Upotreba reči hronike u književnim delima


Trebješanin, Žarko - PREDSTAVA O DETETU U SRPSKOJ KULTURI

Narodna književnost predstavlja neku vrstu usmene hronike najzančajnijih događaja i ličnosti nacionalne istorije, koja se usmenim putem prenosi s generacije na generaciju.

Kapor, Momo - BELEŠKE JEDNE ANE

Posle glave XIII, u kojoj se dogodilo mnogo toga, i koju će kritičari s pravom smatrati najuspelifim poglavljem ove hronike O Ani, našu glavnu junakinju pokušavaju da izleče od ljubavi prema Mišelinu odvajajući od usta i šaljući je u beli svet.

koje život znače, izbegavajući bilo kakvu lažnu radnju, što poput veštačkog disanja održava u životu sirote udavljene hronike.

Pisac je pristao na taj posao da bi pokrio troškove štampanja hronike o Ani, pisane isključivo za zabavu čitaoca, ukoliko čitava stvar čabrira.

GLAVA XX — Oćete malo o žurkama? Šta, zar i vi? Pa to je načisto smak sveta! — kazala je Ana piscu ove hronike jedne večeri dok su gluvari!i na ćošku kod „Ruskog cara“.

GLAVA XXII Posle beskrajnog masiranja o svemu i svačemu, autor ove hronike, pisane isključivo za zabavu čitaoca, odlučuje da snažnim dramaturškim zahvatom gurne sirotu, uvelu radnju knjige napred,

Verovatno ste primetili da se Sule sa Ade pojavljuje još od početka ove hronike u ogromnim količinama kao ličnost od obostranog značaja.

Šta je najpre kazao? Kazao je: GLAVA XXV — Bez guranja, molim! — uzviknuo je autor ove hronike, pisane isključivo za zabavu čitaocima, pre nego što je prešao na prekucavanje autentičnih beležaka jedne Ane.

Petković, Novica - Dva srpska romana (studije o Seobama i Nečistoj krvi)

Eto stoga Sofka nije samo poslednji potomak, nego je u isti mah reflektor jedne sumorne porodične hronike. Valja to istaći, mislimo, zato što se na osobine književnog lika, posebno na psihičke pojave koje su kod njega opisane,

Tako i Borisav Stanković, čim je junakinjinu svest učinio reflektorom porodične hronike, on je junakinjino ponašanje uslovio njenim odnosom prema porodičnoj lozi.

Jakovljević, Stevan - SRPSKA TRILOGIJA 3

1925. Polaže doktorat nauka. 1929. Postaje docent na Beogradskom univerzitetu. 1934. izdaje prvu knjigu svoje ratne hronike: Devetstočetrnaesta. Iste godine postaje vanredni profesor univerziteta. 1935.

Iste godine postaje vanredni profesor univerziteta. 1935. Izlazi druga knjiga njegove ratne hronike: Pod krstom. 1936. Štampa treći deo: Kapija Slobode. 1937.

Ivić, Pavle (sa grupom autora) - Kratka istorija srpske književnosti

Tako se završava dugotrajni tok srpske biografske književnosti kao poetizovane hronike Nemanjinih potomaka. Raspad hagiografske forme i kretanje ka viteškom romanu, kao beletristici, ostavlja nepokrivenom

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti