Употреба речи мешавином у књижевним делима


Црњански, Милош - Сеобе 2

Ицх wерде Еуцх дас нацх Москоу реисен вергессенд мацхен.“ Гарсули је говорио неком мешавином немачког језика, који је био немачки са Крфа.

Па сте га сама самцита оставили. Ето то је!“ Петрова жена је говорила неком мешавином свих наречја која су се чула у Исаковича, и њиховом друштву. Она је имала обичај да све што каже, тужно каже.

Цвијић, Јован - ПСИХИЧКЕ ОСОБИНЕ ЈУЖНИХ СЛОВЕНА

Оне каткад личе на басне Настрадин-Хоџе. Ерски се јунаци често одликују од јунака других крајева овом мешавином храбрости, духа и лукавства. Да наведемо једну од старовлашких песама. Косово је завијено у густу маглу.

Али у овој централној области, која се одликује мешавином неколико народа, било је и других претапања. Преко жена се у Словене уносило турске и арбанашке крви и зато се међу

су Мијаци, који сада представљају одређен тип, знатно друкчији од типова околног словенског становништва, постали мешавином старог словенског становништва са Србима који су се доселили с оне стране Црног Дрима и с Аромунима.

Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

су се што су »славјанствовали«, то јест што су се трудили да говоре књижевним рускословенским језиком, или бар мешавином између рускословенског и народног.

Али он је у ствари писао мешавином српског и рускословенског језика, натежући са филозофском терминологијом. Несређен у својим идејама, он је био

неко време влада такозвани »средњи стил«, мешавина народног и црквенословенског језика, управо народни језик са јаком мешавином ранијег, књижевног »славеносербског« језика, док најзад не преовлада народни језик, заједно са упрошћеном азбуком.

Још најгори су они, најмногобројнији, који не пишу ни словенски ни српски но »средњим слогом«, произвољном мешавином између рускословенског и српског, мешовитим речником, збрканом граматиком, удешавајући језик сваки по свом »вкусу«,

Петровић, Михаило Алас - РОМАН ЈЕГУЉЕ

Он је једну младу јегуљу затворио око половине маја у херметички затворену флашу напуњену мешавином обичне воде и формола.

Миланковић, Милутин - КРОЗ ЦАРСТВО НАУКА

хтеле да, тако зване, призматичне боје, оне које се показују при пролазу сунчевог светла кроз стаклену призму, објасне мешавином светлости и таме или различитим згушњавањем светла.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности