Употреба речи књижица у књижевним делима


Обрадовић, Доситеј - БАСНЕ

Примечаније Мала, но преполезна о празниках књижица, господином Јоаном Мушкатировићем, пештанским сенатором, остављена и издата, достојна је всеопштег чтенија.

Данојлић, Милован - НАИВНА ПЕСМА

Читање оваквих књижица вишеструко је угодно. Дечја књига, и кад је добра, и кад је лоша, не задаје тешкоће за разумевање и тумачење.

Плакета Поштована децо била је путоказ, охрабрење, заокрет. Танка књижица стихова, две-три хиљаде речи, а опет, једна од оних објава које се у песничкој уметности годинама чекају.

Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

КЊИЖЕВНИ РАД. — Захарија Орфелин је један од најранијих књижевних песника српских. 1761. изишла је у Млецима књижица Плачъ Сербии, еяже сыны въ различныя государства разсъялися.

25 Упоредо са том књижицом, у истој млетачкој штампарији и исте године, изишла је књижица: Горестный плачъ славныя иногда Сербіи, своихъ царей, князей, вождовъ, градовъ же и земель лишенныя, и на чужихъ

Та књижица имала је чисто практичан значај: она је правдала кораке државне власти за укидање силних празничних и нерадних дана у

1853. изишла је у Бечу његова књижица Діе Цхріѕтен ін Боѕниен.79 Неколико година (1826—1829) издавао је алманах Даницу, који је готово сам попуњавао својим

Домановић, Радоје - МРТВО МОРЕ

па једни одлазе, други дођу, и тако у свако доба стоји око хотела велика рула, а кроз њу се мотљају продавци листова и књижица, и деру се у сав глас: Нов роман: „Чудан човек“, свеска прва! — Нова књига: „Доживљаји једног старца без ордена!

— Нова књига: „Доживљаји једног старца без ордена!“ — Још је вазда било таквих књижица. Чак је и једна меана истакла фирму: „Код чуда од човека“, а на великој табли насликан човек без одликовања.

Караџић, Вук Стефановић - СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВЈЕТКЕ

Ја сам увјерен да књижица ова никоме не ће бити милија него Вама; за то сам се и | усудио украсити је Вашијем славнијем именом.

Петковић, Новица - Два српска романа (студије о Сеобама и Нечистој крви)

91, под насловом Ритам Милоша Црњанског. Потом је за школске потребе објављена књижица „Сеобе” Милоша Црњанског (Београд, 1985). Она је и узета као основица за писање студије Сан Вука Исаковича.

Лесковац, Младен - СТАРИЈА СРПСКА ПОЕЗИЈА

222), који сматра да је Плач Сербији штампан у пролеће 1762. год. Та књижица је данас веома ретка, и зато ју је Матица српска 1950. год. издала фототипски у 200 примерака.

Горестни плач је, по свему изгледа, већ од првога дана био веома ретка књижица, много ређа но Плач: Павле Јулинац, као што је то забележио већ Остојић (нав. дело, 84), а пре њега и Ст.

Остојић није имао у рукама: књижица је такође преретка (и њу је пронашао Г. Михаиловић; потпун наслов дела је: Сјетованије наученаго младаго человјека, из

љето сочинивши при желању многољетства всјем представљајет З. О. в Новом Садје. Књижица је данас веома ретка па ју је Матица српска 1950. год. издала фототипски у 200 примерака.

Изгледа да ју је ван Собранија први прештампао Дим. П. Тирол у делцу Привјетсвователнаја књижица за премилу и прељубазну серпску јуност, Будим 1818, 139.

Ту сам у књижници српских ђака на лицеју евангеличком нашао збирку Хомјаковљевих песама — танка жута књижица, у којој не верујем да је било ни 50 песама. То ми је можда била прва руска књига коју сам видео.

Миланковић, Милутин - КРОЗ ВАСИОНУ И ВЕКОВЕ

Тај извештај, цела књижица, штампа се сада као засебно издање Академије. Онда дође мој пут у Јужну Србију, а када се оданде вратих, затекох на

Опачић, Зорана - АНТОЛОГИЈА СРПСКЕ ПОЕЗИЈЕ ЗА ДЕЦУ ПРЕДЗМАЈЕВСКОГ ПЕРИОДА

у Сомбору 1879, Змајев Невен 1880, затим Српче у Београду 1881, Ђаче у Нишу 1888, Мала Србадија у Београду 1889, Књижица за ђаке средњих школа у Нишу 1893, Споменак у Панчеву 1893, Ласта у Београду 1894, Школица у Пожаревцу 1895, Подмладак

Стефан Рајић: Наравоучителна књижица за дечицу Господином Јоакимом Хајнриком Кампе Нјемецким језиком сочињена, а с њемецкога на простиј сербискиј језик

Покренут први лист за омладину средњих школа Књижица у Нишу Покренут поучно-забавни лист Пчелица у Новом Саду Покренут лист Споменак у Панчеву 1894.

Секулић, Исидора - Кроника паланачког гробља

француском језику, о важном економском проблему којим се сад баве сви стручни економски листови у Европи; а друга је књижица написана на енглеском језику, спада у лепу литературу, описује обичаје неких занимљивих крајева Лике, откуда је

Ускоро се та књижица појавила и на српском језику. Била је написана збиља с талентом, врло живо и топло. А у предговору Павле је објаснио:

Одлична књижица. — Нашла је књига пут и у Лику. Фрау Роза је показивала Бранку личке новине: Лика топло приказује дело, и назива Павла

Нушић, Бранислав - АУТОБИОГРАФИЈА

Ах, та књижица, која је испуњена са безброј лепих жеља и наказних стихова, у којој кипте „ах“ и „ох“ и у којој се ритмови тако милозву

Петровић, Растко - ПЕСМЕ

Вадите, господо, једите! Да ли је још тада била рођена ова књижица у мени? Божији син је ипак, ма и само мени рекао: Једи овај крух јер је то моје тело! И ја постах рад њега људождер.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности