Upotreba reči govornu u književnim delima


Trebješanin, Žarko - PREDSTAVA O DETETU U SRPSKOJ KULTURI

KLETVE I ZAKLETVE Kletva predstavlja drevnu lirsku govornu formulaciju u kojoj se na zgusnut, subjektivan i slikovit način izražava snažna želja da se mrskom licu desi kakvo

). Zakletvu možemo odrediti kao govornu tvorevinu izrečenu u prvom licu kojom, pozivanjem na neku apsolutnu vrednost (čast, so i hleb, decu, dušu itd.

“; „Uzor bio čojstva i junaštva!“ itd. Zdravice su nastale iz paganskog obreda i predstavljaju razvijenu govornu tvorevinu u stihu ili ratničkoj prozi. One se najčešće svečano izgovaraju pri napijanju na slavi, o Božiću i svadbi.

Knežević, Milivoje V. - ANTOLOGIJA NARODNIH UMOTVORINA

mogu da budu i tako udešene da su vrlo rizične za brz izgovor, jer lako mogu da pređu ne samo u naopaku komičnu govornu omašku, nego i u nepristojnu i pornografsku reč. One mogu, s druge strane, da budu i prave pesmice.

Petković, Novica - Dva srpska romana (studije o Seobama i Nečistoj krvi)

(raspoloženje i osećanja govornikova) u pripovednom su tekstu već po prirodi stvari vezane za imaginiranu konkretnu govornu situaciju i za konkretnoga junaka-govornika.

niz nosi; niti samo da je to ponašanje neposredno povezano sa onim konotativnim obaveštenjima koja sežu do u samu govornu situaciju, do u govornikov stav i doživljaj; nego se isto tako zna da srazmerno sa uvećavanjem udela prozodijskih

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti