Upotreba reči htonskim u književnim delima


Trebješanin, Žarko - PREDSTAVA O DETETU U SRPSKOJ KULTURI

Ova ugroženost činilice razumljiva je ako se podsetimo na to da je ona u tajnom dosluhu sa htonskim, „nečistim“, demonskim silama. Onaj ko upražnjava ljubavne čini, veruje narod, lako može da „ograiše“.

²⁴ Utorak kao „nesrećan“, „nečist“ dan upravo zato je pogodan za vračanje, gatanja i uopšte za svaku komunikaciju sa htonskim silama i božanstvima. Ko se razboli u utorak, teško će preživeti.

Sveta Petka je žensko božanstvo, pa se i ovaj dan smatra ženskim, odnosno „nečistim“, pogodnim da se dođe u dodir sa htonskim, demonskim silama. Veza petka sa podzemnim, mračnim silama vidi se u izrazu „crni petak“.

Nekršteno dete je u dosluhu sa „nečistim“, htonskim silama te zato mora da se ritualno očisti. Ovo magijsko čišćenje vrši se nizom obreda koji počinju odmah po rođenju i

svakako je proizvod verovanja da je dete sigurnije, zaštićenije od demona dok je još uvek „nečisto“ i dok je blisko htonskim silama.

) govore o velikom strahu koji narod oseća prema ovim natprirodnim, opasnim htonskim bićima. Dok traje kritični period (prvih četrdeset dana), porodilja i dete ne napuštaju kuću.

U svakom slučaju, zloočnici su ljudi koji su već svojim rođenjem ili još u ranom detinjstvu došli u blizak dodir sa htonskim svetom i tako poprimili neke demonske osobine.

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti