дана. — Тхе, а шта зна! Што кажу, само нек повеже главу девојка! А шта ће! Шта би јој помогло да седи па да чека!

Црњански, Милош - Сеобе 2

На то су и његов брат Ђурђе, и жена Ђурђева, Ана, одмах пристали. Међутим, Трифун, који је у оној гунгули био ударен по глави, одбио је да иде.

Ђурђе је то и хтео, у својој обести. Тресао би се од смеха сваки пут понова, видев како Петар црвени. Жена Ђурђева, Ана Богданович, била је сушта противност својој јетрви, и по стасу, и по лицу.

Он је удовац, па му се може. А куд ћу ја са дететом на сиси?“ Ђурђева жена, Ана, која је сад лежала у крилу своје јетрвице, кад то чу, окрете се мужу, добацујући: „Ђурђе!

Мислиле су да је мучен у затвору. Прва му приђе, са сузама у очима, Ђурђева жена, Ана, која му се обисну о врат и пољуби га, као што сестре љубе.

Кћи капамаџије Гроздина, која, до своје удадбе, никад није била пришла коњу, показа се сад, као и Ђурђева жена, одличан ђак на егзерциришту.

Кад је почела да јаше, Трифун се препаде, кад је, за неколико недеља, постала најбоља. Била се прочула као и жена Ђурђева.

Него треба, снашо моја, да се једном, ја и ти, порвемо, на ледини, па да се прочује Рума!“ Ђурђева шала хтела је да буде скарадна, али његова мисао то никад није била.

Ништа није лепше него бити распуштенко, и сам, слободан на свету! Ана, жена Ђурђева, онда, скрену пажњу Петру да је све то лепо и красно, али да Трифун и Кумра имају децу. Шесторо.

Оде у супротном правцу од улаза у трактир и дуго му је требало док је нашао излаз из „Златног јелена“. Ана, жена Ђурђева, предложи то вече да би можда требало ипак видети и ту Махалчанку, каква је: је ли дроља или упаљеница, па хоће да се

У колима, пред жућом Исаковича, те зоре, седела је Ана, жена Ђурђева, високо, на сицу, увијена у своје мараме, као нека була.

У заоставштини Вуковој нађено је и једно писмо, у ком Виткович каже да су кола Петрова довезла лепоту и тугу, а Ђурђева, будалу и убојицу.

Чак и у фамилији Исаковича, почетком тог марта, није, међу супружницима, било све као пре. Ђурђева жена, на пример, била је начула, да у Кијев долази, или је дошао, Вишњевски, а са њим и његова жена, госпожа Јулијана,

Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

Ево једног од уобичајених „магијских тестова“: „Уочи Ђурђева дне девојка, желећи дознати хоће ли се, те године, удати, пререже два пера од црна лука подједнако, и намени које ће

„Уочи Ђурђева дне расече девојка дотле сачувану слатку јабуку попола, и говори: ’Не сечем јабуку, већ срце (нпр. кога она воли)’, ту

’“ У истој књизи (из Срема) стоји и овај пример: „Уочи Ђурђева дне узме девојка главицу белог лука, забоде ск(р)оз чиоду и говори да не пробада лукац веће срце онога кога воли.

Матавуљ, Симо - УСКОК

Јер пословица каже: „Сачувај нас, боже, ведра Божића, а облачна Ђурђева дана!“ То због љетине. Али се ни кнез ни његови браственици толико у срцу не радоваху свијетлим празницима, које

— Нâко што ти је кожа бијела и мека и што си ошишан, али до Ђурђева дне, у нашим горама, има кад и да ти кожа очврсне и да ти перчин порасте! — Не мора ни то бити — опази Стево Бајов.

Радичевић, Бранко - ПЕСМЕ

Боже мили, да вељега чуда! Што почини неколико тића, А још веће што за дуго није, Већ од скора, од Ђурђева дана, Па већ каквих оста двора пустих, Каквих ага нестануло с гласа!

Ћопић, Бранко - Башта сљезове боје

— Баш ми нарочито не личиш на Ђурђева бијелца, али бесплатном моделу није ред у зубе гледати — мрмљао је он, критички мјерећи добродушно грмечко кљусе.

Панић-Суреп, Милорад - СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВЕТКЕ АНТОЛОГИЈА

А тај пут траје од Ђурђева-дне до Видова дана, те се за то време не виде ни Влашићи на небу. ЗЛАТОРУНИ ОВАН Био један ловац, па кад једном

Милошевић-Ђорђевић, Нада - ЛИРСКЕ НАРОДНЕ ПЕСМЕ

беже Јован-беже, Те погледа мобу накићену, Мобу гледа, а моби говори: “Моја мобо, не просипај класје, Далеко је до Ђурђева дана, Камо л’ није до новога љета.“ 102. Или грми, ил’ се земља тресе, Или бије море у брегове?

Те доплови до Ђурђева двора, Па запитај Ђурђеву мајчицу: Оћеш, мајко, оженити Ђурђа? Не жени га младом удовицом, Већ га жени лепотом

Матавуљ, Симо - УСКОК ЈАНКО

Истина ђуволи помало вјетра с Ловћена, ама не смета, само нек не буде облачно, јер штоно кажу сачувај Боже облачна Ђурђева дне... Те! ово мало снијега по окрајцима, да и њега нестане убрзо, добро би било... Ха!

Кнежевић, Миливоје В. - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ УМОТВОРИНА

Тешко брату што не роди мајка, А хајдуку без Ђурђева данка! Тешко ватри од љескове гране, Горе ташти од зетове хране!

Зло јунаку у братству нејаку, А још горе кад никога нема. Зло чинила Ђурђева Јерина, Зло чинила горе дочекала. Најмио се зао у горега, Жље га храни а горе му ради.

Нема зиме док не падне иње; Ни прољећа док сунце не сине, Ни радости док не делиш с киме. Нема лета без Ђурђева дана, Нити брата док не роди мајка. Не плаче слијеп што није лијеп, Већ што не види бијели свијет.

Јакшић, Ђура - ЈЕЛИСАВЕТА

СТАНИША: Ћут’, жено!... Да ниси жена Ал’ и кô жена — Само да ниси жена Ђурђева, А мушкога би гнева ударац На безобразном ти прснô образу. КНЕЗ ЂУРЂЕ: Не даље! Немој, душе ми!

Настасијевић, Момчило - ПЕСМЕ

РАСПЕВАНОГ СТАРЦА 139 ПЕСМА ВЕЗИЉА 140 ПЕСМА НЕЗНАНЦА (ІІ) 141 ИЗ ЂУРЂА БРАНКОВИЋА 143 УВИ МЊЕ, УВИ 144 ЂУРЂЕВА ПЕСМА (І) 145 ВОДИ МЕ, ПОВЕДИ СЛЕПА 146 ЂУРЂЕВА ПЕСМА (ИІ) 147 МАРИНА ПЕСМА 149 МРЕ

НЕЗНАНЦА (ІІ) 141 ИЗ ЂУРЂА БРАНКОВИЋА 143 УВИ МЊЕ, УВИ 144 ЂУРЂЕВА ПЕСМА (І) 145 ВОДИ МЕ, ПОВЕДИ СЛЕПА 146 ЂУРЂЕВА ПЕСМА (ИІ) 147 МАРИНА ПЕСМА 149 МРЕ ДЕСПОТ 150 МОЛИТВА 151 ПРЕПЕВИ 152 ПЕСМЕ ИЗ КРАЉА ДАВИДА РЕНЕА МОРАКСА 153 СЛОВО

Смолу низ образе, место суза, пролиће очајање, прскајте, огледала, црном лику црње огледáње!... ЂУРЂЕВА ПЕСМА (І) Нећете ме? О, да је по вољи само грешних нас, ни себе самог, грађани, не бих ја!

Дому дођох: туга, јесен шуми, и мирише зрели грозд! ЂУРЂЕВА ПЕСМА (ИІ) (Једини будан међу поспалим кулучарима, дође усред њих) О, јадни моји, спите на миру, сна мало то вам

Чајкановић, Веселин - РЕЧНИК СРПСКИХ НАРОДНИХ ВЕРОВАЊА О БИЉКАМА

Нарочиту супранормалну снагу има з. који се бере на Биљани петак и уочи Ђурђева дана (СЕЗ, 14, 57; 19, 47; 53). То брање има ритуалан карактер, и, колика је вредност з.

Илић, Војислав Ј. - ПЕСМЕ

је већ било касно, Јер он се, крај свега другог, сећао и тога јасно Да је кметицу позвô у забран општинског ћате Уочи Ђурђева дана, а зашто - и сами знате. Кравар би, стојећи тако, још дуго лупао главу, Да га не викну неко и трже на светлу јаву.

Он к небу подиже главу, Но тада угледа само бескрајну пучину плаву. 5. Паде, најзад, и вече уочи Ђурђева дана, Чисто и светло вече.

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

Оне нарочито и највише певају Змај-деспота Вука (1471—1485), унука Ђурђева, његову женидбу, разне авантуре његове, бојеве и односе с Мађарима, често са много историјског смисла, каткад са нешто

“ А припаде Облак Радосаве молити се госпођи Јерини: „О госпођо, Ђурђева Јерино, поклони ми двије војеводе, та немој их младе погубити!

“ Тјеши њега Перовић Радуле: „Та не бој се, мој мио бабајко! Чекај мене до Ђурђева дана, док се гора преођене листом, црна земља травом и цвијетом, ја ћу једну чету сакупити, пак ћу с њоме поћи у

“ То вријеме за дуго не било, мало вр’јеме до Ђурђева дана, док се гора преођеде листом, црна земља травом и цвијетом. Чету купи Перовић Радуле, с њоме иде право у

Другу свеци вргоше прилику: од Ђурђева Ао Дмитрова дана све барјаци крвави идоше виш’ Србије по небу ведроме, да се Србљи на оружје дижу, ал’ се Србљи дигнут

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности