Upotreba reči bosanskoj u književnim delima


Cvijić, Jovan - PSIHIČKE OSOBINE JUŽNIH SLOVENA

Vrlo su izrazite one kod stanovništva oko Banjaluke i u Bosanskoj krajini, koje pokazuju osobitu sličnost s erskim varijetetom, naročito sa crnogorskim plemenima i sa Ličanima.

Trebješanin, Žarko - PREDSTAVA O DETETU U SRPSKOJ KULTURI

“⁵ Najčešće se, ipak, i to u raznim krajevima, pupak razvezuje upravo u sedmoj godini. U Bosanskoj krajini „zaveže mati ili babica novorođenom djetetu na onom komadiću pupka što će otpasti mrtvi uzao, pa kad djetetu

Danojlić, Milovan - NAIVNA PESMA

M. Dostojevskog, doživela je svoj lirski odjek i u dalekoj bosanskoj zabiti. To jest, ona je tamo oduvek i postojala, i pesnik nas o tome samo obaveštava.

Skerlić, Jovan - ISTORIJA NOVE SRPSKE KNJIŽEVNOSTI

Pod šifrom »Senićanin« počeo je u Bosanskoj vili 1888. objavljivati svoje poetske slike iz srpske istorije. 1889. izišla je njegova prva satirična pripovetka u

Panić-Surep, Milorad - SRPSKE NARODNE PRIPOVETKE ANTOLOGIJA

10. GRBO I KRALj ĐAVOLSKI: Zabeležio učitelj Milan Šutvić (Pocrnje, Hercegovina) i objavio u Bosanskoj vili za 1899 g., str. 216, pod naslovom „Smrt đavolskog kralja“ (naslov izmenio dr.

20. VEZENA MARAMA: Zabeležio Dušan S. Tripković iz Beograda i objavio u Bosanskoj vili za god. 1909, str. 214. 21. DVANAEST MRVA: Za profesora Andru Gavrilovića zapisao devetnaestogodišnji pripovedač

TIVTIZ I DžOMET: Zabeležio Đorđe Jovanović, trgovac iz bosanskog Prnjavora, po pričanju Riste Iliškovića. Objavljena u Bosanskoj vili za god. 1901, str. 249. 26. OTKUD ČOVJEKU OSAMDESET GODINA: Zabeležio M. B. Milićević, književnik iz Beograda.

OTKUD ČOVJEKU OSAMDESET GODINA: Zabeležio M. B. Milićević, književnik iz Beograda. Objavljena ijekavskim narečjem u Bosanskoj vili za god. 1887, str. 170. 27. PRAVDA I KRIVDA: Vuku Karadžiću poslao iz Boke Kotorske Vuk Vrčević.

32. NE UZAJMLjUJ ZLA, JER ĆE TI SE VRATITI: Po pričanju Miloša Zelenovića zabeležio Nikola T. Kašiković i objavio u Bosanskoj vili za 1887, str. 106. 33.

VEĆEG VRAGA NAD VOJNIKA: Ispričao i zabeležio Golub Rosnić, a redigovao Veljko Radojević iz Herceg Novog i objavio u Bosanskoj vili za 1891, str. 251. 37. HAMAL I HADžIJA: Zabeležio u Konjicu (Bosna) Risto V. Terzić.

251. 37. HAMAL I HADžIJA: Zabeležio u Konjicu (Bosna) Risto V. Terzić. Objavljena u Bosanskoj vili za 1890, str, 310. 38. CRVENA BRADA: Zabeležio u Mostaru učitelj Sava N. Semiz.

38. CRVENA BRADA: Zabeležio u Mostaru učitelj Sava N. Semiz. Objavljena u Bosanskoj vili za 1892, str. 431. 39. BEKRI-MUJO: Objavio prvi put Vuk St.

) 44. MAJKA: Zabeležio u Vlasenicama Marko R. Marković, učitelj i objavio u Bosanskoj vili za 1892, str. 381. 45. NIJE VJERA TVRDA U JAČEGA: Zabeležio u Gacku N. N.

381. 45. NIJE VJERA TVRDA U JAČEGA: Zabeležio u Gacku N. N. Hercegovac i objavio u Bosanskoj vili za 1887, str. 222. Pseudonim pisca razrešen u istom časopisu za godinu 1888, u spisku saradnika pod br.

Jedna, znatno slabija varijanta objavljena je mnogo ranije u Bosanskoj vili (1883, str. 63), koju mi nismo uzeli u obzir iako je starija. 48. ZEC I ŽABA KORNjAČA: Zabeležio Vuk Vrčević.

54. ZEC I LISICA: Zabeležila Leposava V. Obradović iz Tavne i objavila u Bosanskoj vili za 1912, str. 204. 55. NEVJERA STRADA: Zabeležio N. N. Hercegovac (Stevo B.

Ćopić, Branko - Čarobna šuma

Pomenite momčića seljačkog, zarobljena usred doma đačkog. Tako uvijek, u Bosanskoj Krupi, pokraj Une, kao na granici, ja ostavljam četu uspomena, tu mi ginu moji kopljanici.

Teku ljeta, godine umorne i sjećanje na djetinjstvo tupi, evo opet vodenica sivih, ponovo sam u Bosanskoj Krupi. Oj, ratniče niz polje zeleno, zašto nosiš koplje oboreno?

Đurić, Vojislav - ANTOLOGIJA NARODNIH PRIPOVEDAKA

— zapita car. — Dok ne ogrneš ćebe ovako kao i ja, — odgovori mu Mujo. BOŠNjO U STAMBOLU U jednoj bosanskoj varoši bila jedna medresa, u kojoj se učilo trideset-četrdeset softa.

Petković, Novica - SLOVENSKE PČELE U GRAČANICI

neposredno nam u Andrićevoj noveli, kao što znamo, nije dato ništa osim opisa okolnosti pod kojima je nastao most na bosanskoj reci Žepi.

Čajkanović, Veselin - REČNIK SRPSKIH NARODNIH VEROVANJA O BILJKAMA

(SEZ, 40, 81). Domaćin kad dođe kući sa badnjakom, biva u bosanskoj Posavini posut kukuruzom (GZM, 6, 1894, 382); u istočnoj Srbiji i u Slavoniji, k.

, i oni se posle bace na put, pa ko ih uzme, na njega će čirevi preći (ŽSS, 266). U Bosanskoj krajini, i inače, ko ima kraste, maže se l. mašću po licu i rukama (GZM, 6, 370; Sofrić, 146).

Ako devojci nikne n., uvenuće za svojim draganom (u narodnoj pesmi, Vuk, 1, 644). U jednoj bosanskoj narodnoj pesmi devojka prkoseći kaže svom dragom da mu je isekla tragove i jedan bacila u n.

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti