Upotreba reči age u književnim delima


Obradović, Dositej - BASNE

Kad bi moguće bilo da hiljadu godina živi, sve bi se imao čemu učiti. Ono što sam ja čuo od Kara Mustaf-age, takova je važna istina da je svi filosofi moraju pripoznati: tojest, da je sam bog bez uštrba.

Nenadović, Mateja Prota - MEMOARI

mnom patrolirali i kažem im: ,Nije vajde, ne mogosmo sačuvati, Nemci evo de pređoše, no vi idite u Valjevo i pozdravite age da ja više ne smem doći u Valjevo, jerbo od ovi’ kaura ne smem odustati, jer ako pobegnem, oni će mi kuću zapaliti, itd.

Onda Turci koji neće da rade, dođu kod svog janičar-age i upišu se u janičare, i to u koju ortu koji voli; i tako nazove se pravi sin carev i aga, a spa̓ije, koji su od

No toga pašaluka čitluk-sajbije umole beogradskog vezira (što je bio pre Musta-paše) da oni budu age, kao što su i bili, i da kupe svoje desetke i proče.

o Mitrovu-dne od sviju nahija da porez porežu; vezir, Šašin-paša, prouči taj ferman, i kaže da je car pomilovao age, i dopustio da opet budu kao što su i bili, „no idite u vilajet” — reče paša knezovima — „otišle su age da kupe svoje,

car pomilovao age, i dopustio da opet budu kao što su i bili, „no idite u vilajet” — reče paša knezovima — „otišle su age da kupe svoje, kažite raji da se ne protivi carskoj zapovesti.

rekne im : „Zašto ne odlazite vi da narod sovetujete, da se kogod ne bi protivio carskom fermanu, nego da prime svoje age?

To je bilo oko 1794. godine. Međutim, otišle age i subaše po selima svoje običajne danke i desetke kupiti. U Beogradu pak bio je neki Kara-Smail, koji je svuda, kud je

po dva i po tri čoveka u Valjevo, i tu se od sve tri knežine sastane više od 300 ljudi i odu na mešćemu; dođu i mesne age; kadija prouči vezirovu buruntiju, i kaže kolika je poreza.

Ali su Aleksa iz Brankovine i Petar iz Ćuprije najprebraniji kod vezira bili.) II Kad su sve age i zli Turci pobegli u Vidin (pošto im je Hadži-Mustafa-paša ubio u Beogradu poglavicu Kara-Smaila), onda nekako se

bio na konaku, i nađemo da su pašine reči sve istinite, i ako on ne drži dosta vojske, to će osvojiti vidinske age i subaše, pak će pet puta više sami uzimati, nego što će od nas iskati vezir da mu mi dajemo.

Kad vezir u Beogradu dočuje da je to maslo muselima Asan-age bilo, što su oni Turci mog oca hteli da ubiju, pošlje bumbašera u Valjevo po Asan-agu da ga dotera u Beograd.

podele sav pašaluk, svakome po tri nahije; oni pak sva sela u nahiji podele svojim momcima, koji su se zvali male age. O tome, kako je Beograd uzet, slušao sam gde Muja, urovački beg, priča mom ocu.

Cvijić, Jovan - PSIHIČKE OSOBINE JUŽNIH SLOVENA

Kad su se Srbi u Šumadiji 1804. god. digli na ustanak protiv sultana na njih su se s najvećim besom okomili bosanske age i begovi.

god. objavio je najznatnije svoje delo Smrt Smail-age Čengića. Ovaj je pokret bio potpomognut osnivanjem naučnih ustanova, koje su bile zamišljene na vrlo širokim osnovama.

Trebješanin, Žarko - PREDSTAVA O DETETU U SRPSKOJ KULTURI

The other іmportant prіncіple of hіerarchy іn the ѕocіety іѕ age. The word of the elder іѕ the law (The tail doeѕ not command the head; Youth doeѕ not queѕtіon).

), he/ѕhe haѕ a mіnor poѕіtіon and, wіth іncreaѕіng age, they rіѕe on the ѕcale of authorіty and reѕponѕіbіlіty. A ѕmall chіld іѕ a weak, powerleѕѕ, but protected beіng,

Skerlić, Jovan - ISTORIJA NOVE SRPSKE KNJIŽEVNOSTI

Kao spev hrvatskoga pesnika Ivana Mažuranića Smrt Smail-age Čengića tako je i Njegošev Gorski vijenac postao zajedničko delo i srpske i hrvatske književnosti, jedna knjiga koja

Radičević, Branko - PESME

gori, Pa obori, Krši granje, pa silena Čupa rasta iz korena — Seče Veljko i natiče, Goni, stiže što izmiče, Seče age posred pasa — „Ala, Ala!

Al' baš to je za Srba prilika; Srb zlotvore oće da osvoji, Al' i oće da se malko znoji. Seče Veljko age i begove, Seče Raman pomamne Srbove, U nji njine ugledaju s' vojske, Pa zlotvoru dele rane svojske.

Ukraj njega svud Srbinji beže, Al' on napred glave turske reže, Sekao je dok trajalo snage, Posekao četir ljute age, Al' mu snagu uze besni Rusta, U prsi mu sasu zrna pusta, Ustavi mu ono srce živo, Oh, Rustane, đavo te darivô, I

Simović, Ljubomir - HASANAGINICA

pa i da pokuša, al gde će begovica, pa još Pintorovićka, zamisli, staro gospodsko koleno, stara loza, zbog jednog age, pa nek joj je i muž, iz gospoštine u planinu da potegne! E, pa, evo joj sadevo!

AHMED: I konj bi ti reko, da si ga pitao: previše je aga do Alaha! Da ti je grlo top, pa ne bi moglo preko age dozvati Alaha! HASANAGA: Reko sam da spremiš konje i pođeš. JUSUF: Činiš, ago, što ni kuga ne čini.

HASANAGA: Nisu koliko batina! A mislim da si dovoljno bistar da ti batinu ne treba dvaput pokazati! AHMED: Age te mazile, pa se sada čudiš što sa tobom tako strogo postupaju! E, moj efendijo!

E, moj efendijo! Ko sa agama tikve sadi, age mu se o glavu lupaju! JUSUF: U redu, ago, kako ti kažeš; spremiću konje. AHMED: Mudar čovek!

Ko nešto ne zna na vreme, teško njemu! Ako se nešto krupnije nije zamutilo između age i bega, evo glave! Ko zna šta je sve odnela voda Dok je i ovo isplivalo na videlo! Pazi šta sam ti kazao.

MAJKA PINTOROVIĆA: Bogami, lepo! Ne znam na šta se žališ! Posle onog age od bukovine, kadija, svila i kadifa... HASANAGINICA: Pa i to sam tako govorila, baš tebi, onda, pre sedam godina!

Panić-Surep, Milorad - SRPSKE NARODNE PRIPOVETKE ANTOLOGIJA

Ostale age sjediše tu i pušiše, dok će ti jedan između njih reći: — Čuješ, bolan Mujo, odavno nam nijesi ništa slagao; de nam,

Kad saslušaše age Muju, u sviju uniđe tuga u lice i svi ga počeše žaliti: — E zavala Muje, šta mu iznenada na glavu dođe!

Kmet počne bježati sokakom, a aga za njim. Kmet je bio brži od age, pa kad vide Turci iz kave i sa ćepenaka da goni Turčin kaurina a oni ne znadu zašto ga goni, svi pohitaju da uhvate

DOBRO JE KAD-I-KAD I ŽENU POSLUŠATI Otide jednom nekakav čipčija kod svog age, pa mu nije imao šta drugo da ponese na peškeš, nego samo jedan par piladi.

Kad dođe do age, pokloni mu se po običaju i u ruku poljubi, a aga tek što ga vidi đe nosi par piladi reče: — Ej, valaj, rajo, kako si?

Nakon nekoliko doba opet dođe nešto poslom do age i ponese mu malo masla, a on ga upita: — Bolan, jesi li mi već što donio, nego ovi fildžan masla?

Ranković, Svetolik P. - PRIPOVETKE

Jedna sna stoji iza mene, a druga iza svekra, pa nam poturaju stolice, a mi se, kao age, spuštamo... Mašismo se razbibrige, a snaje se ustumaraše da spreme »posluženje«.... Bogo mili, žesna uživanja!...

Petrović, Petar Njegoš - GORSKI VIJENAC

SVI GLEDAJU ONO PLEĆE I ČUDE SE KAKVO JE. PITAJU OD ČIJEGA JE BRAVA, I KAŽU IM DA JE OD BRAVA SKENDER-AGE MEDOVIĆA.

Dan i noć je poklanje trajalo: bješe puna Crmnica Turakah, desečara, age, izjelice. Malo ko nam u pomoći dođe; i mi smo ti grdno izginuli, polovina u boj pogibosmo.

Knežević, Milivoje V. - ANTOLOGIJA NARODNIH UMOTVORINA

) za koga se ne zna, da bi se sâm otkrio čipčija — kmet, seljak koji obrađuje zemlju turskog feudalca (age) i živi na njoj čok — mnogo čoroje — dubrovačka pokladna maska čuvalduz — velika igla — samaruša čuvida — obrazina,

Velmar-Janković, Svetlana - DORĆOL

sovjetnik Mladen Milovanović koji je, kasnije, u potrazi za većom udobnošću, uzeo za sebe konak drugog dahije, Mehmed-age Fočića.

Đurić, Vojislav - ANTOLOGIJA NARODNIH PRIPOVEDAKA

— To je moj posao. DOBRO JE ĐE I ŽENU POSLUŠATI Otide jednom nekakav čipčija kod svog age, pa mu nije imao šta drugo da ponese na peškeš nego samo jedan par piladi.

Kad dođe do age pokloni mu se po običaju i u ruku poljubi, a aga, tek što ga vidi đe nosi par piladi, reče: — Ej valaj, rajo, kako si?

Nakom nekoliko doba opet dođe nešto poslom do age i ponese mu malo masla, a on ga upita: — Bolan, jesi li mi već što donio nego ovi fildžan masla?

A on plačući: — Nemojte se griješiti, moje age, ja imam koga žaliti doklen sam gođ živ, — i nastavi: — Vjerujte mi da bih volij da je tri stotine Turaka poginulo no

Božović, Grigorije - KOSOVSKE PRIČE

Ima divnu svoju zemlju, prikupnjenju i od dedova nasleđenu. Ima i veliku predio– nicu konoplje. I age i Arnauti bacili su oko na njegovi baštinu.

Kako to da jedan kaurin ima svoju zemlju i da u svo– joj kući ne dvori age i subaše i ne otkupljuje prve noći svo– jih snaha velikim novcima?!... Pa i globe on harambašama neće da daje.

Ali age i Arnauti hoće njegovu zemlju. Prete mu, nude otkup, daju velike novce. Ne da on zemlju, ne da je ni za kakve pare.

“... Uhvatiše njegova sina. Kadija mu ponudi da se poturči, pa da mu sin bude slo– bodan. Age tražile zemlju, pa da se zauzmu. Vidi on namere njihove, pa kao stena odbija.

Neće Srbin da bude više raja, da dočekuje age i spahije, pa preko Kopaonika i nikad više natrag. Tako i mnogi Arnautin.

Kočić, Petar - IZABRANA DELA

kojim se jelo sadeći na dušecima; sto, trpeza uopšte“ subaša — pomoćnik ili zamenik baše — poglavara; onaj koji u ime age ili bega upravlja suharija (suvarija) — konjanik, vojnik, žandar na konju talambas — starinski mali bubanj tevter

Ilić, Vojislav J. - PESME

slova: „Pod sim kamenom počivaju kosti Jove Laziča iz grada Zvornika, Zdje poginuvšeg u cvjetu mladosti, Ot Sali-age serbskago krvnika.“ I dalje nisam pročitati mogô, Jer slova behu istrvena mnogo. 8.

Popović, Jovan Sterija - ROMAN BEZ ROMANA

juriš učinio, pedeset potukao, i sad u tamnici leži i tako dalje, od kuće do kuće idući, stigne najposle i do čestitoga age, gdi pridoda da je isti mladić neopisane lepote.

Đurić, Vojislav - ANTOLOGIJA NARODNIH JUNAČKIH PESAMA

Kad pogledah na Turčina, majko, kad tu age Belil-age nema, no mu stoje bakračlije prazne; na labudu nema gospodara, nego dvije pole oko konja.

Kad pogledah na Turčina, majko, kad tu age Belil-age nema, no mu stoje bakračlije prazne; na labudu nema gospodara, nego dvije pole oko konja.

pesme u kojima se opevaju hajdučki porazi zvuče kao pesme u kojima se proslavljaju eksploatatori i nasilnici, age i begovi. Naravno, to ne znači da nije bilo i ružnih hajdučkih postupaka.

Muja Hrnjice“ — kaže Vodnik — „došao je s Fadilpašom u Bosnu, pa se onda naselio u Kninu, gdje se oženio sestrom Hurem-age Kozlića. Poginuo je četujući po Kotarima i ostavio tri nejačka sina: Muja, Halila i Omera, te kćer Ajkunu.

Ali pustimo da o njemu govori Višnjić kroz usta Fočića Memed-age: Kud gođ ide, sve kr'ata jaše, a drugoga u povodu vodi; on buzdovan o unkašu nosi, a brkove pod kalpakom drži; on

Da je snijeg, već bi okopnio, labudovi već bi poletjeli. Nit' je snijeg, nit' su labudovi, nego šator age Hasan-age...

Da je snijeg, već bi okopnio, labudovi već bi poletjeli. Nit' je snijeg, nit' su labudovi, nego šator age Hasan-age...

u Ženidbi od Zadra Todora pismo pet puta ponovljeno, ali četiri puta sa nešto drukčijim početkom: „Eto knjiga, dvije age stare!“ „Eto knjiga, dvije age drage!“ „Eto knjiga, dva brata rođena!“ „Eto knjiga, dvije četobaše!

“ „Eto knjiga, dvije age drage!“ „Eto knjiga, dva brata rođena!“ „Eto knjiga, dvije četobaše!“ Tako se oseća u pesmi Sestra Đurković–serdara

„dok pogubim“ i „on je paša, a ja sam subaša“, dva izraza koji najviše ističu jedno isto osećanje i nameru Fočića Memed–age prema mnogim i vrlo različitim licima).

nigda došla nije; ako li je kad i došla ’vaka, a baba je onda mlađi bio, pa se nije od knjiga plašio: ovo j’ knjiga age od Ribnika, aga mene na mejdan zaziva; ja sam, sine, vrlo ostario, ne mogu se ni konja držati, kamol’ terat po mejdanu

“ Manu sabljom, odseče mu glavu, metnu glavu u jankesu pasu; brže s age poskida odelo, s age skide, na sebe obuče. Ugledaše dva pašina sina gdi pogibe aga od Ribnika, pak besede dva pašina

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti