Upotreba reči infinitezimalnog u književnim delima


Milanković, Milutin - KROZ CARSTVO NAUKA

Svi ovi problemi kojem je Arhimedes rešio spadaju već u oblast više matematike, infinitezimalnog računa, pronađenog tek devetnaest vekova docnije, kojim je stvorena opšta metoda da se takvi problemi reše po jednoj

Tim računskim metodama, koje je Njutn nazvao zajedničkim imenom računa fluksija, položio je on temelje našeg današnjeg infinitezimalnog računa. Počeci tog računa padaju već u godine 1665. i 1666, no ti radovi Njutnovi objavljeni su tek docnije.

Danas je to pitanje u toliko prečišćeno što se oni obojica moraju smatrati za pronalazače infinitezimalnog računa. Originalnost svakog od njih sleduje iz raznih polaznih položaja sa kojih su se približili tom problemu.

njegove smrti u njegovoj zaostavštini i pomoću te kopije mogao je kasnije biti utvrđen Njutnov prioritet u pronalasku infinitezimalnog računa. Ta Njutnova rasprava otštampana je tek 1711 godine.

„Neke cepidlake kažu da to delo Laplasovo nije ništa drugo do odličan prevod Njutnovih „Principija“ na jezik infinitezimalnog računa“. „To nije potpuno tačno. U Laplasovoj „Nebeskoj mehanici“ ima mnogo novoga.

No, s druge strane, ne može se poricati da je Njutn bio otac te nauke“. „No uzmite u obzir da je Njutn bio i otac Infinitezimalnog računa!“, nastavi učena i borbena gospođa Rumford našu polemiku. „I u tome imate pravo gospođo.

Milanković, Milutin - KROZ VASIONU I VEKOVE

To je, ni manje, ni više, nego problem infinitezimalnog računa, pa bi osnovna misao koju je Kepler pri rešenju toga problema zasnovao bila i praskozorje više matematike, da je

To je bio, uglavnom, klasični deo infinitezimalnog računa, algebarske analize, analitičke i projektivne geometrije. Tu nije, tako sam rasuđivao, moj profesor mogao ništa

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti