Upotreba reči birtiji u književnim delima


Sremac, Stevan - POP ĆIRA I POP SPIRA

I pišite: da mu šaljemo pet forinata srebra da mu se nađe nedeljom u birtiji, da ne postidi Beleslijine, neka ne puši bagov k’o svaki paor, nego neka puši cigare k’o i njegov štražmešter, fine, da

Ta šta govorite! — čudi se kao pop Spira. — Pa to ste vi onda sami došli? — Sam samcit. — Pa to ste valjda u birtiji odseli? — Naravno. — Eh, »naravno«! Kakvo »naravno«!? A, taman posla! — Zašto, zaboga?

Pijucka iz njega i razgovara se s birtašicom koja je peglala neke šlingovane suknje u birtiji. Baš joj je pripovedao nešto o prošlim zlatnim vremenima, i o negdašnjim velikim i sadašnjim malim platama bojtarskim.

Ignjatović, Jakov - VEČITI MLADOŽENJA

Puške ostave unutra, samo je gospodar Sofra sa sobom nadžak poneo. Sobu zaključaju, i jedan kočijaš već pazi. U birtiji čemerna publika. Za jednim stolom sede njih trojica, svaki u ruci po jedan nadžak. Čakšire nisu imali.

Gospodar Sofra i Krečar piju, a Čamča prisluškuje. U birtiji pravi lopovi. Sad ulaze, sad izlaze, sad novi dolaze. Lopovi se razgovaraju; Čamča zna dobro mađarski, kao i ostali.

Uzeo je Krečarev pištolj, jer zna da ga neće upotrebiti. Sad se zaključaju. Lopova sve više u birtiji. Njih dvanaest, a trinaesti kapetan. Gdekoji ima pušku, gdekoji pištolj, ali nadžak svaki.

Gospodar Sofra dâ doneti još polovače dobra vina iz prvih kola pa počne obojicu častiti, a momcima dade u birtiji doneti koliko su hteli. Tu je opet bilo pevanja, i sam je komesar pevao.

No još bi’ vas nešto molio. — Šta? — Da mi se date namalati u mojoj čardi, u birtiji, da znaju ko je tri lopova jednim nadžakom ubio.

No baš ne bi’ se bojao ni tog Janotiča, samo da mi dođe pod nadžak. Onu trojicu lopova, što su u birtiji sedeli, rukama bi ih sve izmrvio. Moj negdašnji zanat spasao je i mene i vas.

Kad sam još bio kalfa, jedared u jednoj birtiji napali su dvanaest šnajdera moja dva druga. Ja doskočim, pa sve šnajdere pobacamo.

— Hteo sam ga prelomiti i uputiti pred mojim očima. — Kad je u toj birtiji rđavo društvo. — Pa sam hteo posle moje smrti da taj dućan opet moje ime nosi.

Profit laska gospodaru Sofri, kaže da je njegov sin, ne bi se menjao sa spahijom; osobito kad bi bio u dućanu i birtiji gospodara Sofre. Gospodar Sofra pozove ga jedne nedelje na ručak. Na ručku se lepo ponaša.

Kad ga otac vidi, gleda ga popreko, ali ga ne može isterati; on je gost u birtiji, kao god ma ko drugi, pa otac mora mu se sam uklanjati. Šta će s njime?

To baš ni gospodar Sofra ne može mu zameriti; sav život je proveo u toj birtiji, od detinjstva. Svaki sto, svaka klupa mu je onde mala uspomena. Pera, kad ima vremena, tu je i danju i noću.

Latov nabrzo dođe, ali baš maločas pre seo je bećar na konja i odjezdio. Nije se hteo u birtiji dugo baviti. Gospodar Sofra baš onda nije bio kod kuće, otišao je Čamči. Sad je Pera u enom elementu.

Ćopić, Branko - Bašta sljezove boje

Svoj završni, slavni sukob, zbog koga se pročuo nadaleko u našem kraju, djedov kamarat izveo je u seoskoj birtiji, onoj preko puta osnovne škole.

Marko ga pronašao. Toga istoga dana, uveče, Marko se, svečan i ponosit, spremao da se pojavi u svojoj birtiji, među gostima. Pun treme, očekivao je zadivljene poglede, aplauz i čestitanja.

Sekulić, Isidora - Kronika palanačkog groblja

„Ne valja zejtin, gospa Lazarićka!”... Ne valjaš ti, moj brajko. K'o svi crkvenjaci, više je u birtiji nego u crkvi. Žena u grobu, a ćerka, mesto da majku zameni, kelneriše...

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti