Upotreba reči folklornih u književnim delima


Trebješanin, Žarko - PREDSTAVA O DETETU U SRPSKOJ KULTURI

Drugi nivo je analiza najjednostavnijih folklornih tvorevina (poslovica, zagonetaka, kletvi itd.) u kojima je narod ispoljio svoj pogled na dete i njegov razvoj.

U drugom delu brižljivo se, na velikom uzorku „sitnih folklornih tvorevina“ (reči i izrazi, poslovice, izreke, uzrečice, zagonetke, klevete, blagoslovi itd.

Panić-Surep, Milorad - SRPSKE NARODNE PRIPOVETKE ANTOLOGIJA

Narodna pripovetka nije za nas danas vredna prvenstveno zbog folklornih elemenata koje nosi u sebi; pa ni zbog arheoloških ostataka kao svedočanstava za istoriju društvenog razvitka; čak ni

Petković, Novica - SLOVENSKE PČELE U GRAČANICI

dolazi iz utrobe pri prošenju, prilikom ritualnog banjanja u hamamu i tokom same svadbe, što mora poticati iz dubokih folklornih slojeva.

naknadno je dolazilo do njenoga zbližavanja s narodnom kulturom, do kontaminacije i uzajamnog prožimanja hrišćanskih i folklornih sadržaja.

Ivić, Pavle (sa grupom autora) - Kratka istorija srpske književnosti

Spev je isto tako otvoren prema prirodi i kosmosu. A ta otvorenost dobija razne oblike, od folklornih posmatranja nebeskih prilika preko makrokosmičkih vizija vladike Danila do filosofskih meditacija igumana Stefana, u

Svu svoju pažnju pisci poklanjaju raznolikim vidovima narodnog života - od onih prastarih, folklornih, do onih koje je donosilo novo doba.

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti