Употреба речи речнику у књижевним делима

Не постоји пример употребе речи recniku


Црњански, Милош - Сеобе 2

Буре, свиња, прасе, топ – нису биле речи, којима су обасипали жену вољену, или жељену, него су у том речнику врвеле речи као што су: усташца, ружица, обервица, ножица, звездице и амур! Тако су ту францеску реч писали.

Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

Она се дају деци да би се демони и уроци обманули и на тај начин одвратили од детета које ово име носи. У Речнику Милице Грковић таква имена су: Невад (невадин = невешт, неук), Нејак, Раб и сл.

и бујна, показала се врло згодном да постане магична шибљика, лебенсруте (шибљика живота)“, пише Чајкановић у свом Речнику српских народних веровања о биљкама.

) С. Станојевић, Библиографски завод, Загреб 1928, с. 246. ⁹ Станојевић, М., „Прилози речнику Тимочког говора“, уп. Зборник прилога за познавање Тимочке крајине, ИИИ, Београд 1931, с. 95. ¹⁰ Кон, И. С.

Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

У његовом речнику роматически значи чудан, занимљив догађај, који је испричан са много »чувствителности«, сентименталности.

Али његов класицизам се састоји само у речнику, никада у форми и садржини, и уколико више пева он га се све више ослобађа и постаје све слободнији и оригиналнији.

То је био огроман посао. У том речнику је било преко 26.000 речи, акцентованих и истумачених немачким и латинским речима, често пропраћених етнографским,

Он допушта да се оне могу употребити када их нема у народном речнику, али обазриво и у најмањој мери. Ту се тек потпуно изјашњава да треба усвојити јужно наречје као књижевно.

треба да буде што разузданији, да баци под ноге здрав разум и логику обичних, смртних људи, да објави рат синтакси и речнику, да себи присвоји право да као бог ствара што му ћуд захте.

То није ишло одмах, и у првим његовим стиховима има још трагова омладинске поезије, нарочито у речнику. Али он се врло брзо самостално развија и ствара једну сасвим оригиналну, у сваком случају нову поезију.

тих предромантичарских песника он се прво учио рефлексивности, класицизму, од њега су му остали и извесни архаизми у речнику.

Пупин, Михајло - Са пашњака до научењака

Додао сам још двадесет нових речи свом оскудном речниКУ. Како је време одмицало мој “Речник” је све више растао, што је необично одушевљавало моју младу учитељицу.

Лесковац, Младен - СТАРИЈА СРПСКА ПОЕЗИЈА

, СП, 1897, стр. 249) знамо да је Берић год. 1812. радио на једном српском речнику. Ј. Берић је писао против моде и у своме (проведеном) спису Месечна и тримесечна сочиненија за воздјеланије ума и

Чајкановић, Веселин - РЕЧНИК СРПСКИХ НАРОДНИХ ВЕРОВАЊА О БИЉКАМА

ЧАЈКАНОВИЋЕВОМ »РЕЧНИКУ« 130 И УЗ ПОЈЕДИНЕ ЧЛАНКЕ У »РЕЧНИКУ« 131 ИИ О БИЉКАМА КОЈИХ НЕМА У »РЕЧНИКУ« 151 ИИИ ПОВОДОМ ЧЛАНАКА КОЈИ НЕДОСТАЈУ У

ЧАЈКАНОВИЋЕВОМ »РЕЧНИКУ« 130 И УЗ ПОЈЕДИНЕ ЧЛАНКЕ У »РЕЧНИКУ« 131 ИИ О БИЉКАМА КОЈИХ НЕМА У »РЕЧНИКУ« 151 ИИИ ПОВОДОМ ЧЛАНАКА КОЈИ НЕДОСТАЈУ У »РЕЧНИКУ« 158 РЕЧНИК СРПСКИХ

ЧАЈКАНОВИЋЕВОМ »РЕЧНИКУ« 130 И УЗ ПОЈЕДИНЕ ЧЛАНКЕ У »РЕЧНИКУ« 131 ИИ О БИЉКАМА КОЈИХ НЕМА У »РЕЧНИКУ« 151 ИИИ ПОВОДОМ ЧЛАНАКА КОЈИ НЕДОСТАЈУ У »РЕЧНИКУ« 158 РЕЧНИК СРПСКИХ НАРОДНИХ ВЕРОВАЊА О БИЉКАМА СКРАЋЕНИЦЕ АРW —

УЗ ПОЈЕДИНЕ ЧЛАНКЕ У »РЕЧНИКУ« 131 ИИ О БИЉКАМА КОЈИХ НЕМА У »РЕЧНИКУ« 151 ИИИ ПОВОДОМ ЧЛАНАКА КОЈИ НЕДОСТАЈУ У »РЕЧНИКУ« 158 РЕЧНИК СРПСКИХ НАРОДНИХ ВЕРОВАЊА О БИЉКАМА СКРАЋЕНИЦЕ АРW — Арцхів фüр Релігіонѕwіѕѕенѕцхафт АСПх — Арцхів

« (иб., 26). Кад на Божић пада киша, родиће ш. (СЕЗ, 19, 82). ДОДАТАК ЧАЈКАНОВИЋЕВОМ »РЕЧНИКУ« ВОЈИСЛАВ ЂУРИЋ (ПРЕГЛЕД ВЕРОВАЊА ОБЈАВЉЕНИХ ПОСЛЕ ИИ СВЕТСКОГ РАТА И НАПОМЕНЕ) И УЗ ПОЈЕДИНЕ ЧЛАНКЕ У »РЕЧНИКУ«

»РЕЧНИКУ« ВОЈИСЛАВ ЂУРИЋ (ПРЕГЛЕД ВЕРОВАЊА ОБЈАВЉЕНИХ ПОСЛЕ ИИ СВЕТСКОГ РАТА И НАПОМЕНЕ) И УЗ ПОЈЕДИНЕ ЧЛАНКЕ У »РЕЧНИКУ« Аљма.

Где год се говори о веровањима било у којој прилици, ту је и б. л. То су иста веровања као и у Чајкановићевом »Речнику«, са понеком друкчијом појединошћу — као, на пример, у Гружи и Горњој Ресави.

после ИИ светског рата има веома угледно место (као бели лук, јабука, пшеница) и исту улогу као у Чајкановићевом »Речнику« (в. нпр.

« (Андреј Оелицхерчíк, Словенѕкý фолклóр, Братíѕлава, 1959, 62). Глог. Веровању наведеном у »Речнику« (из ЗНЖОЈС, 19, 118) да се ватром запаљеном г.

« (Вук, Пјесме, 1, 435) — дакле, оно што не може бити; упор. примере за то ѕ. в. Јабука у »Речнику«. Јабука. Као у веровањима која је Чајкановић размотрио у »Речнику«, тако и у онима која су касније објављена ј.

примере за то ѕ. в. Јабука у »Речнику«. Јабука. Као у веровањима која је Чајкановић размотрио у »Речнику«, тако и у онима која су касније објављена ј.

Али касније објављена веровања која се разликују од оних у »Речнику« или их у нечем допуњују — поглавито су везана за славу, свадбу и мртвачки култ.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности