Upotreba reči crnojevića u književnim delima


Matavulj, Simo - USKOK

Na puškomet ispred manastira izdizahu se na ravnici pod snijegom humčići, gomile od ruševina starog manastira i dvorca Crnojevića, koje razori skadarski vezir Sulejman-paša (1690).

među nezgrapnijem kamenima, u crkvi tesano četvrtasto kamenje, a na oltaru, pozadi, lijepo izrađen dvoglavi orao Crnojevića; znajući za postanje manastira, Janko zamišljaše kako je bila lijepa stara građevina Crnojevića!

izrađen dvoglavi orao Crnojevića; znajući za postanje manastira, Janko zamišljaše kako je bila lijepa stara građevina Crnojevića! U ćelijama koje bjehu otvorene, Janko vidje starinskoga oružja.

Skerlić, Jovan - ISTORIJA NOVE SRPSKE KNJIŽEVNOSTI

Na 100.000 duša, pod vodstvom pećkog patrijarha Arsenija III Crnojevića, pređe u Ugarsku, u plodne i puste ravnice sa kojih se ranije bilo razbeglo mađarsko stanovništvo.

Maksima Crnojevića napisao je još kao vrlo mlad đak, 1863. (Celo delo štampano je u Novom Sadu 1866; drugo izdanje, Novi Sad, 1887,89

Pored toga dao je i Peru Segedinca (1875, 1882, 1887). Duga i mutna narodna pesma o ženidbi Maksima Crnojevića, sa svojim skroz romantičnim događajima i romantičnim koloritom, morala je privući pažnju jednog u tolikoj meri

na prvog prevodioca i popularizatora Šekspira u srpskoj književnosti, i na dramatičara koji je napisao Maksima Crnojevića, jedno od relativno najboljih dramskih dela romantičke škole. STEVAN VLAD.

Jakšić, Đura - JELISAVETA

o! o!... KATUNOVIĆ: I zemlja će se ova smrznuti, I Crnojevića reka zastanut, Kad iz pehara dece rođene Okusi otrov sramne izdaje... JELISAVETA: O!... KATUNOVIĆ: Čuj, gospodaru!

Đurić, Vojislav - ANTOLOGIJA NARODNIH JUNAČKIH PESAMA

epskih pesama na cikluse (krugove): neistorijski, pretkosovski, kosovski, Marka Kraljevića, Brankovića i Jakšića, Crnojevića, Ugričića i junaka Hrvaćana, hajdučki, uskočki, muslimanski, oslobođenja Crne Gore, oslobođenja Srbije.

(Ženidba Maksima Crnojevića) Jô Kajica, moje čedo drago! Diko moja svagda na divanu! Sabljo britka svagda na majdanu! I kreposti među vojvodama!

opise megdana u pesmama: Banović Strahinja i Marko Kraljević i Musa Kesedžija; opise bitke u pesmama: Ženidba Maksima Crnojevića, Ženidba od Zadra Todora, Bojičić Alija i Glumac Osman–aga.

Prijezde, Bolani Dojčin, Smrt vojvode Kajice, Sekula se u zmiju pretvorio, Bitka na Krbavskom polju, Ženidba Maksima Crnojevića, Margita djevojka i Rajko vojvoda, Ivo Senković i aga od Ribnika, Smrt Senjanina Iva, Ženidba Milića barjaktara,

Tamo pre i potpunije spada pesma koju Zogović ne navodi, Ženidba Maksima Crnojevića, u kojoj je nekadašnja periferija nemanjićke države središte za sebe, ali u procepu između Mletaka i Carigrada, i

je ona — kao pesimistička vizija — bliska drugoj stravičnoj pesimističkoj viziji samoga starca Milije, Ženidbi Maksima Crnojevića.

51 ŽENIDBA MAKSIMA CRNOJEVIĆA Podiže se Crnojević Ivo, te otide preko mora sinja, i ponese tri tovara blaga da on prosi lijepu đevojku za Maksima,

Od starca Milije Vuk je zapisao, između ostalih, ove pesme: Banović Strahinja, Ženidba Maksima Crnojevića. Milija je rodom „iz Ercegovine od Kolašina, pa za Karađorđina vremena dobežao u Srbiju i namestio se u naiji

50 Vlašić Radul je vlaški vojvoda Radul IV (1495—1508). Po Vuku, on se oženio sinovicom Ivana Crnojevića, ali Maretić kaže da se ne može utvrditi da je odista tako bilo. Dinjar Banjanin je nepoznata ličnost.

Njihova majka Anđelija (Angelina) bila je kći albanskog „velikaša Đurđa Arijanita, a sestra Gojisave, žene Ivana Crnojevića“. Milutin je pesničko ime. Fruška planina (tj. Fruška gora) nalazi se u Sremu.

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti