Upotreba reči italiju u književnim delima


Obradović, Dositej - BASNE

Kako Turci Carigradom obladaše, svi učeni Greci razbegoše se koji u Italiju koji u Franciju, i zatim ona slavna Grecija, mati mudrosti i sviju nauka, nazva se „turkobarbara Grecija.

Nenadović, Mateja Prota - MEMOARI

Dimitrija i najmlađega Simu, koji je u Ćesariji učio vojenu akademiju i bio kadet, a posle sa ćesarskom vojskom išao u Italiju (on je 1813. godine postao vojvoda).

Crnjanski, Miloš - Seobe 2

Rosija se bila, za te nesretnike, pretvorila – kako neko reče – u Italiju, plavu, sunčanu, toplu. U njihovu fatamorganu.

rosijski indžiliri grade, prema planu grofa Rastreli, Italijana, koji je bio došao u Rosiju, a želeo da ostvari neku Italiju, u snegu.

A nad tim svetlucanjem, izdaleka, plavelo se nebo toga dana, tako plavo, kao da se Rosija u Italiju pretvara. Kostjurin je mirno odstajao čitanje zapisnika, protokola, i spiskova, novih formacija, sa popisom broja

Cvijić, Jovan - PSIHIČKE OSOBINE JUŽNIH SLOVENA

Pošto je prestala mletačka uprava većina se iselila u Italiju. Ali se je mletački dijalekat, lіngua franca, održao na celom jadranskom primorju, dok se u Dubrovniku pretpostavljao

Tako su se npr. 1453. god., posle neuspešne pobune protiv Mlečića, Grbljani iseljavali u Italiju. Ima bokeljskih doseljenika u niskoj Hercegovini, naročito u Šumi, Površi i Zupcima, zatim u Crnoj Gori.

Isto tako nije zanemarena ni talijanska književnost renesansa. Bogate su porodice slale decu u Italiju na školovanje, naročito u Florenciju i u Bolonju (docnije, u XVIII veku, u Salamanku i na Sorbonu).

Crnjanski, Miloš - Seobe 1

Motao se i pre na Rajni; malne izgubi glavu u jednoj seči, pri utoci Dunava; poslaše ga zatim u Italiju, mada ga brat oženi, mada je imao decu, mada nije ni želeo, ni iskao, da ide.

i druga ćerčica beše rodila i kad se na detetu otvoriše neki čirevi, on se javi bratu, koji je polazio sa vojnicima u Italiju. Došao im je u Beč, gde se behu smestili u jednoj niskoj maloj gostioni, iza jednog voćnjaka.

Skerlić, Jovan - ISTORIJA NOVE SRPSKE KNJIŽEVNOSTI

godine u Modri, Karlovcima, Požunu. 1779. upozna se u Trstu sa jednim ruskim arhimandritom, i sa njim u društvu prođe Italiju, i iz Livorna morem otide na grčko ostrvo Hios, gde je kao učitelj talijanskog jezika ostao skoro godinu dana, do 1780.

Sa zašteđenim novcem ide u Trst, tu daje lekcije i štampa svoje knjige. I tu ne ostaje, no obilazi Italiju i plovi po Sredozemnom i Crnom moru.

zaključuje sa Srbima ugovor o oslobođenju Bosne i Hercegovine. 1850. se razboli, radi leka ode u Italiju, gde u Napulju provede zimu. Teško oboleo vrati se na Cetinje i umre 19. oktobra 1851. KARAKTER.

1851, zbog lista Šumadinke koji je pokrenuo, dođe u sukob sa vlašću, i, dobivši odsustvo, ode u Italiju i Francusku. Do 1857. služio je u Ministarstvu prosvete i unutrašnjih dela. 1857. bio je na Cetinju; 1858.

XIX romantizam je zahvatio sve evropske zemlje, iz Skandinavije i Nemačke prešao je na latinske zemlje Francusku i Italiju, pa i na slovenske. Austrijskim Slovenima, pa i Srbima, romantizam, kao i racionalizam, došao je iz nemačkih izvora.

I prirodno se pomislilo i na jednu zajedničku organizaciju. Po ugledu na nemački Tugendbund i na talijansku Mladu Italiju osniva se svečano, 1866, u Novom Sadu savez »Mladoga Srpstva«, Ujedinjena omladina srpska.

Amnestovan 1840, vrati se u Italiju, dođe do zavičaja, na grob svojih roditelja, potom se nastani u Mlecima, obilno radeći na književnosti.

Kao advokat u Novom Sadu živeo je od 1872. do 1874. Radi oporavljanja porušenoga zdravlja putovao je 1874. u Italiju, u Napulj. Umro je u Novom Sadu 19. februara 1875. Srpski romantizam slabo je obdelavao komediju, i od Jovana St.

Kapor, Momo - BELEŠKE JEDNE ANE

posle sudija, priča gosn Sule koji je čitavu stvar gledao rođenim očima, pita ga: „Optuženi, pita, zašto ste bežali u Italiju?“ — a on, paži šta mu odgovara: „Majke mi, gosn sudija, kaže, čisto zezanje! Na časnu reč!

U stvari da ostavi, ako može, koske u rodnoj zemlji. Normalno, pustili ga, nije više strašno ako čovek putuje u Italiju, tako reći, napredovala stvar! Uđe tako taj siroti izlapeli tip u Jugoslavijicu, manji od makovog zrna.

Crnjanski, Miloš - Lirika Itake

Taj Zubranić, čist Hrvat sa ostrva Krka, iz Baške, bio se toliko oduševio u ono vreme za Italiju, da je u rupici kaputa nosio savojsku zvezdu.

Lično sam Benešića video tek pri mom odlasku u Italiju, u njegovoj kancelariji, na Griču. Kad sam ušao kod njega, u ratnoj opremi austrijskog oficira, za trenutak ućutao je.

Polazim specijalnim, oficirskim vozom iz Pešte u Italiju. Po činu, u vagonu, najmlađi sam, ali razgovor sa jednom mladom devojkom pod prozorom, koji se čuje, popravlja među

On pregleda moja dokumenta i smeje se mom izletu u Italiju. Razmešta me u jednu četu, kojom komanduje jedan moj drug iz Temišvara, sa kojim smo se igrali u detinjstvu (Rajter

* Početkom septembra, godine 1918, opet sam dodeljen u bataljon koji odlazi u Italiju. U četu koju vodi moj drug iz detinjstva, koga sam malo pre pomenuo.

Bataljon, dakle, kroz tri dana odlazi u Italiju bez mene. Ja stojim pred kafanom, kod mosta na Dunavu, i posmatram kako mlade žene trče za svojim muževima i deca

Kako sam se veselo nasmejao onima koji, kod nas, mrze Italiju, i deru se protiv nje! Zna li se gde je bilo težište madžarskog pitanja pre nedelju dana? U Rimu.

kod nas dreči protiv njega, A da ne beše njega, kraj svih engleskih blokada, danas bismo imali, za vratom, jednu odmornu Italiju, bogatu, i još više uobraženu.

Posle je došla u Italiju ona koju sam uzeo za ženu, pa sam se sa njom nastanio u onom hotelu u Fiezole, koji, kao balkon, posmatra, Fiorencu.

Obradović, Dositej - ŽIVOT I PRIKLJUČENIJA

izljubimo se i želeći da se opet vidimo (kako smo se na pet godina potom i vidli, krome nekih od oficira koji su u Italiju prešli bili) i tako rastanemo se.

zajedno o svojem trošku u Ger|maniju u kojuni bud universitet poslati, a potom i put jedan u Franciju, Ingliteru i Italiju učiniti.

svom mestu, u bolje vreme za me nije u njega mogao doći gospodin Varlaam, rosijski arhimandrit, s namerenijem za poći u Italiju. Obeštava mi platiti da pođem s njim i da ga poučim [i]talijanski.

Milanković, Milutin - KROZ CARSTVO NAUKA

Tim je počeo već pre dvadesetak godina kada je posle smrti svoga učitelja Sokrata pošao u južnu Italiju, došao onde u vezu sa Pitagorejcima i stigao u Sirakuzu.

„Videh cara prvi put u životu kad učini svoj prvi pohod u Italiju; ubrzo iza toga postadoh njegov lični lekar i astrolog. Nalažah se bez prestanka u njegovoj blizini i upoznah ga izbliza.

„Kad stigoše Arabljani u južnu Italiju, donesoše onamo plodove svoje nauke i u Salerno. Tu saznadoh i ja o učenosti njihovoj“.

Desnica, Vladan - Proljeća Ivana Galeba

Nakon nekoliko jačih sukoba, djed je bio pognuo glavu i privolio da pođem na muzičke studije u Italiju. Za sobom sam imao nekoliko mjeseci odležanih u plućnom sanatoriju.

Zaželela je da ostavimo sanatorij. Pustili su nas bez protivljenja. Sišli smo u Italiju, u malo mjestance u nizini. Tu je bila zadovoljna. Bolest se, međutim, brzo razvijala, kao s nekim strasnim zanosom.

Pupin, Mihajlo - Sa pašnjaka do naučenjaka

Bio je moj prvi i najbolji učitelj istorije. Mlađi ljudi pričali su doživljaje iz austrijskih pohoda na Italiju, slaveći ljude iz Idvora u tamošnjim borbama. Naročito se mnogo pričalo o bitci kod Kustoce godine 1866.

I tako, oni su “došli, videli i pobedili.“ Jedna od Džeksonovih sestara otišla je tog leta u Italiju, a ja sam pošao za njom. Kada se vraćala tamo provede deo leta, a ja sam joj se opet pridružio.

Jakovljević, Stevan - SRPSKA TRILOGIJA 3

Beži, bogati! Kad sam sutradan stigao na Krf, na to su mi prvo skrenuli pažnju... Uostalom, bio sam na putu za Italiju i Francusku i što bih se izlagao opasnosti još odmah na početku... Polako, doći će red i na ženske. — A-ha!... To, to!

Čuo sam odmah da je nemački sumaren torpiljirao skoro jedan brod, koji je plovio za Italiju, a na njemu su bili naši oficiri i vojnici... Pravo da vam kažem, ta me je vest porazila...

Nama je preporučeno da istoga dana, po mogućstvu prvim vozom, napustimo Italiju, kako nam događaji ne bi onemogućili odlazak.

Jakšić, Đura - JELISAVETA

Al’ ne u Italiju... gospodaru, ne! I proklet bogdô, proklet svaki taj! Ko bi onamo išô — preziruć Rođenog brata suzu, uzdisaj; Da

Sekulić, Isidora - Kronika palanačkog groblja

Druge godine, Branku se nasmešila sreća, dobio nagradu za temat, pomogao mu malo i Pavle, i on je otputovao u Italiju na tri i po meseca. Vratio se tek koliko da se vidi s Pavlom, da porazgovaraju, i opet se raziđu.

Marko je pri rođenju svakoga sina činio zaveštanja. Školovao je svoju decu, putovao s njima u dva maha u Italiju, pretplaćivao ih na knjige i listove. Novinâ je u kući Markovoj bilo više nego u varoškoj čitaonici.

Tražio je novac od Lekse, i pretio joj ako ne nabavi onoliko koliko njemu treba za odlazak u Italiju. — Tamo ću videti freske i tamo mi je i devojka. — Dobio je drugi težak napad, i pao u postelju.

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti