Употреба речи милетића у књижевним делима


Јакшић, Ђура - ПРОЗА

Јест, јест, то је све Милетићево семе! Знате оног осуђеног несрећника!... Познајете ли ви тога Милетића?... — И он ме опет оштрим погледима проучаваше. Ја сам ћутао. — Што ми не одговорите?

Јесте ли ме разумели, у Новоме Саду?... — А ја, богами, мислим да ме ви питате да ли познајем кројача Милетића? А ви ме питате за Светозара! То је, драги господине, сасвим друго!

Цвијић, Јован - ПСИХИЧКЕ ОСОБИНЕ ЈУЖНИХ СЛОВЕНА

Срби у Угарској, остављени сами себи у борби против помаџаривања (нарочито под вођством Светозара Милетића), нису постигли стварних успеха.

Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

у коме се, нарочито у почетку, поклањало много пажње књижевности, и два либерална органа, 3астава Светозара Милетића (прво у Пешти, потом у Новом Саду, од 1866. до данас)74 и Србија Љубомора Каљевића у Београду (1867—1870).

песме он је највише полагао, али оне су без оригиналности, у ствари стиховани чланци 3аставе и беседе Светозара Милетића. Знатно боље су му љубавне песме, у којима се изражава његова мека, блага, нежна, словенски осетљива и поетска душа.

Код Срба у Угарској нестаје стари борбени национализам Светозара Милетића и почињу непоштедна страначка трвења која су укочила народну отпорну снагу, ослабљену и иначе економским кризама.

Црњански, Милош - Лирика Итаке

Ја и сад памтим, како сам, у Иланчи, при школском распусту, читао уводне чланке Светозара Милетића, преписку Светозара Марковића и ратни Дневник Пере Тодоровића, са Шуматовца.

“ При почетку XX века наш народ је био заостао у XИX веку. Партије су прежвакале идеологију Јована Ристића, Светозара Милетића, Старчевића, Натка Нодила. Циљ наше политичке акције, обично, била је нека покрајинска аутономија.

Почела су била и хапшења. Док сам ја читао Змаја, Милетића, Костића и дивио се песми коју је Костић написао о Шекспиру („нашем Вилију“), новосадска полиција похапсила је

Ранковић, Светолик П. - ГОРСКИ ЦАР

— Баш добро — рече Ђурица — и ’нако ми треба да будем данас слободан. Ти иди одмах; удари на Милетића чајир, па у поток, а после ти је лако до вашега забрана. Ја ћу бити код Јова, а ти седи тамо, докле год можеш.

Пупин, Михајло - Са пашњака до научењака

Првог маја исте године наша школа прослављала је Мајски дан. Српска школска омладина, која је обожавала Милетића и његов национализам, припремила је српску заставу за мајску поворку Остала омладина, већином немачка, румунска, и

Лесковац, Младен - СТАРИЈА СРПСКА ПОЕЗИЈА

88, стр. 103—5. Стих 3. строфе ВИИ је непотпун у једином сачуваном рукопису, пошто је први лист Аврама Милетића песмарице (на којем је песма забележена) веома оштећен и делимично нечитљив. ТИСА СЕ МУТИ... (стр. 57).

онима Аврама Милетића и Матије Ивковића); још више него ове можда и случајне спољне подударности, на овакво домишљање упућују и структурална,

и прилике непосредно после њих омели сва ова зарицања; једино је после неких 28 година штампано предавање Светозара Милетића о песнику Путника (Животопис Павла Поповића Шапчанина, Јавор 1876, 193—8), и то је било све.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности