Upotreba reči franceskih u književnim delima


Crnjanski, Miloš - Seobe 2

pokraj skela na rekama, i oko Temišvara, koji je bio glavni grad na jugu kraljevstva i koji je bio obnovljen po nacrtu franceskih oficira, kao neka zvezda, od kamena.

Izbliza, ta kolona bila je prilično šarena, jer mnogi od tih vojnika, iz turskih i franceskih ratova, nije više imao ni svog vojničkog klobuka, ni pištolja, ni sablje, pa ni puške.

Žive do trideset godina, ali su trideset godina, u životu konja, možda, duže od ljudskog veka. Prema mišljenju franceskih filosofa, dužina života čak nije ni važna. Nego bezbrižnost u životu.

Pred njegovim transportom išli su, sve do Tokaja, svirači i pevači. Pevali su čuvenu pesmu onog doba, iz franceskih ratova, koja je počinjala rečima: „Tisa se muti!

Poslednjih godina, međutim – posle franceskih i prajskih ratova – izmeniše se, i pojaviše, kao da su vaskrsli iz nekih davnih, njihovih vremena, u srebru i čohi, u

Isakovič je uvideo, iako je bio samouk, i to, da je džida, azijska, slabo oružje protiv franceskih lovaca i prajske pešadije, koja može da opali plotun svakog minuta.

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti