Upotreba reči bdenije u književnim delima


Jakšić, Đura - PROZA

Beše Veliki četvrtak 1849. godine. Narod se iskupio na bdenije i pobožnim srcem iščekivaše da se molitva sa svećenikovih usana zahori.

Glišić, Milovan - PRIPOVETKE

Po crkvi beše sve ispreturano i uzorvano; tri dana i tri noći čitali su tri popa bdenije dok se crkva opet očistila. Dakle, da ne spominjem te ličnosti što su vazda društvo Uzlovićevo, nego da nomenem samo

— Dede, pope, bekrijo stara!... Znam ja tebe — ti punu okanicu na glavi... A tri dana držaste ono bdenije, a? Nego neka, dede još po jednu! — i opet se kucnu.

Teodosije - ŽITIJA

I dok su se svi odmarali, bogonosni poče svenoćno bdenije stojanjem, i kao što se prvi put molio, pade na kolena i poče moliti milost od svemogućeg Boga, govoreći:

Sveti Sava - SABRANA DELA

A u ćelijama vašim kolenopoklonjenja da budu dok se molite. Čuvaćemo ovo bilo kada je bdenije, zbog truda od njega, i još dvanaest dana od Hristovog rođenja i u Novoj nedelji. I u otpusne dane godine tako imajte.

Obradović, Dositej - ŽIVOT I PRIKLJUČENIJA

kasatelni — u vezi s nečim kasati se — ticati se kastel — zamak, tvrđava katramunać — proklinjanje, «kletveno bdenije» (Vuk Karadžić) kačestvo — osobina kaštel — v.

Sekulić, Isidora - Kronika palanačkog groblja

U proleće, na Đurđev dan, sunce, zelenilo... Uoči tog dana veliko bdenije, puno sveštenika i naroda u „Spidinoj kapeli”... A ja i žena ispod crkve odmaramo se, odmaramo...

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti