Upotreba reči jakšiću u književnim delima


Skerlić, Jovan - ISTORIJA NOVE SRPSKE KNJIŽEVNOSTI

I mesto oveštalih malih romantičkih pisaca srpskih, priznajući vrednost Njegošu, Zmaju, Jakšiću i Jakovu Ignjatoviću, on ukazuje na Viktora Igoa, Žorž Sandovu, Dikensa, naročito na ruske realiste, u prvom redu na

Njemu se ima zahvaliti za prve bolje i potpunije studije o Đuri Jakšiću (1875. i 1882),119 Njegošu (1877, 1879, 1884), i Simi Milutinoviću Sarajliji (1878, 1879).

Crnjanski, Miloš - Lirika Itake

Sâm sam, daleko od svojih, i od obešenjaka. Nisam pesnik, nisam učitelj, ničiji sluga. Ovu čašu Jakšiću, koji je pisao pesme i gladovao u Sumrakovcu. Ja sam daleko od zavičaja i obešenjaka.

Đurić, Vojislav - ANTOLOGIJA NARODNIH JUNAČKIH PESAMA

“ Ljuba njemu tiho odgovara: „Gospodaru, Jakšiću Bogdane, govor', dušo, što god ti je drago, još ti nisam volje pokvarila, a ni sad ti pokvariti neću“.

“ Ljuba njemu tiho odgovara: „Podaj, dušo, Jakšiću Bogdane! Podaj bratu konja i oružje, i podaj mu tursko odijelo, još k otomu sedlo okovano; ja ću dati tvoju

“ Kad je Mitar r’ječi razumio, uvati je za grlo bijelo: kako ju je lako uvatio, obje oči nadvor iskočiše; al’ priskoči Jakšiću Bogdane, te on Mitra za ruku uvati: „Što ćeš, Mitre? da od boga nađeš!

Copyright 2024 Igra Recima Politika privatnosti